Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Konkurs na Międzynarodowe Centrum Kongresowe

Tomasz Malkowski

 Takiego konkursu architektonicznego jeszcze nie było na Śląsku! Kilkudziesięciu architektów z kraju i zagranicy, w tym pracownie nawet z Nowego Jorku - startują w konkursie na Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które powstanie przy Spodku

 

 

Wśród startujących są uznane biura projektowe z regionu: Archistudio Studniarek+Pilinkiewicz, które kilka lat temu wygrało konkurs na katowicki Sąd Okręgowy. Są też Tomasz Konior, zwycięzca min. konkursu na koncepcję zagospodarowania centrum Katowic. Nie brakuje młodszych pracowni, jak gliwicka medusa group, czy wyróżnionych w zeszłym roku tytułem Młodzi Twórcy Śląskiej Architektury: Bartłomieja Nawrockiego i Marcina Jojko. W konkursie biorą udział razem ze znanym holenderskim architektem Dickiem van Gamerenem.

 

 

 

Jest też wielu uznanych architektów z kraju, w tym Stefan Kuryłowicz z Warszawy, Romuald Loegler z Krakowa oraz warszawska pracownia JEMS. Nie zabrakło zwycięzców konkursu na Bibliotekę Uniwersytetu Śląskiego z 2002 roku - pracowni HS 99 Herman i Śmierzewski z Koszalina.

 

 

Zagranicznych pracowni jest 17, w tym znana już w Katowicach projektantka Odile Decq, francuska dekonstruktywistka, wyróżniona w konkursie ma Muzeum Śląskie. Jej architektura porównywana jest do psychodelicznego rocka, pełna ostrych krawędzi, kątów i mocnych akcentów kolorystycznych.

 

 

 

Odile Decq

 

 

Najwięcej jest pracowni z Hiszpanii, kilka z Francji, w tym Sud Architectes z Lyonu, która zaprojektowała łódzką Manufakturę. Po raz pierwszy w takiej liczbie pojawiły się pracownie z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Katowice przyciągnęły nawet architekta zza oceanu - Frederica Schwartza, który był jednym z finalistów konkurs sprzed kilku lat na zagospodarowanie Ground Zero, rejonu po wyburzonych wieżach World Trade Center.

 

 

  

Finałowy projekt na teren po wieżach WTC, którego współautorem jest nowojorczyk Frederic Schwartz

 

 

- Zgłoszenie się do konkursu i wykupienie warunków nie oznacza jeszcze, że dana pracownia złoży projekt. Zazwyczaj połowa ze startujących rezygnuje z braku czasu, albo pomysłu - tłumaczy Goczoł.

 

 

O tym kto ostatecznie weźmie udział w konkursie dowiemy się dopiero przy ogłoszeniu wyników, które nastąpi 30 września. Na zwycięzcę czeka 100 tys. złotych i zaproszenie do wykonania projektu budowlanego.

 

 

 

 

Czytaj więcej

Żródło: Gazeta Wyborcza Katowice

Tomasz Malkowski

 

 

 

 

Skomentuj:

Konkurs na Międzynarodowe Centrum Kongresowe