Młodzi polscy architekci w Łodzi
WWAA, BudCud, Beton i inni architekci młodego pokolenia zawitają 7 października w polskiej stolicy tekstyliów. Wystawą "Awangarda jutra?" zainauguruje działalność Centrum Architektury i Wzornictwa.




Młodzi polscy architekci - awangarda jutra
O idei stworzenia Centrum Architektury i Wzornictwa jego twórcy mówią: "Naszym celem jest stworzenie miejsca łączącego cechy galerii, centrum promocji oraz consultingu. To rodzaj think tanku, którego osią będzie multidyscyplinarna galeria prezentująca osiągnięcia z pogranicza architektury, wzornictwa oraz marketingu".
Inauguracyjna wystawa "Awangarda jutra?" ma przybliżyć szerszej publiczności dokonania młody polskich architektów. Myślą przewodnią jest prezentacja samego procesu twórczego, który bywa równie ważny jak efekt finalny aktu twórczego. Architektura stworzona przez różnych projektantów może wyglądać tak samo lub podobnie, ale procesy stojące za ruchami ją rozwijającymi nigdy nie są identyczne.
Podczas otwarcia CAiW prace zaprezentują: 137kilo, Aleksandra Wasilkowska, Beton, BudCud, Centrala, Karol Żurawski, Maciej Jakub Zawadzki, Marcin Kwietowicz, Michał Piasecki, MOOMOO, NArchitekTURA, Re, WWAA.
Bryła przygotowała dla Was krótkie informacje o pracowniach, które prezentowane będą na wystawie "Awangarda jutra?":

137kilo
137kilo to młode warszawskie studio projektowe założone w 2006 roku przez Zofię Strumiłło-Sukiennik oraz Jana Sukiennika. Zainteresowania architektów wpływają na charakter działalności pracowni, która zajmuje się przede wszystkim opracowywanie obiektów kultury w małej i średniej skali oraz wnętrz z zastosowaniem nietypowych rozwiązań formalnych.
Obecnie realizowany jest Służewiecki Dom Kultury według zwycięskiego projektu konkursowego przygotowanego przez 137kilo we współpracy z innym stołecznym biurem - WWAA.

Aleksandra Wasilkowska
Aleksandra Wasilkowska, architektka i artystka, od 2007 roku prowadzi pracownię architektoniczną. Zajmuje się nowymi modelami produkcji wiedzy o mieście (samoorganizacja, techniki partycypacyjne, mechanizmy powstawania nieformalnych przestrzeni publicznych), a także praktyką - projektowaniem domów, wnętrz, wystaw i instalacji.
W 2011 roku w hali głównej Dworca Centralnego w Warszawie stworzyła "Wehikuł Czasu"- instalację z pozostałości dawnej dworcowej informacji wizualnej. Konstrukcja przypominająca wieżę unosiła zwiedzających ku górze, przenosząc ich w czasie i przestrzeni.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Dworzec Centralny po remoncie, z wieżą do teleportacji!
Podczas Biennale Architektury w Wenecji w 2010 roku wspólnie z Agnieszką Kurant przygotował instalację "Wyjście awaryjne" będącą próbą przekroczenia logiki miejskiej rzeczywistości poprzez stworzenie ?przenośnych dziur teleportacyjnych?.
CZYTAJ TAKŻE:
Polska trampolina w Wenecji

Beton
Twórczość pracowni Lecha i Marty Rowińskich z biura projektów"Beton" to w dużej mierze działania z pogranicza architektury oraz projektowania grafiki, tkaniny i scenografii. Pierwszy raz szersza publiczność miała okazję zapoznać się z ich niebanalnymi projektami w Kinie Letnim warszawskiego CSW, dla którego zaprojektowali Ściemniacz. Określony jako "Zabójca nudnych krzeseł" był miękką poliuretanową powłoką dzięki której tradycyjne siedziska zmieniały formy.
Wyjątkowym dziełem stricte architektonicznym autorstwa pracowni Beton jest kościół Votum Aleksa w Tarnowie. Ascetyczna bryła realizowana przy użyciu prostych, lokalnych materiałów doskonale wpisuje się zarówno w krajobraz jak i miejscową tradycję budowlanych nie tracąc przy tym nowoczesnego charakteru.
źródło: beton-on.pl
Za projekt Wotum Aleksa Beton zakwalifikowano do finału konkursu o nagrodę im. Miesa van der Rohe.

