Bryła poleca: Co zobaczyć w Noc Muzeów
Już ósmy raz będziemy mogli zobaczyć miejsca i budynki w innym świetle, czyli pod osłoną nocy. Sprawdziliśmy dla Was co zwarto zobaczyć podczas Europejskiej Nocy Muzeów, która już w najbliższą sobotę - 14 maja.



Noc Muzeów - TRÓJMIASTO 14/15 maja 2011
W kilku miastach i miasteczkach Pomorza pojawi się specjalnie przygotowana na ten dzień Biblioteka na Kółkach. Będzie tu można wypożyczyć tytuły, udostępnione m.in. przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. Także warto rozglądać się na ulicach za charakterystyczną Nysą, która kryje w sobie świat książek.
Dodatkowo, w wybranych muzeach odbędzie się GRA MIEJSKA, podczas której uczestnicy będą mogli pogłębić swoją wiedzę na temat tajemnic architektury zaklętych na ulicach Trójmiasta.
Gdańsk
Od godziny 19.00 rozpoczyna się jedna z gier miejskich trójmiasta: "Ciekawostki Drogi Królewskiej". Podczas niej uczestnicy na drodze do muzeów bliżej poznają urokliwą ulicę Długą, Długi Targ i sąsiadujące zakątki. Każdy powinien bliżej przyjrzeć się zabytkom i poszukać niesamowitych i bogatych ornamentów, detali, elementów architektonicznych, które są historią. Do w pełni przeżycia tej magicznej wędrówki należy koniecznie odebrać karty z pytaniami, które poprowadzą każdego w głąb tajemnic zabudowy. To zabawne poznawanie miasta będzie ukoronowane nagrodami - gdańskimi upominkami.
Gdynia
W tym typowo portowym mieście znajduje się najmniejsze muzeum trójmiasta. W Noc Muzeów najpiękniejsza modernistyczna kamienica Gdyni, znana jako Mini Muzeum, zaprasza do swojego wnętrza aby poznać jego unikatowe i historyczne już wyposażenie. Należą do nich unikatowe przedmioty, które trudno znaleźć w dzisiejszych mieszkaniach, jak telefon sznurowy, oryginalne przedwojenne wyposażenie łazienki, kuchenne dzwonki, lodówkę w spiżarce, piękne mozaikowe posadzki czy nawet ... butelki po wódce z lat 30. Inną atrakcją dostępną w tą magiczna noc jest stara drewniana, lecz nadal używana przez mieszkańców, pralnia w sąsiedniej klatce schodowej kamienicy.

Noc Muzeów - RZESZÓW 14/15 maja 2011
Podziemna Trasa Turystyczna - Rzeszowskie piwnice
W Rzeszowie, o godzinie 19:00 otworzą się podziemia rynku aby móc poznać ich tajemnice i legendy. Trasa kryje w sobie mnóstwo atrakcji i zaskakujących elementów, chociażby: relikty średniowiecznych murów, ślady pożarów, nadgryzione "zębem czasu" pozostałości żelaznych krat i zawiasów, kilkusetletnie cegły "palcówki", ukryte przejścia. Wnętrze podziemi to unikalny kompleks piwnic i korytarzy. Sieć podziemnych przejść budowana latami przez mieszkańców Rzeszowa, służyła jako sklepy, magazyny, zakłady produkcyjne, a w czasie wojen i kataklizmów pomagała w ucieczce przed wrogiem. Dziś te tajemnicze, a zarazem pięknie odrestaurowane i wzbogacone o ekspozycję historyczną, piwnice przypominają dawne czasy i zapraszają do środka aby nigdy o nich nie zapomnieć.

