Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

ARCHIWIZJE: Opera w Oslo

red

Kiedy w ubiegłym roku zaprezentowano nowy gmach Norweskiej Opery Narodowej w Oslo,wielu było pod dużym wrażeniem kunsztu jej projektantów. Pracownia architektoniczna Snohetta zaproponowała prostą, marmurową bryłę, która oscyluje między brzegiem a lądem. Jej dach przemienia się w olbrzymią przestrzeń publiczną. Zobacz film, w którym wypowiada się jej projektant Kjetil Traedal Thorsen ze Snohetta.

Opera Narodowa w Oslo projektu Snohetta
Opera Narodowa w Oslo projektu Snohetta.
Snohetta

 

Marmurowy gmach Norweskiej Opery Narodowej w Oslo autorstwa Snoetta Architects to największy obiekt kulturalny, który powstał od 700 lat w Norwegii. Jego opadający dach, wyłożony ponad 30 tysiącami płyt z białego marmuru, pozwala mieszkańcom i gościom opery spacerować po budynku, czyniąc go w ten sposób częścią przestrzeni publicznej miasta. Wnętrze zawiera 1100 pomieszczeń, które w większości zostały wykończone drewnem. Do ich aranżacji zostało zaproszonych wielu artystów, min. Olafura Eliassona.

 

W 2009 roku Komisja Europejska i Fundacja Miesa van der Rohe przyznała budynkowi najwyższą nagrodę. Dziś prezentujemy wam bryłę tego niesamowitego budynku w ARCHIWIZJACH! Zapraszamy na film!

 

 

 

Dziękujemy zespołowi filmowemu PARA za udostępnienie materiału filmowego

 

AR

 

Zobacz także:

 

And the winner is: Snohetta

 

Zobacz pozostałe ARCHIWIZJE

 

Modernizm emocjonalny z Helsinek

 

 

 

Skomentuj:

ARCHIWIZJE: Opera w Oslo