Przekierowanie. O zmianach w architekturze
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu Łódź Design są "zmiany"- zmiany w sposobie myślenia, zmiany w sztuce projektowania, zmiany w architekturze. Tego ostatniego zagadnienia dotyczy wystawa "Przekierowanie. O zmianach w architekturze".



Przekierowanie architektury
W ramach tegorocznego festiwalu, który tradycyjnie poświęcony jest wzornictwu i szeroko pojmowanemu designowi, dużo miejsca poświęcono zagadnieniom związanym z architekturą. Na prośbę organizatorów Centrum Architektury stworzyło jedną z dwóch głównych wystaw wraz z programem wydarzeń towarzyszących. Zatytułowana "Przekierowanie. O zmianie w architekturze" ekspozycja wpisuje się zarówno w główny nurt piątej edycji Łódź Design, jak i stanowi głos w dyskusji nad przyszłością architektury we współczesnym świecie.
Coraz szybsze tempo przemian dotyczy wszystkich dziedzin i aspektów naszego życia oraz otaczającego nas świata. Dotyczy to także budownictwa. Kuratorzy wystawy twierdzą, że skończył się czas sztywnych systemów organizujących całokształt życia człowieka. Architektura musi ulegać zmianom, których kierunki wskazują spontaniczne, oddolne działania. Pojawiają się nowe idee, pomysły na ekologiczne życie, nowe formy społecznej partycypacji. Nie stanowią one zbioru gotowych odpowiedzi na pytania trapiące współczesną architekturę, ale mogą być traktowane jako podpowiedzi.
Wystawa: Przekierowanie. O zmianie w architekturze.
Kuratorzy: Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Aleksandra Stępnikowska, Jarosław Trybuś
Projekt: Anna i Magda Piwowar

Cud nad Wisłą
CUD (nad Wisłą) jest niezwykłą realizacją w Warszawie, która udowadnia, że w naszych warunkach proekologiczna architektura tworzona z elementów odpadowych ma rację bytu. Projekt autorstwa Asi Piaścik zakładał wykorzystanie kontenerów oraz europalet. Sezonowa klubokawiarnia stanowi atrakcję sama w sobie- zlokalizowana nad brzegiem Wisły, zapewniająca wspaniały widok na jej wschodni dziki brzeg, oferuje szeroki program aktywności kulturalnych.

Budynek z makulatury
Budynek z makulatury PHZ2 zaprojektowany został przez niemiecką pracownię Dratz&Dratz Architekten. Zrealizowany w 2008 roku obiekt jest przykładem mobilnej architektury tymczasowej. Wykonany został ze sprasowanych w kostki zwyczajnych kartonów z supermarketu (która same też są wykonane z papieru z odzysku), materiału taniego i jednocześnie wytrzymałego.

Ogród warzywny w Berlinie
W miejscu, które przez pół wieku było miejskim nieużytkiem w berlińskiej dzielnicy Kreuzber, organizacja non-profit Nomadic Green urządziła ogród. Pasjonaci i aktywiści hodują w skrzynkach warzywa stosując naturalne metody. Dzięki temu nie tylko produkują zdrową, organiczną żywność, ale także aktywizują lokalną społeczność, która chętnie angażuje się w prace ogrodnicze

Spółdzielcza pasieka
Na jednym z nieużywanych parkingów samochodowych w Chicago spółdzielnia pszczelarzy-ochotników założyła w 2004 roku pasiekę. W zdewastowanej okolicy, gdzie większość budynków została zniszczona w trakcie zamieszek na tle rasowym jeszcze w latach 60., stanęły ule. Rozpoczęto produkcję miodu oraz naturalnych kosmetyków bez zastosowania substancji chemicznych, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pszczelarze zaangażowali się także w działalność społeczną organizując szkolenia zawodowe dla mieszkańców dzielnicy.

Miejski ogród leczniczy
W czerwcu 2011 roku na nieużywanym terenie w południowym Londynie grupka wolontariuszy zbudowała ogród. Do jego realizacji wykorzystali materiały z odzysku. Sam ogród był miejscem dość niezwykłym, bowiem pełnił także funkcję kawiarni oraz miejsca licznych wydarzeń kulturalnych. Pielęgnowano w nim rośliny o charakterze leczniczym.
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"
Dom z drukarki 3D w ramach pomocy ubogim rodzinom bez dachu nad głową
Domy parterowe: za i przeciw
Na tropach modernizmu: Kambodża