Noc Muzeów - WROCŁAW 14/15 maja 2011
Muzeum Architektury
Fani architektury mieszkający we Wrocławiu obowiązkowo powinni udać się do Muzeum Architektury. Tam, niesamowita wystawa przeniesie nas do przyszłości, kreowanej przez wizjonera architektury futurystycznej, poety, a także twórcy filozofii architektury - Dagaramy , Jana Głuszaka. Szkice i wizualizacje architekta będzie można uzupełnić filmem o autorze: Dagarama.
Kolejną podziwianą osoba wieczoru będzie amerykański architekt polskiego pochodzenia Daniel Libeskind. Wystawie twórczości światowej sławy projektanta, będzie towarzyszyć wykład Artura Kamczyckiego na temat jednego z najwybitniejszych dzieł: Muzeum Żydowskiemu w Berlinie..
Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych, dlatego koniecznie niech progi muzeum odwiedzą również przyszli miłośnicy architektury. Dzieci będą mogły wziąć udział w grze "architektoniczne safari" i odkryć zagadki świata zwierząt poukrywane w eksponatach czy też samodzielnie kreować przestrzeń poprzez interaktywne panoramy z widoków miasta w projekcie "Samoobsługowy Warsztat Sztuki".
Browar Mieszczański
Nocy Muzeów nie zabraknie pomiędzy doskonale zaadaptowanym do tego typu wydarzeń Browarze Mieszczańskim. Już od godziny 20.00 można tu przyjść i podziwiać twórczość pedagogów i przyszłych projektantów z Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu. Autorzy zaprezentują swoją pracę na wystawie zatytułowanej "Z wnętrza do wnętrza" poprzez: malarstwo, rysunek, rzeźbę, ceramikę, grafikę, design, instalacje artystyczne, performance, projekty architektoniczne. Całości będzie towarzyszyć pokaz mody i koncert jazzowy.
Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe zapewnia rodziców, że ich pociechy nie powinny zakończyć swojego dnia na codziennej dobranocce. W tą noc bajka nastąpi nieco później. DOBRANOCKA - to specjalny program zajęć dla dzieci w muzeach, organizowany podczas nocy muzeów. W tym roku najmłodsi dowiedzą się co to jest faktura i jak ją wzbogacić? Będą poddane wpływom dzieł wybitnych twórców: J. Sterna, J. Tchórzewskiego i W. Hasiora. , a także odkryją na czym polega perspektywa linearna, barwna, powietrzna, malarstwo iluzjonistyczne czy złudzenie optyczne. Aby skorzystać z warsztatów należy wcześniej zgłosić swoją obecność.

Noc Muzeów - ZAKOPANE 14/15 maja 2011 r.
W Zakopanem będzie można pogłębić swoja wiedzę na temat architektury ziem górskich i jej ikon, wprost spod Gubałówki. W Galerii Władysława Hasiora uczniowie Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem przygotowali wystawę instalacji nawiązujących do charakterystycznego stylu rzeźbiarza. Atrakcje szykują się również w Muzeum Stylu Zakopiańskiego.
W charakterystycznym klimatycznym wnętrzu Willi Koliba, projektu Stanisława Witkiewicza, Zbigniew Moździerz opowie tajemnicach stylu zakopiańskiego, Korwinówce i innych ikonach, podczas wykładu "Koliba, Korwinówka i inne- Wille w stylu zakopiańskim".

Noc Muzeów - KRAKÓW 20/21 maja 2011
Kraków obfituje od końca kwietnia w wiele imprez kulturalnych, dlatego noc Muzeów jest zaplanowana na przedostatni weekend maja. Podobnie jak w innych miastach otworzą się przed nami drzwi wielu interesujących miejsc, które tylko w tą jedną noc zaprezentują swoje nieznane oblicza. Jedną z atrakcji będzie możliwość zwiedzenia domu Jana Matejki przy ul. Floriańskiej w bajecznym nakryciu głowy. Poznać garderobę mistrza i gdzie tworzył, to interesujące doświadczenie.
W tę magiczną noc, dziwne by było gdyby zabrakło otwartych podziemi Rynku Głównego w Krakowie. Podziemia zapraszają na wycieczkę w głąb ziemi: Śladem europejskiej tożsamości Krakowa podziemia Rynku Głównego i Sukiennic. Po zapoznaniu się z tym co kryje rynek krakowski warto zajrzeć również na zamek królewski. Wawel otwiera dla zwiedzających reprezentacyjne Komnataty Królewskie. Wejść również będzie można bramą Senatorską na dziedziniec arkadowy.
Podobnie jak w wielu innych miastach Krakowskie Muzeum Narodowe przygotowało GRĘ. Cały plac przed głównym gmachem obiektu zamieni się w ogromny plac zabaw, nie tylko dla dzieci. Po salach muzealnych będą nas oprowadzać intrygujące postacie.
Ciekawostką jest, że po raz pierwszy w Nocy Muzeów będzie uczestniczyć nowe, otwarte dzień wcześniej Muzeum Sztuki WspółczesnejMOCAK. Warto zobaczyć to wspaniałe wnętrze nie tylko ze względu na zawartość ekspozycji, ale także na architekturę obiektu. Muzeum jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie, a zaprojektował go włoski architekt Claudio Nardi.
Jeśli jest ktoś jest ciekaw jak Kraków prezentuje się w obiektywie z lotu ptaka, to Muzeum Lotnictwa Polskiego przygotowało znakomity pokaz ujęć miasta z przestworzy.

