Tunel aerodynamiczny w Pradze - szklana tuba do latania [FILM]
W tej szklanej bryle poczujesz się jak w przestworzach! Zobacz niesamowite wideo z powietrzną choreografią.



SkyDive Arena w Pradze
W praskim tunelu aerodynamicznym swoich sił może spróbować każdy. Dwa loty o długości 90 sekund to koszt około 250 zł (1 500 CZK).
Wysoki na 14 metrów tunel posiada średnicę 4,3 metra. Zbudowano go z wyjątkowo wytrzymałego szkła, dlatego jest jedyną tego typu kapsułą na świecie.

SkyDive Arena w Pradze - budynek
Wizualizacja pokazuje funkcje budynku oraz skomplikowany system wentylacji, który umożliwia swobodne opadanie:

SkyDive Arena w Pradze
Treningi w tunelach aerodynamicznych są coraz bardziej popularną drogą podnoszenia umiejętności w spadochroniarstwie. Jeśli jednak cały skok podzielimy na trzy części: fazę oddzielenia się od samolotu, fazę swobodnego spadania oraz lot na otwartej czaszy, to dojdziemy do wniosku, że tunel aerodynamiczny tylko częściowo zastępuje realny skok.
Tunele mają przestrzeń ograniczoną do mniej więcej 4-5 metrów średnicy. Każdy dodatkowy centymetr wymaga zwiększenia mocy turbin, większego poboru energii elektrycznej. Kabina do symulacji swobodnego spadania znajduje się w najbardziej przewężonym miejscu. Dzięki temu konstruktorzy mogą uzyskać większą prędkość przepływającego powietrza. Rozmiar symulatora jest też uzależniony od jego przeznaczenia. Potężna inwestycja, jaką jest wybudowanie takiego tunelu, wymaga w miarę nieprzerwanej pracy.
Ćwiczenia w tunelu aerodynamicznym są bardzo przydatne przy doskonaleniu techniki spadania. W szybki sposób można dopracować elegancję pracy w powietrzu, dokładność ruchu, szybkość obrotów, regulację prędkości spadania. W przypadku wyjazdów grupowych można łączyć treningi kilku osób. Oczywiście wymaga to pewnego wprowadzenia i opanowania podstawowych technik latania w tunelu.
Trening na tunelu nie wymaga badań lekarskich i nie niesie ze sobą takiego ryzyka, jakie podejmuje się wyskakując z samolotu. Może więc stanowić pewien wstępny krok, który podejmują niezdecydowani kandydaci na kursantów spadochronowych. Tunel niewątpliwie może ułatwić skoczkowi opanowanie kolejnych poziomów szkolenia AFF. Warto jednak zastanowić się nad tym, że skoki spadochronowe mają swoją specyfikę, polegającą między innymi na tym, że po minucie spadania otwarcie spadochronu jest żywotną koniecznością. W głowie skoczka musi powstać schemat, w którym najważniejsza jest nieuchronność powrotu na ziemię. Właśnie z tego wynikają wszystkie procedury bezpieczeństwa.
Źródło:
- Więcej o:
- ciekawostki
- praga
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Piramidy w Gizie - fascynujące budowle starożytnego Egiptu
Wielki Mur Chiński - jedna z najsłynniejszych budowlli Chin
Dom na 6 m2. Zosia i Kuba zamieszkali w vanie i ruszyli w świat. Poznajcie Foxes in Eden
Historia drapaczy chmur, czyli opowieść o wyścigu do nieba
Futuro House - latające spodki z Finlandii
Vele di Scampia w Neapolu - wyburzane osiedle z lat 60. było symbolem Camorry
Architektoniczny Tetris - animacja Siergieja Heina z blokowiskiem w roli głównej