Dom OUTrialny w finale LEAF Awards 2009
Okazuje się, że wśród domów gwiazd zdarzają się też projekty wybitne. Dom OUTrialny z pracowni KWK Promes znalazł się wśród trójki finalistów LEAF Awards 2009.













Projekt domu powstał w 2004 roku w znanej śląskiej pracowni KWK Promes, prowadzonej przez młodego gwiazdora polskiej architektury - Roberta Koniecznego, autora m. in. Takich obiektów jak wielokrotnie nagradzany Dom Atrialny czy Dom z Ziemi Śląskiej, który znalazł się jako jeden z pięciu polskich projektów w prestiżowym Phaidon Atlas of Conteporary Word Architecture.
Klientem okazał się Jacek Perkowski, znany jako Perkoz, gitarzysta grupy T.Love w latach 1992-2007 oraz kompozytor, autor tekstów i wokalista (autorska płyta "Perkoz" wydana w 2005 roku). Konieczny zaproponował muzykowi Dom Outrialny - czerpiący z twórczego przerobienia idei tradycyjnego domu atrialnego, którego rodowód sięga starożytności. Druga inspiracja to otoczenie domu - zielona polana otoczona lasem. Architekci z KWK Promes postanowili "wykroić" i podnieść kawałek trawy a pod nim umieścić wszystkie niezbędne do mieszkania funkcje.
Życzenie inwestora, by w domu znalazło się także niewielkie studio muzyczne oraz oranżeria zaowocowało wygięciem zielonej płaszczyzny dachu tak, że stawał się on atrium, dostępnym tylko z wewnątrz budynku, ale zachowywał wszystkie korzystne cechy zwyczajnego ogrodu - takie jak dobre nasłonecznienie i szeroki widok.
Od strony podjazdu dom wydaje się być bardzo introwertyczny, pełne ściany sprawiają wrażenie niedostępności i jednocześnie bezpieczeństwa. Jednak już kilka kroków dalej układają się w sposób zapraszający do wejścia poprzez duże przeszklenie przy garażu. Przychodzący goście mogą być podglądani przez poziomą pryzmę okien znajdującą się w kuchni.
Szczególnie widowiskową częścią domu jest rampa (wyposażona też w metalowe stopnie), która wprowadza do wnętrza fragment ogrodu znajdującego się na dachu i jednocześnie stanowi niesłychanie efektowny element zarówno w widoku z salonu jak i z zewnątrz budynku.
Dzięki dużym przeszkleniem w części domu mieszczącej salon następuje zatarcie granicy pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem, dodatkowo wyeksponowana została także wspomniana wyżej rampa.
Dach budynków zazwyczaj mieści ujścia szachtów instalacyjnych, które nie przydają urody tak zwanej "piątej elewacji". Jednak w Domu Outrialnym znakomicie opracowane detale technicznych rozwiązań budynku stanowią interesujące akcenty na zielonej połaci dachu.
Szczególnie efektownie dom wygląda od strony ogrodowej, gdzie wielkie przeszklenia i dynamiczna forma pochylni prowadzącej z salonu na dach nadają mu lekkości i wysublimowanej elegancji.
Niewielki pokoik w górnej kondygnacji to studio nagraniowe. Zostało ono wysunięte w górę, by wyizolować je od reszty domu. Pełni ono także funkcję "samotni" właściciela.
Dom OUTrialny był również nominowany do Mies van der Rohe Award. W tym roku znalazł się w ścisłym finale międzynarodowego konkursu The Emirates Glass LEAF Awards 2009 (www.designbuild-network.com). Nagroda przyznawana jest architektom, którzy poprzez swoje nowatorskie pomysły wyznaczają nowe standardy w projektowaniu. To już siódma edycja, w poprzednich latach laureatami były uznawane osobistości z dziedziny architektury jak Zaha Hadid, David Chipperfield, SOM, Steven Holl czy Terry Farrell.
Radeo
Zobacz także:
Multivilla - nowy projekt Koniecznego
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Dom nad jeziorem - zieleń i elegancja
Przestrzeń i światło - dom dla rodziny z dziećmi
Najlepszy dom w Polsce
Dom w wnękami w Strzelcach Opolskich
RE: VMAX HOUSE – oryginalny dom wbity w spadzisty teren
Dom Grzyb pod Łodzią. Chata na skraju lasu
Nowoczesny dom na brzegu jeziora. Siedlisko wtopione w naturę
Domki Cichosza w Szydłowie. Ambona zamiast nowoczesnej stodoły