Noc Muzeów - ŁÓDŹ 14/15 maja 2011
Muzeum Sztuki w Łodzi przygotowało nietypową wystawę urodziny, która powstała z okazji 80. urodziny instytucji. Ciekawostką jest, że każdy nie wyjdzie stąd z pustymi rękami, pod koniec wędrówki będzie można ze sobą zabrać "kawałek" ekspozycji, a dzięki gościom żywe barwy z Sali Neoplastycznej Władysława Strzemińskiego zmaterializują się w przestrzeni miasta. W sali Działu Edukacji zostanie otwarty zakład artystycznego pakowania prezentów.
Jeśli ktoś chce się przenieść w świat swojego dzieciństwa i osobiście poznać Misia Uszatka, to w Noc Muzeów powinien pojawić się w Muzeum Bajki Se-Ma-For w Łodzi. Czeka tu mnóstwo atrakcji. Zwiedzanie wystawy z bohaterami najmłodszych lat, bloki filmowe i warsztaty. To noc magiczna, gdy można odkrywać wiele tajemnic filmu. Można chociażby poznać scenografię z oscarowych produkcji: "Tango" oraz "Piotruś i wilk". By przybliżyć zaczarowaną moc tworzenia animacji, odwiedzający będą mogli obejrzeć sprzęt wykorzystywany do produkcji filmowej. Dodatkowo każdy może zabrać udział w warsztatach i samodzielnie stworzyć swoją bajkę.

Noc Muzeów - KATOWICE 14/15 maja 2011 r.
W prężnie rozwijających się i przeżywających drugi renesans Katowicach podczas Nocy Muzeów można pogłębić wiedzę na temat dizajnu w przestrzeni publicznej miasta, a także nauczyć się jak ją odczuwać i postrzegać. Efektem jest świecąca ekologiczna ławka.
Gliwickie biuro SOKKA przygotowało dla miejskiej przestrzeni nowatorski projekt ławki Lightbench . Mała architektura "mebel ulicy", ma zwrócić szczególną uwagę na zagospodarowanie poprzez zastosowanie nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań. Dzięki prostocie i elegancji ławka będzie znakomicie wkomponowana w place i ulice Katowic.
Projekt powstał w ramach akcji "Design Silesia", który realizuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego z unijnych funduszy. Dodatkowo na terenie całego miasta będą organizowane inne "ławkowe" imprezy: wystawy i prezentacje.
Kolejne wydarzenie związane z badaniem przestrzeni organizowane jest przez Centrum Kultury Katowice. Podczas Nocy Muzeów będzie można zbadać swoją własną przestrzeń, wziąć udział w Nocy Żywych Przedmiotów i obejrzeć spektakl teatralny. Na co dzień zawsze nas coś otacza, ale jaki to ma wpływ nigdy nie mamy czasu się nad tym zastanowić. Dzięki specjalnym pokazom będzie można poznać życie między budynkami i z przedmiotami. Opowie nam o nich w godzinę: żywa butelka, gąbka i wałek w przedstawieniu teatralnym w Centrum Scenografii Polskiej.

