Kto zaprojektuje polską wystawę na Biennale w Wenecji?

wolf

Już za pół roku rusza największe światowe święto architektury - Biennale Architektury w Wenecji. Tegorocznej 12. edycji przewodniczy Kazuyo Sejima, współwłaścicielka japońskiego biura SAANA. Polski pawilon czeka jeszcze na scenariusz wystawy, na który właśnie ogłoszono konkurs.

12 Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji
12 Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji
źródło: Zachęta

 

 

Po serii biennale, którymi kierowali wybitni krytycy lub historycy sztuki, w końcu w tym roku impreza trafiła znów pod skrzydła czynnego zawodowo architekta. I to nie byle jakiego, bo najsłynniejszej architektki z Japonii - Kazuyo Sejima, współautorki takich gmachów jak New Museum of Contemporary Art w Nowym Jorku czy szkoły designu Zollverein w Essen. Po raz pierwszy w historii biennale jego główną kuratorką została kobieta.

 

 

Sejima sformułowała już tytułu tegorocznego 12. Międzynarodowego Biennale Architektury: "Ludzie spotykają się w architekturze" ("People meet in architecture"). Temat zakłada powrót do podstawowych zagadnień architektury, jako przestrzeni do życia, pracy i wypoczynku.

 

 

Jak mówi Sejima o przewodnim temacie biennale: "Idea wystawy ma pomóc jednostkom oraz społeczeństwu w relacjach z architekturą, ma pomóc architekturze w relacjach z jednostkami i społeczeństwem, ma też pomóc jednostkom i społeczeństwu w relacjach pomiędzy nimi samymi."

 

 

Architektka zapowiada też, że zależy jej na tym, by obiekty wystawowe oddziaływały nie tylko swoimi eksponatami, ale całą przestrzenią i sposobem jej zorganizowania. "Każdy architekt i każdy temat otrzyma swoją niezależną przestrzeń, w tym sensie każdy współuczestnik będzie swoim własnym kuratorem" - tłumaczy Sejima.

 

 

Czy architektura może wyklarować nowe wartości i nowy styl życia XXI wieku? Dyrektora biennale uważa, że wystawa ma dać odpowiedź na to pytanie. "Biennale daje sposobność do eksperymentowania z potencjałem, jaki niesie architektura, byśmy mogli zrozumieć jak mogłaby jeszcze lepiej odpowiadać na nowe zapotrzebowania wynikające z naszych czasów, i by pokazać, że architektura jest rezultatem różnych wartości i podejść do problemów".

 


Jak w temat biennale wpisze się polski pawilon - jeszcze niewiadomo. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Narodową Galerią Sztuki Zachęta ogłosili właśnie konkurs na projekt wystawy w polskim pawilonie. Nie jest to projekt architektoniczny, a kuratorski. Uczestnicy konkursu mają za zadanie przygotować scenariusz wystawy dotyczącej architektury, dostosowany do przestrzeni i warunków historycznego już Pawilonu Polonia w Wenecji, wraz z propozycją uczestniczących artystów oraz projekt kosztorysu.

 

 

Na 11 Biennale Architektury w Wenecji Złoty Lew trafił do Polaków

 

Oczekiwania są duże, bo w poprzedniej edycji polski pawilon zebrał najwyższy laur - Złotego Lwa za ekspozycję "Hotel Polonia" przygotowaną przez parę kuratorów: Grzegorza Piątka i Jarosława Trybusia. Czy i tym razem uda się przygotować równie interesującą wystawę? Przekonamy się już latem.

 

 

Weneckie biennale będzie trwało od 26 sierpnia do 21 listopada. Wystawy swoim zasięgiem obejmą nie tylko ogrody Giardini i Arsenale, ale i wiele innych miejsc w Wenecji.

 

 

Więcej o konkursie na stronach internetowych organizatorów:

- Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - www.mkidn.gov.pl

- Zachęty Narodowej Galerii Sztuki - www.zacheta.art.pl

 


 

wolf

 

 

Zobacz też:

 

Złoty Lew dla Polski na Biennale Architektury


Najlepsza przestrzeń publiczna poszukiwana


Szwajcarski projekt SAANASkomentuj:

Kto zaprojektuje polską wystawę na Biennale w Wenecji?