MAKABRYŁA ROKU 2012 - koszmarna wiata z Radomia [WYNIKI PLEBISCYTU]
Na najgorszą inwestycję ubiegłego roku głosowaliście przez ostatnie dwa tygodnie, oddając blisko 25 tysięcy głosów! W czołówce znalazła się kolorowa kamienica a la Gaudi, wielka galeria handlowa w centrum Poznania i budynek otulony styropianem. Na najbardziej zawstydzającą Makabryłę wybraliście jednak zupełnie coś innego... Zgadzacie się z wynikami?



To był już szósty plebiscyt na MAKABRYŁĘ ROKU! Kto go wygrał?
MAKABRYŁA to budynek, pomnik lub inna budowla, która wyjątkowo nie pasuje do otoczenia, jest za duża lub nieproporcjonalna, pstrokata i niefunkcjonalna. To twór, który nigdy nie powinien znaleźć się w naszej przestrzeni, a jakimś dziwnym trafem występuje w niej całkiem często. Co roku organizujemy głosowanie na tę największą Makabryłę, także i w tym plebiscyt cieszył się dużym zainteresowaniem. Jeden z czytelników tak napisał o głosowaniu:
"Makabryły są bardzo potrzebnym konkursem. Przez piętnowanie architektonicznych potworków, które nigdy nie powinny zaistnieć sprawiają, że ludzie odpowiedzialni za ich powstanie (ktoś to zamówił, ktoś zaprojektował, ktoś wydał odpowiednie pozwolenia) choć trochę poczują skutki swoich działań. To wybitnie edukacyjny konkurs."
/j
W tym roku niechlubny tytuł Makabryły Roku przypadł zadaszeniu strefy VIP na stadionie Radomiaka w Radomiu

5. MIEJSCE "Centrum Termomodernizacji", Starogard Gdański
5. MIEJSCE - Starogardzkie Centrum Kultury
2435 głosów
inwestor: Starogardzkie Centrum Kultury, projektant: nieznany
Jeśli ten plebiscyt dotyczyłby najdziwniejszej termomodernizacji w Polsce, Starogardzkie Centrum Kultury z pewnością by go wygrało. Ten publiczny gmach był i wciąż jest jedną z głównych wizytówek miasta, jednak w ubiegłym roku kompletnie zmienił wygląd, można by rzecz, zmienił skórę jak kameleon...
Budynek przed termomodernizacją (źródło: wikipedia/Cz@rniok [Creative Commons CC-BY-SA-2.5])
Kulturalne centrum Starogardu Gdańskiego poddano bowiem gruntownemu projektowi termomodernizacji, na który z sukcesem pozyskano unijne fundusze. Nie tylko ocieplono ściany, ale i wymieniono okna i drzwi, a elewację zwieńczyła frywolna kolorystyka przypominająca rozedrganą tęczę.
Być może barwna bryła poprawiła humor kilku urzędnikom, nam jednak nie było do śmiechu kiedy zobaczyliśmy końcowy efekt (od 1:05 minuty):
A oto jak na tę nominację zareagowali nasi czytelnicy:
"Centrum Kultury w Starogardzie Gdańskim jest naprawdę okropne, zniszczyli dobry budynek i jeszcze do tego władze są z tego dumni. Gdzie są architekci w tym mieście?"
/snajper
"Za Centrum Kultury ze Starogardu Gdańskiego ktos powinen zostac skazany na kilka lat robot publicznych. Potworne! maja: Starogardzckie Centum Kultury - za 3 w 1: zniszczenie pięknego budynku, styropian będący tandetną techniką ocieplenia i straszliwe kolory"
/kardla
"zdecydowałem się zagłosować na Centrum Kultury w Starogardzie. Swoją decyzję mogę uzasadnić: choć wszystkie propozycje są makabryczne, to Centrum się wyróżnia: Po pierwsze DUMĄ, z jaką władze miasta i dyrekcja tego Centrum prezentują efekt tej pseudomodernizacji. Filmik ukazujący inwestycję poraża! To jest przecież instytucja kulturalna, powinna kształtować przestrzeń, prezentować wysoki poziom... jak galeria w takim centrum może wychowywać młodych ludzi i uwrażliwiać ich na piękno, skoro jej przedstawiciel z zadowoleniem komentuje efekt tych prac? Mało tego, te kolorki są, jak rozumiem - elementem logo Centrum. To, jak takie ultra-jaskrawe, brzydkie centrum będzie wpływało na architektoniczny gust swoich wychowanków jest znacznie bardziej makabryczne niż sam budynek"
/pasażer