Noc Muzeów - BIAŁYSTOK 14/15 maja 2011 r.
By pogłębić tajniki miru domowego warto pojawić się w Arsenale w Białymstoku. Artyści przygotowali tu specjalną wystawę o domu i rodzinie, czyli ognisku domowym negatywnie odbieranym jako mir. Prace wystawione dotyczyć będą tego, co w czterech ścianach jest niepokojące, duszne i opresyjne. Organizatorzy zwrócą uwagę na przyzwyczajenia percepcji domowników. Ich twórczość wskaże na bogate w psychologiczne znaczenia architektury, które często umykają naszej uwadze.

Noc Muzeów - OPOLE 20/21 maja 2011 r.
Muzeum Wsi Opolskiej
Miłośnicy sielankowej odsłony architektury powinni się pojawić w Muzeum Wsi Opolskiej20 maja o godzinie 19.00. To miejsce niezwykłe, jedyne muzeum na otwartym powietrzu w województwie opolskim. Można tu przenieść się w odległe czasy, kiedy to wszystko było wykonane z drewna. Przez 50 lat działalności została tu stworzona wyjątkowa ekspozycja i regionalny skansen . W Noc Muzeów na zwiedzających będzie czekać sam Dionizos, który oprowadzi ich po okolicy w świetle księżyca i wyjątkowych barwach, snując opowieści i ujawniając rąbek tajemnicy tego miejsca.

Noc Muzeów - WARSZAWA 14/15 maja 2011
W stolicy nie zabraknie atrakcji. Podobnie jak w innych miastach odbędzie się GRA ULICZNA, podczas której można bliżej zapoznać się z architekturą i historią Warszawy.
W Noc Muzeów, zamknięte dla "zwykłych śmiertelników" Muzeum Gazownictwa otworzy swoje bramy i będzie można poznać wnętrze tajemniczego obiektu. Dla miłośników architektury dodatkową atrakcją jest możliwość wykonywania zdjęć tej znakomitej architektury przemysłowej. Czy ktoś by pomyślał, że dawniej nawet zawór miał specjalnie zaprojektowany dekoracyjny detal? Jeśli nie, warto się przekonać przychodząc w to miejsce 19.00, 20.30, 22.00, 23.30.
Atrakcje na pograniczu architektury i dizajnu szykuje dla nas również Zachęta Narodowa Galeria Sztuki. Bartosz Mucha znany z projektu "Poor", zaprasza nas na kolejną autorską wystawę "52 Lazy Weeks. Paraarchitektura". Artysta zaprezentuje 52 koncepcje domu, takich jak domy meble, domy przenośne i inne szalone pomysły.
Mnóstwo ciekawostek ze świata nauki nie znajdziecie nigdzie indziej jak w Centrum Nauki Kopernik. Na odwiedzających czekają wystawy stałe i dodatkowe przygotowane tylko i wyłącznie z okazji Nocy Muzeów. Chętni będą mieli okazję nauczyć się gry na balonach basowych, rurowyjach a także słomkowcach oraz zobaczyć "bezwybuchowe" przebijanie balonów.
Dodatkowo, jeśli są chętni i żądni wiedzy jak wygląda telewizja od kuchni można wybrać się do siedziby TVP w celu zwiedzenia nietypowej architektury nowego obiektu, a także zapoznać się ze scenografią, którą na co dzień możemy oglądać na szklanych ekranach. W przygotowaniach jest również specjalne studio Retro, które przeniesie nas w inny czas. Na korytarzach telewizyjnych spotkania z gwiazdami i prezenterami.
Oj, będzie się działo!
Tak będzie wyglądała Wyspa Spichrzów w Gdańsku
Gdańsk: w miejscu "dziury wstydu" kompleks Rajska 8
Park w Gdańsku - Oliwie [Warto zobaczyć]
Zwodzona kładka połączy brzegi Motławy w Gdańsku
Nowe gmachy akademickie w Trójmieście
Dom Technika w Gdańsku [BLOG]
Aura Gdańsk. Apartamenty z widokiem na Motławę
Stadiony na Euro 2012 Polska Ukraina [ZDJĘCIA/FILM]