Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom OUTrialny w finale LEAF Awards 2009

red

Okazuje się, że wśród domów gwiazd zdarzają się też projekty wybitne. Dom OUTrialny z pracowni KWK Promes znalazł się wśród trójki finalistów LEAF Awards 2009.

Dom OUTrialny nominowany do nagrody Leaf Awards 2009
Dom OUTrialny nominowany do nagrody Leaf Awards 2009
KWK PROMES

 

 

Projekt domu powstał w 2004 roku w znanej śląskiej pracowni KWK Promes, prowadzonej przez młodego gwiazdora polskiej architektury - Roberta Koniecznego, autora m. in. Takich obiektów jak wielokrotnie nagradzany Dom Atrialny czy Dom z Ziemi Śląskiej, który znalazł się jako jeden z pięciu polskich projektów w prestiżowym Phaidon Atlas of Conteporary Word Architecture.

 

 

 

 

Klientem okazał się Jacek Perkowski, znany jako Perkoz, gitarzysta grupy T.Love w latach 1992-2007 oraz kompozytor, autor tekstów i wokalista (autorska płyta "Perkoz" wydana w 2005 roku). Konieczny zaproponował muzykowi Dom Outrialny - czerpiący z twórczego przerobienia idei tradycyjnego domu atrialnego, którego rodowód sięga starożytności. Druga inspiracja to otoczenie domu - zielona polana otoczona lasem. Architekci z KWK Promes postanowili "wykroić" i podnieść kawałek trawy a pod nim umieścić wszystkie niezbędne do mieszkania funkcje.

 

 

Dom OUTrialny w finale Leaf Awards 2009

 

 

Życzenie inwestora, by w domu znalazło się także niewielkie studio muzyczne oraz oranżeria zaowocowało wygięciem zielonej płaszczyzny dachu tak, że stawał się on atrium, dostępnym tylko z wewnątrz budynku, ale zachowywał wszystkie korzystne cechy zwyczajnego ogrodu - takie jak dobre nasłonecznienie i szeroki widok.

 


Od strony podjazdu dom wydaje się być bardzo introwertyczny, pełne ściany sprawiają wrażenie niedostępności i jednocześnie bezpieczeństwa. Jednak już kilka kroków dalej układają się w sposób zapraszający do wejścia poprzez duże przeszklenie przy garażu. Przychodzący goście mogą być podglądani przez poziomą pryzmę okien znajdującą się w kuchni.

 

 

Szczególnie widowiskową częścią domu jest rampa (wyposażona też w metalowe stopnie), która wprowadza do wnętrza fragment ogrodu znajdującego się na dachu i jednocześnie stanowi niesłychanie efektowny element zarówno w widoku z salonu jak i z zewnątrz budynku.

 


Dzięki dużym przeszkleniem w części domu mieszczącej salon następuje zatarcie granicy pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem, dodatkowo wyeksponowana została także wspomniana wyżej rampa.

 

 

 

 


Dach budynków zazwyczaj mieści ujścia szachtów instalacyjnych, które nie przydają urody tak zwanej "piątej elewacji". Jednak w Domu Outrialnym znakomicie opracowane detale technicznych rozwiązań budynku stanowią interesujące akcenty na zielonej połaci dachu.

 


Szczególnie efektownie dom wygląda od strony ogrodowej, gdzie wielkie przeszklenia i dynamiczna forma pochylni prowadzącej z salonu na dach nadają mu lekkości i wysublimowanej elegancji.

 

 

Niewielki pokoik w górnej kondygnacji to studio nagraniowe. Zostało ono wysunięte w górę, by wyizolować je od reszty domu. Pełni ono także funkcję "samotni" właściciela.

 

 

Dom OUTrialny był również nominowany do Mies van der Rohe Award. W tym roku znalazł się w ścisłym finale międzynarodowego konkursu The Emirates Glass LEAF Awards 2009 (www.designbuild-network.com). Nagroda przyznawana jest architektom, którzy poprzez swoje nowatorskie pomysły wyznaczają nowe standardy w projektowaniu. To już siódma edycja, w poprzednich latach laureatami były uznawane osobistości z dziedziny architektury jak Zaha Hadid, David Chipperfield, SOM, Steven Holl czy Terry Farrell.

 

 
Radeo

 

 

 

Zobacz także:

 

Luksusowe pustynne oazy 

 

Dom z kostki

 

Multivilla - nowy projekt Koniecznego

 

Skomentuj:

Dom OUTrialny w finale LEAF Awards 2009