BudCud
Krakowska pracownia BudCud została założona w 2007 roku przez Mateusza Adamczyka i Michała Paleja, a obecnie prowadzona jest przez Mateusza Adamczyka i Agatę Woźniczkę. Ich projekty to poszukiwania na pograniczu architektury i urbanistyki, których koncepcja tworzona jest w oparciu o identyfikację kontekstu i oczekiwań użytkowników.
Jednym z interesujących pomysłów autorstwa projektantów z BudCud była koncepcja zagospodarowania prawego brzegu Wisły w Warszawie. Architekci zaprojektowali budynek-molo podkreślający linię brzegową i łączący ją z rzeką. Wewnątrz miało się mieścić centrum SPA z saunami, jacuzzi, a także restauracjami i kafejkami.
CZYTAJ O KRÓLESTWIE SAUN:
Prawy brzeg Wisły królestwem saun>>>

Karol Żurawski
Architekt Karol Żurawski od 2010 roku projektuje pod okiem laureata nagrody Pritzkera Petera Zumthora. Wcześniej praktykował w biurze Christiana Kereza. Wpływ obu mistrzów jest widoczny w pracach Żurawskiego- ascetycznych formach, szacunku w traktowaniu materii. Te cechy dostrzegalne są zarówno w koncepcja budynków takich jak nowe skrzydło Akademii Sztuk Pięknych na Wybrzeżu Kościuszkowskim, jak i obiektach o zupełnie innej skali. Wśród tych drugich wymienić można niezwykle sugestywny projekt krzyża upamiętniającego Jana Pawła II czy pozornie zwyczajną ławkę z drewna sosnowego.
źródło: karolzurawski.com

Maciej Jakub Zawadzki
Maciej Jakub Zawadzki, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, jako jedyny Polak znalazł się na liście najlepszych absolwentów szkół projektowania magazynu Wallpaper. Redaktorów brytyjskiego pisma zaintrygowały dynamiczne, spiralne formy muzeum uchodźców latynoamerykańskich w Miami, nie będące jedynie zabiegiem estetycznym, ale mające silne uzasadnienie w koncepcji obiektu. Skręcona spirala podkreśla dramatyczne życie uchodźców z Ameryki Łacińskiej, ale także ma zminimalizować siłę naporu dużych wiatrów i fal. Zawadzki podkreśla także fakt iż, inspirację stanowiły dla niego wizjonerskie projekty Oscara Niemeyera.
źródło: www.m-j-z.eu
Maciej Jakub Zawadzki zdobywał doświadczenie korzystając ze stypendium w Saint-Lucas School of Architecture w Brukseli oraz pracując w najlepszych warszawskich biurach projektowych. W chwili obecnej jest związany z jednym z najbardziej uznanych biur na świecie - kopenhaskim BIG prowadzonym przez Bjarke Ingelsa.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Polski projekt w Miami>>>

WWAA
Warszawska pracownia architektoniczna założona w 2006 roku przez Natalię Paszkowską i Marcina Mostafę jest obecnie jedną z wiodących młodych grup projektowych w Polsce. W przeciągu zaledwie dwóch lat biuro wygrało dwa ważne konkursy - na projekt Pawilonu Polskiego podczas Expo 2010 w Szanghaju oraz będącą obecnie w fazie realizacji koncepcję Służewskiego Dom Kultury (wspólnie z pracownią 137kilo).
Jednym z ostatnich projektów autorstwa WWAA prezentowanym w mediach był zwycięski projekt w konkursie na kiosk Lotto. Prezentuje on cechy charakterystyczne dla twórczości projektantów- klarowność idei i oryginalne rozwiązania formalne.
CZYTAJ WIĘCEJ O TEJ PRACOWNI:
Pawilon w Szanghaju BRYŁĄ ROKU 2010
Zamiast żółtej budy - nowoczesny pawilon Lotto
Jury przyznało ANTYKATALOGOWCA

Marcin Kwietowicz
Marcin Kwietowicz to projektant zajmujący się działaniami na granicy architektury, projektowania wnętrz i mebli, scenografii i wystawiennictwa. Dbając o indywidualny charakter poszczególnych realizacji często angażuje w swoje projekty rzemieślników. W ten sposób wzbogaca je o autorskie rozwiązania wykonawcze bardzo wysokiej jakości.
Kwietowicz, wspólnie z Piotrem Brzozą, jest autorem projektu domu jednorodzinnego w Warszawie- zaskakującego, minimalistycznego obiektu, który od strony ulicy prezentuje jedynie monolityczną ścianę w kolorze grafitu. Takie rozwiązanie było efektem dążeń do zapewnienia mieszkańcom jak największej dozy prywatności. Obiekt otwiera się na wewnętrzne podwórze, gdzie stworzona została enklawa odcięta całkowicie od otoczenia.
Fot. Juliusz Sokołowski

