Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

KONKURS:Uwiecznij Brutala!

wolf

Dworzec w Katowicach z unikatową konstrukcją kielichową najpewniej jednak runie w przeciągu kilku najbliższych miesięcy. Inwestor firma Neinver wybuduje w jego miejscu centrum handlowe. Ale facebookowy profil dworca - Brutal z Katowic - nie umartwia się. Zorganizował konkurs fotograficzno-filmowy na swój temat, aby w ten sposób się unieśmiertelnić.

 

 

Pomysłodawcą konkursu jest Tomasz Malkowski, architekt i niezależny dziennikarz, który od lat walczy o zachowanie dworca w Katowicach. To on w sierpniu założył wirtualne alter ego tej ikony powojennej architektury - profil na facebooku. Nazwał go Brutal z Katowic w nawiązaniu do stylu brutalistycznego, w którym wybudowano dworzec. Nazwa okazała się strzałem w dziesiątkę. Prowadzony w pierwszej osobie profil szybko zdobył internetową popularność i dziś ma ponad 5 tysięcy fanów z całego świata. Dworzec na facebooku opowiada o swojej przeszłości, pokazuje zdjęcia z dzieciństwa (tj. budowy) jak i prezentuje swoją rodzinę (inne kielichowe konstrukcje na świecie).

 

 

Niestety ani bogate życie Brutala w Internecie ani liczne protesty architektów, historyków sztuki czy nawet mieszkańców, którzy pikietowali pod dworcem, nie zatrzymały nowej inwestycji, którą szykuje wespół z PKP hiszpański deweloper - firma Neinver. Dworzec będzie wyburzony, choć kielichy będą odtworzone. Jednak w te zapewnienia nie wierzą obrońcy konstrukcji.

 

 

Mimo tych pesymistycznych wiadomości Brutal z Katowic nie poddaje się i prosi ludzi z całego świata, by przysyłali zdjęcia na jego temat. - Chcę zbudować największą bazę danych na temat katowickiego dworca, w ten sposób zachowamy tę konstrukcję dla potomnych. Aby zachęcić ludzi do przesyłania zdjęć i filmów z dworcem pomyślałem, że warto zrobić konkurs fotograficzno-filmowy - wyjaśnia Malkowski.

 


Redakcja BRYŁY od początku zaangażowana w obronę dworca przyłączyła się do organizacji tego konkursu. Już samo jury zachęca do udziału. Zdjęcia i filmy na temat dworca i jego walorów architektonicznych oceniać będzie m.in. Robert Konieczny, jeden z najlepszych polskich architektów, pierwszy, o którym rozpisują się zagraniczne magazyny architektoniczne. - Udział w jury w tym konkursie przyjąłem bez wahania. Przyklaskuję każdemu działaniu, który służy promocji oryginalnej konstrukcji dworca - mówi BRYLE Konieczny.

 

 

W jury zasiądzie też Jadwiga Kocur, autorka filmów o architekturze, w tym ?Dwugłowego smoka? dokumentu o górnośląskiej architekturze z okresu międzywojennego. Obecnie pracuje nad ?Światłami Saturna?, filmowym esejem dokumentalnym, w którym pierwsze skrzypce będą grać powojenne budynki z Katowic - w tym Spodek i właśnie dworzec. - Te dwa budynki to najlepsza rzecz jaką mamy w Katowicach. Wciąż nie mogę uwierzyć, że jeden z nich po prostu zniknie. Uważam to za skandal na skalę międzynarodową, bo dworzec ze względu na swoją unikatowość i wybitne walory nadawał się nie tylko do wpisu do rejestru zabytków, ale i miał szansę znaleźć się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO! - przekonuje reżyserka.

 

 

Zdjęcia i filmy oceniać też będą: Bartek Barczyk, szef działu foto katowickiej Gazety Wyborczej, Tomasz Kiełkowski, fotograf, autor cyklu zdjęć o dworcu w Katowicach, które były prezentowane na dworcowej kawiarni, Joanna Nowicka, młoda fotografka, która pracuj nad projektem uwiecznienia najlepszych powojennych budynków z całego województwa śląskiego oraz Leszek Ptaszyński, znany śląski operator filmowy.

 

 

Konkurs składa się z aż czterech kategorii: zdjęcia artystyczne, zdjęcia pamiątkowe, wizualizacje oraz film. - Z racji niepewnej przyszłości dworca wymyśliliśmy kategorię zdjęcia pamiątkowe, aby ludzie mogli sfotografować się z konstrukcją kielichową, póki jeszcze stoi. To będzie pamiątka, niestety wkrótce już historyczna - mówi Malkowski. I właśnie zdjęcia z tej kategorii będą oceniane przez internautów na BRYLE. Autor najciekawszego i najzabawniejszego zdjęcia pamiątkowego ma szansę zdobyć nagrodę w postaci luksusowego albumu ufundowanego przez księgarnię artystyczną bookoff.

 

 

Prace w pozostałych kategoriach oceni jury, ich zwycięzcy również otrzymają albumy od bookoff.

 


Zdjęcia i filmy należy przesyłać do 24 listopada do godz. 24.00 na adres brutalzkatowic@gmail.com. Regulamin konkursu i szczegóły na jego temat znajdują się na facebookowym profilu dworca: www.facebook.com/BrutalzKatowic

 

 

Sponsor konkursu - internetowa księgarnia bookoff.

 

 

wolf

 

 

Zobacz też:


Szkoda tych kielichów


Dworzec w Katowicach ma swoje koszulki


Szczepanik-Dzikowski z JEMS kupił kawałek dworca

 


Skomentuj:

KONKURS:Uwiecznij Brutala!