POLSKA BRYŁA z HS99. Przyjdźcie na wykład architektów!
Gośćmi serwisu BRYŁA i Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej będą twórcy najlepszego budynku minionego roku. Na spotkanie z Dariuszem Hermanem i Piotrem Śmierzewskim, założycielami HS99, zapraszamy w czwartek 25 października. Wstęp wolny














W czwartek, 25 października w ramach spotkań z cyklu Polska Bryła naszymi gośćmi będą autorzy wyróżnionej tytułem BRYŁY ROKU 2011, Biblioteki w Katowicach - Dariusz Herman i Piotr Śmierzewski z pracowni HS99.
Wykład architektów odbędzie się
w czwartek 25 października
o godz. 19:15
na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej
przy ulicy Koszykowej 55, Warszawa
Gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach
Gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach przyniósł założycielom koszalińskiej pracowni HS99 zasłużone uznanie i rozgłos w mediach. Harmonijna i prosta, a jednocześnie wyrafinowana bryła gmachu ma, zdaniem twórców, zapowiadać uporządkowanie wnętrza. Jak twierdzi bowiem P. Śmierzewski, rolą współczesnych bibliotek powinno być porządkowanie wiedzy, a rolą architektów - porządkowanie przestrzeni. Wtóruje mu D. Herman: „Zadaniem architektów naszego pokolenia jest przede wszystkim porządkowanie przestrzeni, tego chaosu, który nas otacza, potem dopiero dopasowywanie budynku do jego funkcji i przeznaczenia”.
W błędzie byłby jednak ten, który określiłby Hermana i Śmierzewskiego „twórcami jednego projektu”. Pracownia powstała, jak wskazuje jej nazwa, w 1999 roku, a jej założycielami byli Herman i Śmierzewski. Z czasem do zespołu dołączały kolejne osoby, a sama pracownia zyskiwała coraz większy rozgłos w środowisku architektonicznym. Projektanci z HS99 mają w dorobku wiele interesujących projektów i realizacji, których wspólnymi cechami jest szlachetna prostota, szacunek dla kontekstu i wyjątkowa ponadczasowość.
Ukończony w 2001 roku biurowiec „Głosu Pomorza” w Koszalinie do dziś urzeka świeżością. Jego prosta, ascetyczna bryła przypominająca szklano-aluminiowe „pudełko”, sprawia wrażenie nowoczesnej, a jednocześnie harmonijnie komponuje się z pobliskim neogotyckim kościołem.
Kiedy Śmierzewski z Hermanem stanęli przed zadaniem stworzenia zakrystii dla koszalińskiej katedry za punkt wyjścia przyjęli zasadę „Primum non nocere”. Aby nie tworzyć konkurencji dla istniejącej świątyni, zdecydowali się sprowadzić nową kubaturę pod ziemię. Efektem ich pracy jest wyjątkowa przestrzeń zaskakująca prostotą i wyjątkowym klimatem.
Równie skromne środki użyte zostały w projekcie domu jednorodzinnego w Nowych Balicach. Ograniczony budżet oraz upodobanie projektantów do oszczędnych, neo-modernistycznych form, legły u podstaw tej interesującej realizacji wykonanej w większości z prefabrykatów.
dom jednorodzinny w Nowych Balicach
Dopracowanie każdego, nawet najdrobniejszego szczegółu kompozycji zdradza jedną, niezwykle ważną zasadę której hołduje HS99. „W naszym biurze nad projektem siedzimy tak długo, aż osiągniemy oczekiwany wynik. Jeśli wysyłamy pracę na konkurs, to spośród wielu możliwości musimy wybrać jedną, tę najwłaściwszą z uwagi na miejsce, czas, okoliczności i finanse” - opowiada Wojciech Subalski, partner w biurze HS99. Jako swoiste credo pracowni służyć może inna wypowiedź Śmierzewskiego. Z niezwykłą, jak na przedstawiciela swej profesji, pokorą stwierdza: „Nie trzeba wymyślać prochu. My nie musimy pozostawić po sobie ikon. Wielką satysfakcją będzie dodanie choćby procentu do wielkiej spuścizny projektowej”. Może to właśnie dzięki owemu brakowi pychy projekty HS99 wydają się być tak ponadczasowe...
ZOBACZ WIĘCEJ PROJEKTÓW HS99>>
Zobacz także:
Wywiad z HS99, laureatami Nagrody Architektonicznej Polityki
POLSKA BRYŁA 2011: wywiad z Bolesławem Stelmachem
Nowy projekt HS99. Górnicze Centrum Kultury w Wałbrzychu [WIZUALIZACJE]
Villa Moderna - architektura z klasą
POLSKA BRYŁA z HS99. Przyjdźcie na wykład architektów!
Odgadniesz, które to miasto na podstawie wyglądu tramwaju? [QUIZ]
Wytypuj MAKABRYŁĘ ROKU 2012
Bryluj z Bryłą!
Nowoczesna koncepcja elewacji wentylowanej
Jak dobrze sprzedać mieszkanie?