Architektura z pustych butelek?
Czy da się stworzyć architekturę z powietrza? Czy powietrze, a w zasadzie jego brak może być budulcem, jak cegła czy beton? Dwóch zaprzyjaźnionych architektów, Polak i Hiszpan, zdecydowało się to sprawdzić. Stworzyli eksperymentalny pawilon, który zaprezentują na tegorocznym Biennale Architektury w Wenecji.



Devebere - pawilon z butelek, proj. Majciej Siuda i Rodrigo García Gonzalez
Eksperymentalny projekt tymczasowego pawilonu wystawowego zrodził się ze współpracy dwóch architektów, Macieja Siudy i Rodrigo García Gonzalez'a.
Architekci Rodrigo García Gonzalez i Maciej Siuda gotowi do pracy!
Swój pomysł nazwali Devebere, od włoskiego tłumaczenia francuskiego wyrazu "Bibendum", które oznacza imię znanego na całym świecie białego ludzika z opon, będącego symbolem i maskotką firmy Michelin. Projekt uwzględnia ponowne użycie materiałów, która normalnie wylądowałyby na wysypisku. "To próba odwrócenia tendencji do pozbywania się śmieci, w ich twórcze wykorzystanie' - mówi Siuda.
Projekt architektów cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dotychczas prezentowany był na indywidualnej wystawie w Belgii (Liege, grudzień 2011) oraz na zaproszenie organizacji Bellastock na zwieńczeniu cyklu konferencji poświęconej Architekturze Eksperymentalnej (Paryż, marzec 2012). We wrocławską Noc Muzeów architekci prowadzili kreatywne warsztaty pod nazwą 'DEVEBERE - konstrukcje z butelek' zorganizowane przez biuro coworkingu CO12.
Jednak największym sukcesem Devebere jest nagroda Francuskiego Instytutu Architektury (le Cité de l'Architecture). Projekt został wybrany spośród ponad 130 innych prac konkursowych do realizacji na Biennale Architektury 2012 w Wenecji. Jego fragment architekci stworzą już w ten weekend (22 - 24 czerwca) w Muzeum Współczesnym Wrocław (MWW). Każdy może przyłączyć się do tej niezwykłej budowy! Efekty prac architektonicznego duetu będzie można oglądać w MWW podczas wystawy 'DEVEBERE. Air, garbage, people' (28.06-26.08.2012).
Element pawilony Devebere

Pawilon z butelek Devebere to też wiata, siedzisko i mebel
Efektem końcowym jest uzyskanie trójwymiarowej formy o nieregularnym kształcie, mogącej służyć jako tymczasowy pawilon, zadaszenie, schronisko, wiata, siedzisko czy mebel. Jednocześnie, przezroczysty pozginany materiał, wypełniony chaotycznie rozrzuconymi butelkami tworzy unikatową powierzchnię, przepuszczającą światło i zniekształcającą odbiór świata widzianego z wnętrza obiektu.
W efekcie powstaje rozmazany, abstrakcyjny obiekt, niczym mgła czy mydlana bańka, zacierający granicę pomiędzy otoczeniem, a wewnętrznym mikroświatem budynku.

Devebere - pawilon z butelek - projekt i montaż
Realizacja konkursowego pawilonu tymczasowego na Biennale Architektury w Wenecji planowana jest na przełomie sierpnia i września 2012 roku. Jak to się odbędzie?
Plastikowa konstrukcja jest bardzo pomysłowa, ale też bardzo prosta w wykonaniu. W trakcie konkursu do budowy prototypu Devebere architekci użyli folii malarskiej, żelazka do sprasowania brzegów folii, suszarki czy odkurzacza a przede wszystkim plastikowych butelek z recyclingu, pieczołowicie zbieranych po mieście przez pół nocy.
Obecnie trwają prace nad ostatecznym kształtem i formą pawilonu, próby wytrzymałościowe butelkowej konstrukcji i rozwiązywanie aspektów funkcjonalno-technicznych. Do współpracy nad końcową formą budynku autorzy zaprosili pozostałe 9 zespołów, które zakwalifikowane zostały do finału konkursu.

Darmowe warsztaty Devebere we Wrocławiu
W dniach 22 - 24 czerwca autorzy projektu zapraszają na 3 dniowe warsztaty, w trakcie których powstanie ogromna butelkowa konstrukcja na zewnątrz budynku i organiczna jaskinia w przestrzeni wystawowej. Jesteś zainteresowany? Wyślij info o sobie na adres parents@devebere.com
Wszystkie butelki użyte do konstrukcji DEVEBERE pochodzą z recyklingu. Dzięki akcji zbierania surowca zorganizowanej przez wrocławskie biuro coworkingu CO12 oraz zaangażowaniu Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania ALBA S.A. udało się zgromadzić 36 m3 plastikowych butelek. Po zakończeniu wystawy wszystkie butelki ponownie trafią do recyklingu.
Oficjalna inauguracja wystawy poświęconej projektowi Devebere odbędzie się 28 czerwca 2012 o godz. 19:00 w Muzeum Współczesnym Wrocławia. Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów
WARSZTATY DEVEBERE
(darmowe)
22, 23, 24 czerwca
(piątek, sobota, niedziela)
MUZEUM WSPÓŁCZESNE WROCŁAWIA
Pl. Strzegomski 2a (bunkier)
Zapraszają:
autorzy projektu: Maciej Siuda i Rodrigo García Gonzalez
Muzeum Współczesne Wrocławia, biuro coworkingu CO12 i Partnerzy
oraz Bryla.pl - patron medialny
Więcej na www.devebere.com
Lina Bo Bardi z nagrodą Złotego Lwa za całokształt twórczości na 17. Biennale Architektury w Wenecji
Zachęta symbolicznie inauguruje wystawę na Biennale Architektury w Wenecji. Zapraszamy na Trouble in Paradise - online meetings
Projektowanie przyszłości. 6. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz „In (the) FUTURE_perspektywa sztuki przestrzeni”.
Wystawa w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji. Trouble in Paradise, czyli wieś w roli głównej
Architektura i śmieci: Let's talk about garbage
Ludzki wymiar miejskich przestrzeni - Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie
Międzynarodowe Biennale Architektury Kraków 2015. Zgłoszenia do konkursu
Władza, modernizm i śmierć. Polski pawilon na Biennale Architektury w Wenecji