Pałac Ślubów w Katowicach - burzą architektoniczny majstersztyk
Kłęby pyłu i huk miażdżonego żelbetu. Katowice znowu pozbywają się cennego przykładu powojennego modernizmu. W jego miejscu powstanie parking...


Rozbiórka Pałacu Ślubów w Katowicach
Na pierwszy ogień poszła część od strony al. Korfantego. Nad ogrodzoną działką wzniosły się kłęby pyłu i huk miażdżonego żelbetu. Prace wyburzeniowe mogły się rozpocząć, bo uporano się z demontażem elewacji i elementów wystroju wnętrza, które mają zostać zachowane. Udało się zdjąć fragment posadzki z czarno-białych kostek układających się w powtarzalny wzór.

Burzą Pałac Ślubów, ratują cenną posadzkę
Op-artowska posadzka czeka teraz na transport do Muzeum Śląskiego, które w uznaniu jej wartości artystycznej zgodziło się przyjąć ją do swoich zbiorów. - Tylko około 20 procent płytek jest uszkodzonych. Ekipa rozbiórkowa specjalnie zdemontowała ich więcej, żeby uszkodzone elementy można było zastąpić, docinając płytki o odpowiednich rozmiarach z tych nadmiarowych - mówi Daniel Muc z Imago PR, rzecznik przebudowy strefy rondo - rynek. Czy puzzle faktycznie uda się ułożyć w całość, którą będzie można zaprezentować w muzeum, dopiero się okaże.
Koparka musi pracować ostrożnie, bo wewnątrz budynku nadal są potężne płaskorzeźby, które również mają zostać ocalone.

Pałac Ślubów, kolejny zabytek modernizmu znika z mapy Katowic
Pałac Ślubów, tak jak reszta zachodniej strony alei Korfantego z Superjednostką na czele, to projekt prof. Mieczysława Króla. Budynek powstał w 1969 r.
- To jest konstruktorski majstersztyk - mówił prof. Król. Budynek składał się z dwóch osobnych budynków połączonych przewiązką o konstrukcji mostowej. Mieszkańcy miasta, którzy korzystali z tutejszej sali bankietowej, pewnie nawet nie zdawali sobie sprawy, że w rzeczywistości znajdują się na moście!
Budynek bogato ozdobiono płaskorzeźbami i kryształowymi lustrami, w których odbijała się zaprojektowana przez Króla opartowska czarno-biała posadzka holu.

Pałac Ślubów w Katowicach zachwycał detalem i wyposażeniem wnętrz
Wyburzenie Pałacu Ślubów miasto zapowiadało od dawna. Działka po nim ma zostać sprzedana i przeznaczona pod wieżowiec. Kiedyś. Póki co budynek ma zostać zburzony i zamieniony w parking. Urzędnikom nie przypadł do gustu pomysł Tomasza Koniora, który proponował by Pałac Ślubów rozebrać, złożyć na nowo w innym miejscu i przeznaczyć na muzeum modernizmu. Prawdopodobnie jedyną rzeczą, którą uda się ocalić są cztery płaskorzeźby. O ile nie rozsypią się podczas demontażu.

11.1.11 - koniec Brutala z Katowic
W styczniu tego roku swój żywot w podobny sposób zakończył brutalistyczny dworzec w Katowicach. Mimo zdecydowanego sprzeciwu znawców architektury modernistycznej, budynek rozebrano w kilka dni. W jego miejscu powstanie nowoczesna galeria handlowa połączona z funkcją dworca.
Brutal Poland od Zupagrafika. Poczytaj i złóż 9 modeli obiektów z PRL-u
Repliki ławek z lat 60. stanęły w centrum Warszawy. Powrót dobrego, polskiego wzornictwa
Ustroń Zawodzie - sanatorium, piramidy i wyjątkowa architektura
Wiata nad wejściem na peron Warszawa Śródmieście WKD zabytkiem
Najpiękniejsze polskie kościoły lat powojennych
Hostel A&O Wola w dawnym biurowcu Zakładów Radiowych im. Marcina Kasprzaka
Przyczółek Grochowski - osiedle utopia Zofii i Oskara Hansenów
Restauracja Albatros w Augustowie. Była jednym z najnowocześniejszych obiektów gastronomicznych w regionie