4. MIEJSCE Miejska epidemia wielkich naklejek
4. MIEJSCE- Miejska epidemia wielkich naklejek
3014 głosów
W ubiegłym roku mieliśmy okazję obserwować masowe zjawisko jakim jest epidemia zalepiania sklepowych witryn. Nominacja dość nietypowa, lecz ten problem w znacznym stopniu szpeci zarówno budynki jak i przestrzeń wokół nas, a w dodatku przybiera na sile.
fot. Agnieszka Rumińska
Z nostalgią wspominamy czasy, kiedy sprzedawcy dbali o sklepowe witryny traktując je jako wizytówki swojego biznesu. Współcześnie niestety najczęściej taką wizytówką jest wielkoformatowa nalepka, która zupełnie pozbawia miasto charakteru.
Zjawisko zalepiania witryn trafnie opisał w swoim felietonie Jerzy S. Majewski, dziennikarz Warszawskiej Gazety Wyborczej, można go przeczytać tutaj
Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta
Uważamy też, że gdyby uwolnić witryny z przyklejonych płacht, ulice naszych miast z pewnością wyglądałyby lepiej. Podobnie uważają nasi czytelnicy:
"Zagłosowałem na zaklejane okna sklepowe - tragedia. Najgorsze, że to powszechny trend, ale chyba tylko polski: nie widziałem takich pomysłów ani we Francji, Szwecji czy Niemczech. Podobnie rzecz się ma z zaklejonymi oknami w autobusach. I tu i tu siedzi się w środku, jak w puszce, klaustrofobii można się nabawić. Do tego pracodawca musi płacić dodatek za pracę w pomieszczeniu pozbawionym światła słonecznego!"
/p406_737u
"pracuję w reklamie i pierwsze co robię to odradzam klientom zaklejanie szyb, wiem czemu to robią i ich rozumiem, ale mi się to nie podoba. W spożywczym zaklejenie szyb daje możliwość ustawienia wewnątrz większej ilości regałów, wykorzystuje się elewację z szybami jako ścianę"
/ggargi
"Cudnie, że ktoś o tym pisze. Dość tyranii reklam w całej Polsce. Ktoś musi z tym zrobić porządek. Kiedy wreszcie handlarze zrozumieją, że klientów ściągną nie płachtami, jakich tysiące, tylko estetycznymi i oryginalnymi wystawami. Czy nie ma lekarstwa na byle jakość w tym kraju. Już nigdzie nie liczy się jakość (o urodzie nie wspominając), tylko cena. Byle tanio, tanio, tanio. Od ciuchów, przez tłumaczenia po architekturę. Co za badziewny kraj."
/gośćgość

3. MIEJSCE Galeria MM zwana "paluchem", Poznań
3. MIEJSCE - Galeria handlowa MM w Poznaniu
3958 głosów
inwestor: Galeria MM SPV Sp. z o.o., projekt: Studio ADS
Ta spora galeria handlowa powstała w ścisłym centrum Poznania u zbiegu ul. św. Marcina oraz al. Marcinkowskiego.
Nominację nadesłał czytelnik BRYŁY Adam Nikodem, który krótko lecz treściwie wypowiedział się o nowej inwestycji:
"To kolejne centrum handlowe w środku miasta, co za koszmar! Zrobione z płytek przypominających toalety dworcowe..."
O komentarz do nominacji poprosiliśmy też Michała Wybieralskiego z poznańskiej redakcji Gazety Wyborczej:
"Ostateczna elewacja budynku znacząco odbiega od tej, którą architekci zaprezentowali w propozycji złożonej na konkurs realizacyjny, mamy więc do czynienia z okłamaniem jury konkursowego i opinii publicznej oraz zakpieniem z procedury konkursowej, działaniem skrajnie nieetycznym. "Pogniecioną" elewację wykonano z cienkich płyt, z bliska budynek wygląda jak tandetna wariacja na temat ścianki wspinaczkowej. Galeria MM to ''jaskinia konsumpcji'', która w żaden sposób nie gra z miastem i go nie tworzy, wręcz przeciwnie - zasysa ruch pieszy z okolicznych chodników, doprowadziła do zamontowania kolejnej, absurdalnej sygnalizacji świetnej w tej okolicy (by kierowcom łatwiej było wjechać na podziemny parking), kolejne centrum handlowe w tej okolicy doprowadzi zapewne do zupełnego upadku ul. Św. Marcin, niegdyś głównej handlowej ulicy Poznania, która coraz bardziej degeneruje się wraz z powstawaniem kolejnych centrów handlowych."
Fot. Piotr Fijałkowski
Czytelnicy na nominację zareagowali wyjątkowo emocjonalnie:
"Termomodernizacja ze Starogardu jest przykładem tekstylnego traktowania architektury. Równie skandaliczna jak Galeria MM z Poznania, ale ma jedną przewagę: jest dużo mniejsza."
/katon
"Tandetna, agresywna bryła, która zaśmieca zabytkową część Poznania. Jej funkcja również nieprzemyślana, szkodliwa, dla tej części miasta."
/Piotr Płotkowiak
"Nie widziałam tej galerii MM na żywo, ale na zdjęciach sprawia takie jakieś przerażające wrażenie. Nie chciałabym mieć takiego widoku za oknem."
/marta.uparta
Ale pojawiały się też komentarze broniące budynek:
"Nie rozumiem nominacji Galerii MM. Zbudowano by taki budynek w Niemczech i wszyscy by tylko zachwalali. Owszem, nie pasuje ten budynek do okolicznej zabudowy i też jestem zawiedziona tym, że w tym miejscu powstał, ale LUDZIE, to jest kawał całkiem niezłej roboty architektoniczej. I czy naprawdę nominacje do Makabrył ustalane są na zasadzie takich kryteriów?"
/Anonim
Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta
Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta
WIĘCEJ O INWESTYCJI tutaj>>

