"Brick Award wszech czasów": wasze ulubione budynki z cegły
W ubiegłym tygodniu prosiliśmy Was o wytypowanie ulubionych budynków z cegły. Pośród nadesłanych na naszym profilu na Facebooku zgłoszeń wybraliśmy pięć najlepszych. Autorzy zwycięskich nominacji otrzymają albumy "Brick'12" oraz gadżety firmy Wienerberger.


Nikiszowiec, Katowice
Unikatowe na skalę europejską osiedle robotnicze, które wybudowano ponad 100 lat temu. Ma niezapomniany klimat, który bardziej kojarzy się z miastami na Południu Europy, niż dzielnicą robotniczą.Prawdziwe ceglane arcydzieło. Budynek nominował Marcin Bieroń.
Nominuję familoki na Nikiszowcu, ponieważ są autentyczne, niczego nie udają i do nich trzeba się dopasować. Inspirują i dają szansę na działania, które w innym otoczeniu nie byłyby tak naturalne i intensywne. To część Katowic, która stale kreuje charakter tego miasta - mimo wielu pozytywnych zmian wokół.
fot. Śląski Urząd Marszałkowski

Wzorcownia, Włocławek
Centrum handlowo-rozrywkowe Wzorcownia wzniesiono na gruzach dwóch XIX - wiecznych fabryk fajansu oraz fabryki maszyn rolniczych. Kompleks składa składa się z przebudowanego zabytkowego budynku XIX-wiecznej Starej Piecowni, 3 nowych budynków oraz starej piętrowej kamienicy, powiększonej o nowe pomieszczenia. Budynek nominował Patryk Lewiński:
Wzorcownia we Włocławku. Cegła ręcznie formowana w Holandii. Błyskotliwie połączona ze szkłem i blachą. Fenomenalne jest wejście do gł budynku z wielkimi słupami zakończonymi niewielkimi łukami jak w górnych partiach okien zespołów fabrycznych. Kompleksowe zastosowanie cegły generuje ciepły odbiór.
fot. wikipedia/wloclawianin
Wzorcownia, Budynek B

Księży Młyn, Łódź
Zespół fabryk i budynków wzniesionych koniec XIX wieku przez przemysłowca Karola Scheiblera. Na terenie kompleksu wiele budynku pozostało w oryginalnej postaci. Niektóre, jak m.in. Textorial Park, przeszły gruntowną modernizację. Księży Młyn nominował Mateusz Kiełczyński:
Księży Młyn urzeka swoją prostotą brakiem skomplikowanego detalu prostą bryłą. Sprawia to, że obiekt nie przytłacza, jest spokojny. Pozostawienie cegły w surowym stanie zmusza do dotknięcia materiału, którego czystość zaciera granice między architekturą. Obiekty takie sprawiają ze odczuwam je uczuciami.
fot. Wikipedia/Polimerek
Famuły na Księżym Młynie

Ośrodek Kultury Morskiej, Gdańsk
Sąsiadujący z Żurawiem budynek to świetny przykład współczesnego zastosowania cegły. Bryła stylizowana jest na stare spichlerze, dużą część fasady pozostawiono przeszkloną. Budynek nominowała Martyna Marcinkiewicz.
Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku jest potwierdzeniem tego, że można tworzyć ciekawe budynki z cegły również współcześnie. Ogromny plus dla tego budynku za to, że w oryginalny sposób nawiązał do architektury Gdańskiej Starówki jednocześnie wpisując się i urozmaicając panoramę nad Motławą.

Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej Symfonia, Katowice
Finalista nagrody "Brick Awarda 2008", jeden z najlepszych współczesnych polskich budynków z cegły. Część katowickiej Akademii Muzycznej, która świetnie koresponduje z murami ponad stuletniego gmachu. Nominował Krzysztof Wojniak:
Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej w Katowicach autorstwa Tomasza Koniora. Użyto 4 odcieni klinkieru, by ścinany nie wydawały się zbyt jednolite. Tomasz Konior wymyślił też klawiszujące na elewacji cegły, które wyglądają jak zapis nutowy.
- Więcej o:
- brick award
Konkurs, który wyznacza trendy – ruszyła V edycja Brick Award
Trendy w architekturze podpatrzone w tegorocznym konkursie Wienerberger Brick Award
Zwycięzcy Brick Award 2019. Najpiękniejsze polskie obiekty z cegły
Startuje Brick Award 2019
Poznaliśmy laureatów Brick Award 2016. Oto najlepsze ceglane budynki na świecie
Najlepsi z cegły: znamy wyniki konkursu Brick Award
Najpiękniejsze budynki z cegły. Rusza konkurs Brick Award
Tysiące falujących cegieł i dom z koronką. Nagrody Brick Award 2014 rozdane! [WYNIKI]