Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wieżowce przyszłości według eVolo Architecture

dll

Jak będzie architektura w XXI wieku? Na to pytanie stara się odpowiedzieć konkurs organizowany przez grupę eVolo Architecture.

Grupa eVolo Architecture została założona kilka lat temu w Nowym Jorku przez zespół międzynarodowych architektów. Jej celem jest stworzenie forum dla dyskusji na temat kształtu architektury w XXI wieku.

Jednym z narzędzi tej debaty jest organizowany od 2003 coroczny konkurs na innowacyjne projekty budynków, które miałyby powstać na przestrzeni obecnego stulecia. Jego organizatorzy, by nie ograniczać kreatywności projektantów, nie stawiają przed nimi żadnych sztywnych wymogów co do wymiarów działki, wysokości lub też kształtu bryły. Oczywiście nie oznacza to, że projekty mogą być całkowicie abstrakcyjne. Jedynym warunkiem, który stawia się projektantom jest by ich propozycje były możliwe do zrealizowania.

Podobnie jak podczas ubiegłorocznej edycji, także i w tym roku przedmiotem konkursu były projekty drapaczy chmur. Miały być one odpowiedzią na architekturęwieżowców w krajach szybko rozwijających się, która często nie bierze pod uwagę materii miasta, skutków środowiskowych i jakości życia mieszkańców.

W tym roku do konkursu zgłoszono 416 projektów pochodzących z 64 krajów świata. Niestety, ani wśród zwycięzców, ani wyróżnień nie znalazł się żaden projekt z Polski.

Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji konkursu zdobył zespół trzech amerykańskich architektów: Kyu Ho Chun, Kenta Fukunishi i Jae Young Lee. Zaprezentowali oni propozycję wieżowca Neo Arc, który miałby być zlokalizowany w obrębie placu Journal Square w mieście Jersey City.

Koncepcją projektu było zaprojektowanie hybrydycznego budynku, łączącego architekturę z naturą. Podobnie jak drzewa wieżowiec Neo Arc pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen. Całość jego konstrukcji jest podporządkowana filtrowaniu i magazynowaniu kwaśniej wody deszczowej. Woda ta jest następnie poddawana jest procesom chemicznym, w wyniku których produkowany jest tlen i energia.

Energię elektryczną potrzebą do obsługi tego procesu zapewniają panele fotowoltaiczne rozlokowane na elewacji wieżowca. By zmaksymalizować efektywność poboru promieni słonecznych, bryła budynku została wymodelowana tak by uzyskać jak największą powierzchnię, i jednocześnie by jak najlepiej dopasować ją do kierunku obiegu słońca w różnych porach roku.

Prócz swoich funkcji ekologicznych wieżowiec Neo Arc miałby spełniać także rolę rezydencyjką, biurową i kulturalną, a jego podstawa kryłaby centrum przesiadkowe.

 

 
 

 

Dodał: jaeyounglee79

 

Poniższe wideo przedstawia całość procesu koncepcyjnego wieżowca Neo Arc (angielska wersja językowa):

 

 
 
 

Drugie miejsce w konkursie zdobyli francuzi - Nicola Marchi i Adelaide Marchi. Ich projekt The Living Bridge odwołuje się do koncepcji mostu-budynku mieszkalnego, wdrażanej m.in. przez projektantów XVIII-wiecznego Paryża - Michaela Etienne Turgota i Louisa Breteza.

Przewiduje on wzniesienie ponad lustrem Sekwany, w okolicach Placu Concorde, 400-metrowego wieżowca, złożonego z dwóch wąskich brył (12m) o szerokości 216 m i usytuowanych względem siebie w odległości 30 m. Zdaniem projektantów taki obiekt stały się nowym charakterystycznym punktem Paryża, oferującym zabytkowemu centrum szeroką gamę funkcji kulturalnych.

Trzecie miejsce zajął Amerykanin - Eric Vergne. Jego projekt o nazwie Urban Farm przewiduje powstanie w okolicy Hudson Yard na Manhattanie agrarnego wieżowca. Jego wnętrza przeznaczone byłyby w całości na produkcję rolną, co w konsekwencji prowadziło by do połączenia dwóch przeciwstawnych obszarów: działalności rolniczej (producenci) i życia w mieście (konsumenci).

Urban Farm, z racji swojej lokalizacji, nie mógłby jednak wykorzystywać tradycyjnych metod uprawy. Zdaniem architekta, jeśli produkcja rolna w mieście rzeczywiście byłaby możliwa, musiałaby ona stosować metody kontroli procesu wzrostu - inżynierii genetycznej, systemów nawadniania, sterowania oświetleniem, poziomem CO2 i in.

Prócz trzech nagród głównych jury przyznało także 15 wyróżnień. Możecie zobaczy je w naszej GALERII.

Jak zapowiadają organizatorzy konkursu, najlepsze projekty pochodzące z ubiegłorocznych edycji zostaną pokazane na specjalnej wystawie w Nowym Jorku latem tego roku.

Skomentuj:

Wieżowce przyszłości według eVolo Architecture