BRYŁA ROKU 2012 stoi w Bydgoszczy! [WYNIKI GŁOSOWANIA]
Najczęściej typowaliście Stylową Przystań w Bydgoszczy i to ona w tym roku wygrała. Gratulujemy pracowni APA Rokiccy i dziękujemy wszystkim za udział w plebiscycie. Łącznie głosowało w nim ponad 22 tysiące internautów! A jakie budynki uplasowały się za BRYŁĄ ROKU?



Przystań w Bydgoszczy, proj. APA Rokiccy, 6285 głosów
Bydgoska Marina to architektura o wielu wymiarach. Z jednej strony jest bardzo atrakcyjnym wizualnie budynkiem o drewnianej elewacji, efektownie podświetlanej w nocy. Z drugiej zaś to element integralny kompleksowej rewitalizacji Wyspy Młyńskiej. Przedsięwzięcia, które jak na polskie warunki jest zupełnie wyjątkowe. Nie bez przyczyny ta finansowana przez miejski budżet inwestycja zdobyła nagrodę The World Leisure International Innovation Prize 2012 - Światowej Organizacji ds. Wypoczynku.
Przystań Bydgoszcz, proj. APA Rokiccy, fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta
Ambitnie założony i zrealizowany plan nowego zagospodarowania nabrzeża Brdy jest nową wizytówką Bydgoszczy, godną pozazdroszczenia przez inne miasta, które wciąż nie potrafią wykorzystać sąsiedztwa rzeki. Do tej pory martwa i bardzo zaniedbana część Bydgoszczy zmieniła się w miejsce spotkań i spacerów. To już nie jest "czarny punkt na mapie miasta", lecz przestrzeń, która elektryzuje, przyciąga jak magnes i tętni życiem.
Budynek Mariny, który jest otoczony odnowionymi spichrzami młyńskimi i uregulowanym biegiem kanałów, stanowi przysłowiową "wisienkę na torcie", element dopełniający całe założenie. To architektura nowoczesna, lecz z poszanowaniem miejsca, w którym się znalazła. I za to chyba zyskała sobie największą sympatię czytelników serwisu Bryla.pl
fot. Kamil Jarzębowski (z archiwum pracowni APA ROKICCY)
Cały kompleks łączączy funkcje żeglarskie, sportowe, noclegowe i konferencyjne zaprojektowali architekci z biura APA Rokiccy.
Architektom i władzom miasta serdecznie gratulujemy!
Przystań Bydgoszcz, proj. APA Rokiccy, fot. Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta

PIXEL - biurowiec w Poznaniu, proj. JEMS Architekci, 5338 głosów
PIXEL to budynek, którego elewacja przypomina stos poukładanych na siebie pudełek. Obiekt zaprojektowała warszawska pracownia JEMS Architekci. W sumie w biurowym parku powstanie pięć podobnych budynków. Na początku roku wprowadziła się do niego grupa Allegro. Biurowiec szerzej opisaliśmyw artykuletutaj.
źródło: JEMS Architekci
źródło: JEMS Architekci

Dworzec Główny we Wrocławiu, proj. modernizacji Grupa 5, 3445 głosów
Jeden z najpiękniejszych polskich dworców został gruntownie wyremontowany w latach 2010-2012. Remont przebiegał pod nadzorem konserwatora zabytków. W sumie objął budynek dworca, hol, przejście podziemne, halę peronową oraz plac przed dworcem. Za projekt modernizacji wraz z zagospodarowaniem placu odpowiada pracownia Grupa 5 Architekci. Inwestycja pochłonęła 361 mln złotych.
Dworzec główny - Wrocław / Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta

Małopolski Ogród Sztuki, Kraków, proj. Ingarden & Ewy Architekci, 2358 głosów
Małopolski Ogród Sztuki stanowi przykład doskonałego mariażu współczesnej architektury z zabytkową tkanką miasta. Budynek powstał w wyniku przebudowy hali ujeżdżalni koni z XIX wieku. Zaprojektowali go architekci z pracowni Ingarden & Ewy Architekci. Obecnie mieści się w nim wielofunkcyjna sala teatralno-koncertowo-konferencyjna. Niedawno obiekt został nagrodzony przez czytelników serwisu ArchDaily, gdzie zwyciężył rywalizację na najlepszy budynek minionego roku w kategorii "Kultura".
Fot. Krzysztof Ingarden
Fot. Krzysztof Ingarden

