Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

POLSKA BRYŁA z HS99. Przyjdźcie na wykład architektów!

2gesu

Gośćmi serwisu BRYŁA i Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej będą twórcy najlepszego budynku minionego roku. Na spotkanie z Dariuszem Hermanem i Piotrem Śmierzewskim, założycielami HS99, zapraszamy w czwartek 25 października. Wstęp wolny

BRYŁA ROKU 2011: Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach, proj HS99
Najpiękniejsza biblioteka w regionie, czyli Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej obchodzi piąte urodziny </p> Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej początek świętowania urodzin zaplanowało na godz. 11. W programie uroczystości przewidziano wiele atrakcji, m.in.: quizy z nagrodami, zwiedzanie biblioteki, wręczenie nagród laureatom konkursów: '#LubięCinibę' i 'Zostań bibliotekarzem w CINiB-ie na jeden dzień', warsztaty pt. 'Joga akademicka z książką', a także poczęstunek urodzinowym tortem. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania! W poniedziałek można też zwiedzać bibliotekę. Rozpoczyna się ono w Holu Głównym, w następujących godzinach: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00. </p> Budynek zaprojektowany przez architektów z pracowni HS99. CINiBA to jedna z największych i najnowocześniejszych bibliotek w kraju. Charakteryzuje ją ruda elewacja, która swym kolorem nawiązuje do lokalnej tradycji budowlanej. Jednak architekci zamiast cegły wykorzystali tutaj specjalną odmianę piaskowca. W szczelinach między płytami znajdują się okna, w sumie jest ich 4004, każde z nich ma 18 centymetrów szerokości a ich wysokość jest zmienna - im wyżej, tym okna są niższe. Budowa wspólnej biblioteki Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego kosztowała ok. 80 mln zł.
HS99

W czwartek, 25 października w ramach spotkań z cyklu Polska Bryła naszymi gośćmi będą autorzy wyróżnionej tytułem BRYŁY ROKU 2011, Biblioteki w Katowicach - Dariusz Herman i Piotr Śmierzewski z pracowni HS99.

Wykład architektów odbędzie się

w czwartek 25 października

o godz. 19:15

na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej

przy ulicy Koszykowej 55, Warszawa

sponsor spotkania firma

Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Katowice, proj. HS99, 2011 r.

Gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach

Gmach Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach przyniósł założycielom koszalińskiej pracowni HS99 zasłużone uznanie i rozgłos w mediach. Harmonijna i prosta, a jednocześnie wyrafinowana bryła gmachu ma, zdaniem twórców, zapowiadać uporządkowanie wnętrza. Jak twierdzi bowiem P. Śmierzewski, rolą współczesnych bibliotek powinno być porządkowanie wiedzy, a rolą architektów - porządkowanie przestrzeni. Wtóruje mu D. Herman: „Zadaniem architektów naszego pokolenia jest przede wszystkim porządkowanie przestrzeni, tego chaosu, który nas otacza, potem dopiero dopasowywanie budynku do jego funkcji i przeznaczenia”.

W błędzie byłby jednak ten, który określiłby Hermana i Śmierzewskiego „twórcami jednego projektu”. Pracownia powstała, jak wskazuje jej nazwa, w 1999 roku, a jej założycielami byli Herman i Śmierzewski. Z czasem do zespołu dołączały kolejne osoby, a sama pracownia zyskiwała coraz większy rozgłos w środowisku architektonicznym. Projektanci z HS99 mają w dorobku wiele interesujących projektów i realizacji, których wspólnymi cechami jest szlachetna prostota, szacunek dla kontekstu i wyjątkowa ponadczasowość.

Ukończony w 2001 roku biurowiec „Głosu Pomorza” w Koszalinie do dziś urzeka świeżością. Jego prosta, ascetyczna bryła przypominająca szklano-aluminiowe „pudełko”, sprawia wrażenie nowoczesnej, a jednocześnie harmonijnie komponuje się z pobliskim neogotyckim kościołem.

Kiedy Śmierzewski z Hermanem stanęli przed zadaniem stworzenia zakrystii dla koszalińskiej katedry za punkt wyjścia przyjęli zasadę „Primum non nocere”. Aby nie tworzyć konkurencji dla istniejącej świątyni, zdecydowali się sprowadzić nową kubaturę pod ziemię. Efektem ich pracy jest wyjątkowa przestrzeń zaskakująca prostotą i wyjątkowym klimatem.

Równie skromne środki użyte zostały w projekcie domu jednorodzinnego w Nowych Balicach. Ograniczony budżet oraz upodobanie projektantów do oszczędnych, neo-modernistycznych form, legły u podstaw tej interesującej realizacji wykonanej w większości z prefabrykatów.

Dom w Nowych Balicach, projekt- HS99 (2002)dom jednorodzinny w Nowych Balicach

Dopracowanie każdego, nawet najdrobniejszego szczegółu kompozycji zdradza jedną, niezwykle ważną zasadę której hołduje HS99. „W naszym biurze nad projektem siedzimy tak długo, aż osiągniemy oczekiwany wynik. Jeśli wysyłamy pracę na konkurs, to spośród wielu możliwości musimy wybrać jedną, tę najwłaściwszą z uwagi na miejsce, czas, okoliczności i finanse” - opowiada Wojciech Subalski, partner w biurze HS99. Jako swoiste credo pracowni służyć może inna wypowiedź Śmierzewskiego. Z niezwykłą, jak na przedstawiciela swej profesji, pokorą stwierdza: „Nie trzeba wymyślać prochu. My nie musimy pozostawić po sobie ikon. Wielką satysfakcją będzie dodanie choćby procentu do wielkiej spuścizny projektowej”. Może to właśnie dzięki owemu brakowi pychy projekty HS99 wydają się być tak ponadczasowe...

 

ZOBACZ WIĘCEJ PROJEKTÓW HS99>>

www.hs99.pl


 

Zobacz także:

Wywiad z HS99, laureatami Nagrody Architektonicznej Polityki

POLSKA BRYŁA 2011: wywiad z Bolesławem Stelmachem

Skomentuj:

POLSKA BRYŁA z HS99. Przyjdźcie na wykład architektów!