Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rafael Moneo w Polsce

red

Po wizycie Daniela Libeskinda w Łodzi, możemy spodziewać się kolejnej architektonicznej sławy w naszym kraju. Rafael Moneo, zdobywca Pritzkera oraz licznych nagród architektonicznych w czwartek 3 grudnia wygłosi wykład na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Zapraszamy! 

Ratusz, Murcia, proj. Rafael Moneo
Ratusz, Murcia, proj. Rafael Moneo
Materiały organizatora

 


Urodzony w roku 1937 hiszpański architekt. W 1961 ukończył Uniwersytet Techniczny w Madrycie, tam też stawiał pierwsze kroki w zawodzie, by później rozszerzyć praktykę architektoniczną na resztę Hiszpanii i wreszcie cały świat.

 

W roku 1996 otrzymał najbardziej prestiżowe wyróżnienie architektoniczne: Nagrodę Pritzkera, przyznawaną za całokształt twórczości.

 

 

 

W roku 2001 otrzymał Nagrodę im. Miesa van der Rohe - najważniejsze wyróżnienie architektoniczne w Europie - za projekt Kursaal w San Sebastian w Hiszpanii.

 

 

 

 

 

 

W latach 1985-90 był dziekanem Harvard Graduate School of Design. Od 1997 wykłada w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie.

 

 

Do jego najbardziej znanych dzieł należą: ratusz w Murcii, Muzeum Sztuki Rzymskiej w Meridzie, rozbudowa Muzeum Prado w Madrycie, przebudowa stacji Atocha w Madrycie, Kursaal w San Sebastian; poza Hiszpanią: Katedra NMP w Los Angeles, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Sztokholmie, rozbudowa Rhode Island School of Design, Hotel Grand Hyatt w Berlinie.

 

 

Obecnie Rafael Moneo jest członkiem Sądu Konkursu na projekt Muzeum Historii Polski w Warszawie.

 

 

Dzięki współpracy Muzeum Historii Polski, Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz
Koła Naukowego Architektury Rodzimej, Rafael Moneo wygłosi wykład zatytułowany "Reviewing a life's work", w czasie którego opowie o swoich najsłynniejszych realizacjach.

 

 

 

 

Wykład odbędzie się na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej w czwartek, 3 grudnia 2009 o godzinie 18:15 w Pawilonie Wystawowym WA PW, ul. Koszykowa 55.

 

Wykład adresowany jest do osób zainteresowanych architekturą, wzornictwem, historią sztuki.

 

Zobacz także:

 

Malownicza La Ruina

 

POLSKA BRYŁA z Grupą 5

 

Architektura Hiszpanii

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Rafael Moneo w Polsce