Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Archi FILM Gdynia 2015

red

Gdynia to miasto dumne ze swojej modernistycznej historii, które prowadzi liczne działania prezentujące wyjątkowy charakter miasta oraz szerzy wiedzę na temat tej niezwykłej epoki w dziejach architektury. W ten kontekst wpisuje się Archi FILM - przegląd filmów o Gdyńskim Szlaku Modernizmu jak również produkcje polskiego i europejskiego kina dokumentalnego o architekturze i architektach XX i XXI w.

Archi Film to tematyczny przegląd filmów kina dokumentalnego koncentrujący się na wybranych wątkach architektury XX i XXI w - od modernizmu międzywojennego, poprzez brutalizm, dekonstruktywizm do współczesnych trendów w architekturze europejskiej i światowej.

W programie tegorocznej, II edycji przeglądu znalazły się dwa filmy opowiadające o istotnych zagadnieniach architektonicznych oraz urbanistycznych w rozwoju współczesnych metropolii europejskich. Pierwszy z nich to produkcja niemiecka "Berlin Babylon" w reż. Hubertusa Siegerta opowiadająca o burzliwym okresie rozwoju Berlina (1995-2001 r.), zaś drugi film "Plan" w reż. Benjamina Tueka (2014 r.) przedstawia momentami dramatyczny proces powstawania oraz próby uchwalenia, nowej, ambitnej wizji urbanistyczno-architektonicznej stolicy Czech Pragi (tzw. Master Planu).

"Szklane Domy" w reż. Olgi Matuszewskiej oraz "Willa Tugendhatów" Dietera Reifartha - to filmy opowiadające zgoła różne, choć obie niezwykle barwne historie wybitnych modernistycznych realizacji architektonicznych z okresu I poł.  XX w. na terenie Warszawy (pierwsze społeczne osiedle mieszkaniowe na Żoliborzu) oraz czeskiego Brna (luksusowa willa rodziny Tugendhatów  zaprojektowana i zbudowana przez Miesa Van der Rohe).  
Na zakończenie festiwalu zostanie zaprezentowana "Betonowa miłość" w reż. Mauriziusa Staerkle-Druxa.  Film który przenosi nas w świat architektonicznej dynastii Böhmów, której głową rodziny jest Gottfried Böhm do 2015 roku jedyny laureat nagrody Pritzkera niemieckiego pochodzenia. W cieniu sławy swoją działalność rozwija trzech synów: Stephan, Peter i Paul. Całą rodzinę poznajemy w kontekście śmierci Elisabeth Böhm, żony Gottfrieda, stanowiącej dla rodzinnej pracowni główne źródło wsparcia i inspiracji twórczych.

Filmy pokazu:

Szklane Domy - miejsce:  Muzeum Miasta Gdyni - godz.18:00, 26 XI
30 min./2014 r./Polska/reż. Olga Matuszewska

Berlin Babylon - miejsce: Gdynia InfoBox - godz.16:15, 27 XI
93 min./ 1996-2001 r./Niemcy/reż. Hubertus Siegert

Willa Tugendhatów - miejsce: Muzeum Miasta Gdyni - godz.14:00, 28 XI
116 min./2013 r./Niemcy/reż. Dieter Reifarth

PLAN - miejsce: Gdynia InfoBox - godz. 14:00, 29 XI
90 min./2014 r./Czechy/reż. Benjamin Tueek

Betonowa Miłość - miejsce: Muzeum Miasta Gdyni - godz.16:00, 29 XI
84 min./2014 r./Niemcy/reż. Maurizius Staerkle-Drux

więcej informacji na stronie organizatora:
www.modernizmgdyni.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Archi FILM Gdynia 2015