Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Konstruktor z parasolką

Dariusz Bartoszewicz

  Projektował Supersam i katowicki Spodek, uczył z parasolką w ręku. Genialny polski konstruktor prof. Wacław Zalewski mieszkający w USA doczekał się wczoraj otwarcia wystawy w Warszawie.

 

 

Ma 91 lat i jest emerytowanym profesorem prestiżowej uczelni Massachusetts Institute of Technology (MIT) w Cambridge. Wczoraj przemówił do zebranych w pawilonie wystawowym Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP z ekranu. W nagranej wypowiedzi przekonywał do budowania drapaczy chmur "rozszerzających się ku górze" i przybierających kształty tulipanów (projektowanych wspólnie z prof. Wojciechem Zabłockim, architektem i szablistą z Warszawy).

 

 

- To najlepszy konstruktor, jakiego dotąd mieliśmy - stwierdził Jakub Wacławek, prezes oddziału warszawskiego SARP.

 

 

Prof. Zalewski studia zaczął przed wojną, ale kończył już w 1947 r. w Gdańsku. Jego wizjonerskie rozwiązania konstrukcyjne prowadziły - we współpracy z architektami - do powstania zupełnie niezwykłych form: kosmicznych jak UFO (Spodek), delikatnych niczym origiami (Supersam) czy łupin o organicznych krzywiznach (dolny daszek stacji Powiśle). Profesor wyjechał w 1962 r. do Wenezueli, potem do USA. Jego dziełem są m.in. areny sportowe o wiszących dachach w Maracaibo i Barcelonie, pomysły domów budowanych na zboczach gór czy całe systemy obiektów rozkładanych.

 

 

Wystawa obrazująca dokonania prof. Zalewskiego została przygotowana w 2006 r. na potrzeby MIT w USA. Wspominał go wczoraj jeden z jej organizatorów David Fox z wydziału architektury tej uczelni: - Po raz pierwszy poznałem Wacka w 2005 r., kiedy miał dopiero 87 lat. Wszyscy znaliśmy już jego projekty, przede wszystkim wyżłobiony funikularnie dach Supersamu, a także Spodek. Powtarzał, że wierzy w obliczenia, ale bardziej wierzy w formę.

 

 

David Fox opowiadał, jak prof. Zalewski uczył, by ułatwić studentom zrozumienie zasad konstrukcji. - Jego szybkie szkice, błyskawiczne uproszczenia matematyczne i demonstracje konstrukcji za pomocą zaginanego kartonu czy rozkładanych parasolek były pamiętane długo przez studentów.

 

 

 

 

 

Wystawę "Wacław Zalewski - kształtowanie konstrukcji" można oglądać w pawilonie SARP przy ul. Foksal 2 do 30 czerwca. Jedną z atrakcji jest model Supersamu.

 

Czytaj więcej

 

Źródło: Gazeta Stołeczna

Dariusz Bartoszewicz

 

 

Zobacz także:

 

Co powstanie na miejscu Supersamu

 

Konkurs na zabudowę okolic Spodka

 

 

 

 

 

 

Skomentuj:

Konstruktor z parasolką