Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Śląskie Dni Architektury

red.

Katowicki Oddział SARP zaprasza na Śląskie Dni Architektury, które rozpoczną się 8 października i potrwają do początku listopada. Organizatorzy zaplanowali wykłady, pokazy filmów o architekturze oraz rozstrzygnięcie dwóch konkursów.

Śląskie Dni Architektury 2008
Śląskie Dni Architektury 2008
Śląskie Dni Architektury 2008

 

 

 

8.10.2008 środa, godz. 13.00
Otwarcie wystawy połączone z ogłoszeniem wyników konkursów:
- Architektura Roku 2007
- Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2008

Wystawy czynne do 29 października 2008.
Organizatorzy: SARP O/Katowice, Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki
miejsce: Galeria Architektury SARP

patroni medialni:

BRYŁA , ARCHITEKTURA-murator, A&B, ARCHIVOLTA

 

 

 


9.10.2008 czwartek, godz. 18.00
Wykład z cyklu: Mistrzowie Architektury Lieven Achtergael (BE)

 

 

 

 


Lieven Achtergael - belgijski architekt średniego pokolenia, razem ze Stéphanem Beelem założył w 1993 roku biuro Beel & Achtergael; wykładowca instytutu architektury im. Henry van de Velde w Antwerpii; współautor m.in.: budynków Uniwersytetu w Kortrijk (1994), centrum młodzieżowego w Ghent (2007), budynku sądu w Ghent (2007), przebudowy i renowacji Museum Centraal w Utrechcie (1999).

 

 

 

W związku z ograniczoną ilością miejsc prosimy o zgłaszanie uczestnictwa mailem : biuro@sarp.katowice.pl lub faxem: (032)2539230

kurator cyklu: arch. Wojciech Małecki
organizator: SARP O/Katowice
współorganizatorzy: Urząd Miasta Katowice, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego
projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego
sponsor wykładu: FAKRO
patronat medialny: Architektura-murator, ARCHIVOLTA

 


 

 

17.10.2008 piątek, godz. 18.00
Wykład FTA: Goncalo Byrne (PT)

 

 


Gonçalo Byrne- portugalski architekt urodzony 1941 roku, jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów o światowej renomie. Autor swobodnie poruszający się w różnorodnych skalach i zróżnicowanej tematyce projektów. Projektant budynków o architekturze najwyższej próby, także planów urbanistycznych i projektów zieleni. Jego wszechstronny dorobek obejmuje obiekty zarówno użyteczności publicznej, kulturalne, sportowe, muzealne, dydaktyczne, sakralne, konserwatorskie restauracje zabytków, jak i budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne i indywidualne.

 

 

 

W rodzimej Portugalii od lat 70-tych plasował się w czołówce najlepszych architektów. W latach 90-tych współpracował z portugalskim architektem Manuel Aires Mateus, artystą równie wybitnym, cieszącym się dziś także światową sławą. W 2001 roku Byrne zasłynął jako twórca wieży kontroli portu i koordynacji ruchu morskiego w Lizbonie, projektu wyłonionego w konkursie w 1997 roku.

 

 

 

Gonçalo Byrne Lizbona

wieża kontroli portu i koordynacji ruchu morskiego w Lizbonie, 1997

 

 

Charakterystyczna pochylona sylwetka budynku stała się nie tylko wizytówką stolicy Portugalii, ale i ikoną współczesnej architektury. Wieża jest wysuniętą na cyplu swoistą latarnią, pierwszym obiektem witającym statki wpływające do lizbońskiego portu, aktywną latarnią promieniującą... elektroniką, która naturalnie zdominowała dzisiejszą nawigację morską i oceaniczną. Światło, którym promieniuje latarnia Byrna, to światło o charakterze symbolicznym w dwójnasób - jest przypomnieniem tradycyjnej latarni morskiej, ale też i światłem wyznaczającym kurs dla współczesnej architektury.

 

 

 

 

W licznym dorobku projektowym Byrna na szczególną uwagę poza wspomnianą wieżą zasługują Siedziba Rządu Prowincji Vlaams-Brabant w Leuven w Belgii,kwartał zabudowy "Imperio" w Chiado - historycznej dzielnicy Lisbony, Teatr Faro w Algarve w Portugalii, Wyższa Szkoła Ekonomii i Handlu w Lisbonie, Wyższa Szkoła Socjologii i Polityki w Lisbonie, Siedziba Banku Mais w Lisbonie i wiele innych.

 

 

 

 

Siedziba Rządu Prowincji Vlaams-Brabant w Leuven w Belgii,

Siedziba Rządu Prowincji Vlaams-Brabant w Leuven w Belgii, 1998

 

 

 

Imperio Chiado, Gonçalo Byrne

kwartał zabudowy "Imperio" w Chiado - historycznej dzielnicy Lisbony, 1994

 

 

Imperio Chiado, Gonçalo Byrne

kwartał zabudowy "Imperio" w Chiado - historycznej dzielnicy Lisbony, 1994

 

 

Byrne to twórca wszechstronny, jedna z tych osób, których określa się mianem ludzi renesansu. Równocześnie z intensywną pracą projektową rozwijał karierę dydaktyczną jako wykładowca wielu uniwersytetów w Portugalii, Hiszpanii, Francji , Włoszech, Belgii, Szwajcarii, Austrii i USA . Obecnie jest profesorem katedry architektury Wydziału Architektury Uniwersytetu Technicznego w Lizbonie, który w 2005 roku przyznał mu tytuł Doctor Honoris Causa.

 

 

W latach 1985-87 był dyrektorem magazynu "Jornal Arquitectos". Jest autorem wielu publikacji z dziedziny architektury i urbanistyki. W prestiżowym wydawnictwie Electa ukazały się dwie monografie poświęcone jego architekturze obejmujące dorobek od początku lat 70-tych do 1998 roku oraz 1999 do 2007. W 2006 roku ukazała się również książka "Gografias Vivas / Living Geographies", związana z monograficzną wystawą architekta w Lizbonie. Projekty Byrna prezentowane były na wielu wystawach na całym świecie m. in. w Lizbonie, Mediolanie, Wenecji, Buenos Aires, Sao Paolo, Brukseli.

 

 

 

Twórczość Byrna zyskała wielkie uznanie nie tylko środowiska architektonicznego. Był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, m. in. w 2006 roku został odznaczony przez Prezydenta Portugalii Wielkim Krzyżem Santiago da Espada, a w 1988 zdobył nagrodę krytyków A.I.C.A.-S.E.C.

 

 

Sprawdź wykłady w Twoim Mieście

 

 

Organizatorzy: FTA
Sponsorzy:

Sitag Polska, abc formy siedzenia

 

 

 

 

 

 

Zobacz cały plan Śląskich Dni Architektury w KALENDARIUM

 

 

 

 

Zobacz także:

 

 

 

BAR Architects w Polsce

 

 

 

Międzynarodowe Centrum Konferencyjne

 

 

 

Konkursy na Śląsku

 

Skomentuj:

Śląskie Dni Architektury