Michał Piasecki
Michał Piasecki jest niezależnym projektantem i konsultantem zajmującym się wykorzystaniem zaawansowanych technik cyfrowych wspomagających projektowanie. Stosuje projektowanie wspomagane algorytmicznie w architekturze, projektowaniu produktu i grafice. Jako konsultant współpracuje polskimi i zagranicznymi biurami, pracując nad zagadnieniami związanymi z architekturą i wzornictwem.
źródło: michalpiasecki.com
Michał Piasecki tworzy niestandardowe oprogramowanie, skrypty i modele parametryczne dla projektantów produktu, architektów i grafików. Umożliwiają one uzyskanie złożonych form i optymalizację rozwiązań.

MOOMOO
Projekty MOOMOO, teoretycznie zakorzenione w architekturze neomodernistycznej, zaliczyć można wśród nurtu międzynarodowego minimalizmu - piszą na stronie www.awangardajutra.pl organizatorzy wystawy.

NArchitekTURA
Architekt Bartosz Haduch oraz założona przez niego w 2007 roku grupa projektowa NArchitekTURA koncentruje swe zainteresowania na badaniu relacji między architekturą a naturą (co określa już sama jej nazwa). Multidyscyplinarne działania pracowni obejmują projekty z zakresu urbanistyki, architektury, projektowania krajobrazu oraz mody, grafiki i wzornictwa.
Jednym z priorytetów dla architektów z NArchitekTURY jest łączenie nowej architektury z istniejącej kontekstem. Taka postawa decyduje o tym, iż praktycznie każdy z projektów ich autorstwa jest zupełnie inny, odmienny od reszty, a jednocześnie mocno związany z konkretną lokalizacją.
źródło: narchitektura.pl

Re
Twórczość pracowni Re najlepiej charakteryzują słowa działających z niej architektów, Piotra Michalewicza i Mateusza Tańskiego: "Architektura musi być dobrym rzemiosłem, ale odróżnia nas to iż chcemy by była czymś więcej. Jakość naszych działań określa używana przez nas technologia, posiadana wiedza, zaangażowanie oraz emocje które odróżniają architekturę od budownictwa. Chcemy, żeby te emocje pozostawiały czytelny ślad w przestrzeni jaką współtworzymy". ( awangardajutra.pl)
Doświadczenie zdobyte podczas pracy w renomowanych pracowniach w Paryżu i Nowym Jorku powoduje, iż poszczególne rozwiązania projektowe opracowane przez Re są połączeniem elegancji, nowoczesnej technologii oraz kompleksowej odpowiedzi na zadany temat.
źródło: awangardajutra.pl

Centrala i Jakub Szczęsny
Grupa projektowa Centrala to założony przez Krzysztofa Banaszewskiego, Małgorzatę Kuciewicz oraz Jakuba Szczęsnego kolektyw, którego działania wychodzą daleko poza ramy architektury i urbanistyki. Wśród najważniejszych realizacji Centrali wymienić należy tymczasowy pawilon informacyjny przy Muzeum Żydów Polskich w Warszawie. Rozpięta na stalowym rusztowaniu membrana o organicznym kształcie nawiązuje do formy tradycyjnego żydowskiego namiotu, miejsca spotkań.
Innym przykładem niekonwencjonalnego podejścia do tradycyjnego tematu jest projekt domu w Podkowie koło Warszawy czy dom w szczelinie przy ulicy Żelaznej. Pierwszy z nich, w chwili obecnej realizowany, to parterowa rozczłonkowana geometryczna bryła z licznymi atriami. Jej kształt wynika bezpośrednio z układu drzewostanu istniejącego na działce, do którego dostosowano rozplanowanie architektury. Druga z realizacji jest szczególną instalacją artystyczną. Plomba zlokalizowana w szczelinie między budynkami z jednej strony ma być wyposażona we wszystko co znajduje się w budynku mieszkalnym, z drugiej zaś- ze względu na gabaryty (szerokość od 92 do 152cm) będzie niezgodny z przepisami.
Perły konstruktywizmu z tektury - nowa kolekcja od Zupagrafika
Zaha Hadid o Awangardzie Rosyjskiej
Młodzi polscy architekci w Łodzi
Dom za Ścianą projektu STOPROCENT Architekci
RE: GRIGIO TURISMO CASA projektu REFORM Architekt
Dom z widokiem na Tatry
Willa miejska we Wrocławiu
Dom niczym most - projekt pracowni Mobius Architekci