2. MIEJSCE Gaudi po polsku, Olsztyn
2. MIEJSCE - Kamienica w Olsztynie
4367 głosów
inwestor: prywatny, architekt: Józef Żołądkowicz (zmarł w 2012 r.)
Balkony, faliste linie, łuki i wyrazista kolorystyka, a także detale przyciągają wzrok przechodniów, wielu ta bryła kojarzą się nawet z twórczością Antoniego Gaudiego, katalońskiego budowniczego z okresu secesji. Kamienica stoi przy ul. Nowowiejskiego. Co ciekawe decyzja o warunkach zabudowy była wydana jeszcze w 2001 roku. Dwa lata później ówczesny konserwator zabytków opiniował ten projekt i uznał, że budowla nie zeszpeci otoczenia. Wtedy obowiązywał plan ogólny i według niego wydano warunki zabudowy. W 2004 roku inwestor uzyskał pozwolenie na budowę. (czytaj więcej)
Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
A co o nowej kamienicy myślą nasi czytelnicy?
"To coś z Olsztyna powinno mieć tytuł "gargamel roku" Ohyda!!!"
/wojusz
"Trudna decyzja, ale jako miłośnik Gaudiego, głosuję za kamienicą olsztyńską. No i oczywista refleksja - jaki kraj, taki Gaudi.
/zdzisiek66
"To wszystko nie byłoby takie straszne, gdyby nie koszmarna kolorystyka, wieś śpiewa i tańczy. Czy ktoś z architektury zatwierdza kolorystykę elewacji? Dlaczego Polacy maja takie koszmarne upodobanie do kolorków?
/AZ
"Mnie, osobiście, najbardziej przerażają te dolne arkadki z czerwonymi łukami... "Architektura odpustowa"
/mellon2
"Pasuje tu, jak pięść do nosa."
/Nair
"W imieniu architektów, chciałbym przeprosić za ten budynek, no więc przepraszam."
/dziekan
Fot. Przemysław Skrzydło / Agencja Gazeta
WIĘCEJ O INWESTYCJI tutaj>>

1. MIEJSCE Strefa VIP z blachy falistej, Radom
MAKABRYŁA ROKU
1. MIEJSCE - Zadaszenie strefy VIP na stadionie Radomiaka w Radomiu
4744 głosów
inwestor: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu, projekt i wykonanie: ROSA-BUD
Agencja Gazeta
Niedawno stadion klubu piłkarskiego Radomiak Radom zyskał częściowe zadaszenie, by chronić przed deszczem strefę VIP. Nowy dach z trapezowej blachy kosztował 150 tysięcy złotych! Wydaje nam się, że za takie pieniądze można wybudować coś atrakcyjniejszego. Nie uważacie?
Zgłoszenie nadesłał nasz czytelnik, który napisał, że inwestycja nie cieszy się w Radomiu dobrą sławą:
"Inwestycja stała się pośmiewiskiem i przykładem braku dobrego smaku. Warto przyjrzeć się tematowi."
źródło: radomiak.com.pl
Inni komentowali pod artykułem:
"No Radom prowadzi naprawdę "dobrze" zainwestowane pieniądze jak ten dach ma chronić przed deszczem no chyba że nie będzie wiatru. Lepiej jakby za te 150 tysi ufundowali coś dla dzieci z sierocińca albo jakiejś szkoły np. sala informatyczna"
/Radomianin
"Strefa VIP jest bezkonkurencyjna"
/sybilla300
"'Wiata' w Radomiu wygrywa w cuglach tę konkurencję!"
/manissa
"Mogę się pochwalić sto razy ładniejszą wiatą na samochody na własnym podwórku. I oczywiście o wiele tańszą. Może władzom Radomia potrzebny jest kontakt do projektanta i wykonawcy?"
/magda
"Nie rozumiem dlaczego wygrywa to zadaszenie...Fakt, nie jest najwyższych lotów, właściwie nie jest żadnych lotów, budzi śmieszność, ale nie ingeruje tak mocno w pobliską zabudowę, sprawia dość neutralne wrażenie."
/sanderus
źródło: radomiak.com.pl
- Więcej o:
Wieża ciśnień w Szczytnie - zabytek, makabryła i Torre Apartments
Taśmy - element architektury w dobie koronawirusa
Wola Korzeniowa: figura Matki Boskiej została przemalowana. Odzyskała dawny wygląd
Wieża ciśnień w Lęborku - makabryła zamiast wizytówki miasta
Prawie oko w oko z sąsiadem. Absurd przy al. Grottgera w Krakowie
Makabryła po częstochowsku. Termomodernizacja biurowca MPK
Przebudowa willi Monte w Zakopanem - jak to się mogło stać? Makabryła 2017 od kuchni
Makabryła 2017 - przebudowa willi Monte w Zakopanem [WYNIKI GŁOSOWANIA]