Centrum Geoedukacji w Kielcach, proj. PALK Architekci, 1956 głosów
Budynek pełni funkcję wystawienniczo-edukacyjną. Został zaprojektowany przez warszawskie biuro PALK Architekci. Nam spodobał się dlatego, że jego bryła ciekawie koresponduje z otoczeniem - obiekt znalazł się bowiem na wzgórzu, które powstało w wyniku eksploatacji surowców wapiennych w dawnych kamieniołomach. Centrum Geoedukacji szerzej opisywaliśmy tutaj.
źródło: PALK Architekci
źródło: PALK Architekci

Centrum Sportowe Fala Park, Wolsztyn, proj. PL.architekci, 1001 głosów
Sportowy kompleks powstał w niewielkim Wolsztynie w Wielkopolsce. Stanowi doskonały przykład tego, że dobra architektura z powodzeniem może pojawiać się w mniejszych ośrodkach. Obiekt zaprojektowało biuro PL.architekci. Budynek stoi w sąsiedztwie starej części miasta i parku. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy Wolsztyna zyskali atrakcyjną przestrzeń do integracji. Oprócz ścianki wspinaczkowej, sali do squasha oraz torów bowlingowych na dachu budynku architekci zaprojektowali standardowych rozmiarów kort tenisowy.
fot. PL.architekci
fot. PL.architekci

Sala sportowa w Pankach, proj. ISBA Grupa Projektowa, 720 głosów
Obiekt powstał nieopodal Częstochowy. Z daleka wygląda jak zwyczajna stodoła i w niczym nie przypomina sportowej sali. Budynek został zaprojektowany przez wrocławską pracownię ISBA Grupa Projektowa. Stanowi on pierwszy etap realizacji nowego gimnazjum w Pankach i pełni rolę lokalnego ośrodka sportu.
fot. Jakub Korczyk

Budynek UW na Powiślu, Warszawa, proj. Kuryłowicz & Associates, 611 głosów
Nowy budynek Uniwersytetu Warszawskiego na Powiślu jest bezpośrednim sąsiadem Biblioteki Uniwersyteckiej. Obiekt architektonicznie dobrze współgra z bryłą biblioteki, mimo, że powstał kilkanaście lat później i za dużo mniejsze pieniądze. W nowym gmachu uczą się studenci wydziałów Neofilologii oraz Lingwistyki Stosowanej. www.apaka.com.pl Budynek zaprojektował zespół na czele z prof. Ewą Kuryłowicz. Architekci mimo finansowych ograniczeń zaprojektowali na jego dachu przestronny taras, z którego można podziwiać panoramę stolicy.
fot. Kuryłowicz & Associates
fot. Kuryłowicz & Associates

Biurowiec Yeti w Kryspinowie, proj. Group_A Architects, 488 głosów
Ten niezwykły budynek stanął w Kryspinowie, przy autostradzie A4. Patrząc na niego z daleka może się wydawać, że jest to zwykła przemysłowa hala. Zaprojektowali go architekci z pracowni Group_A Architects. Nadali bryle krągłe kształty, przez co sprawia wrażenie obiektu mniejszego i spokojniejszego. Wykonane ze sztucznego tworzywa panele wpuszczają do środka dużą ilość światła. Architekci nie zapomnieli o potrzebach pracowników, dlatego w swojej centralnej części Yeti skrywa przestronne patio.
fot. Krzysztof Zgoła
Group_A

Biurowiec Infinite Dreams, Gliwice, proj. Medusa Group, 330 głosów
Betonowy biurowiec zaprojektowali architekci Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z pracowni Medusagroup. Obiekt stanął w Gliwicach, wydaje się być ponury i szary. Surowość bryły spodobała się jednak w regionie, ponieważ budynek otrzymał nagrodę Grand Prix w konkursie organizowanym przez SARP dla najlepszego w województwie śląskim. Czytaj wywiad z autorami tutaj.
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
MAKABRYŁA ROKU 2012 - koszmarna wiata z Radomia [WYNIKI PLEBISCYTU]
Zabytki architektury PRL kiedyś i dziś
Przyszłość miast leży nad rzekami [WYWIAD]
Bryła Roku 2018/2019 w kwietniu. Jedyny taki plebiscyt w Polsce
Najlepszy budynek w Polsce znowu triumfuje! Bałtyk laureatem Nagrody Quadro
Bryła Roku 2017 - gala wręczenia nagród [FOTORELACJA]
BoConcept wspiera galę Bryła Roku 2017
BRYŁA ROKU 2017 - do kogo trafi nagroda? [GŁOSOWANIE]