Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy da się „odblokować” miasto? Arena DESIGN o barakach, młodych architektach i konkursie Cembrit BOLD

Dominika Redlicka

Na ekranie kontrowersyjny tytuł prelekcji „Między barakami. Jak widzimy przestrzeń, którą odziedziczyliśmy po PRL-u?", na przestrzeni FORUM areny DESIGN tłumy, a za mikrofonem – Filip Springer, stypendysta Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalista wielu prestiżowych nagród literackich, a także członek jury konkursu dla młodych architektów Cembrit BOLD.

Arena DESIGN
Arena DESIGN
fot. Dominika Redlicka

Poznański wykład, który odbył się podczas arena DESIGN nawiązywał do niesłabnącego zjawiska budowania domów z wielkiej płyty. Mimo upływu lat, typologia architektury mieszkaniowej w Polsce niewiele się zmieniła. Z tą różnicą, że w czasach PRL-u bloki były szare i brzydkie, a teraz są kolorowe i również szpecą miasto.

Około 11 milionów Polaków mieszka w blokowiskach, z czego 80% chciałoby spędzić życie w domkach, na wzór chociażby Amerykanów. Mamy dość nijakich przestrzeni wspólnych. Tęsknimy za prywatnością, estetyką, funkcjonalnością.

Podczas wykładu Filip Springer, przedstawił smutną prawdę – od bloków nie możemy tak po prostu uciec, gdyż w Polsce brakuje mieszkań. Ale wskazał również rozwiązanie – skoro nie możemy całkowicie odżegnać się od symbolu PRL-u, jakim są blokowiska, możemy spróbować nadać im całkiem nową formę i wizerunek.

Podczas wykładu nawiązał do konkursu dla młodych architektów Cembrit BOLD. II edycja, na którą wpłynęło 47 prac, poświęcona była przeobrażeniu typowych blokowisk.

Projekty były bardzo różnorodne. To, co zwracało szczególną uwagę, to z jednej strony pragmatyzm w podejściu, a z drugiej strony kompletne odjechanie, nie liczenie się z realiami, czy kosztami. I to było fajnie, bo uważam, że dziś w polskiej architekturze brakuje takiego eksperymentowania i szalonego myślenia – podkreślił w rozmowie z Bryła.pl juror konkursu, Filip Springer.

Na poznańskim FORUM, tuż po prelekcji Springera, wystąpili laureaci II edycji konkursu Cembrit BOLD. Dzielili się swoimi doświadczeniami, prezentując nagrodzone prace. Na scenie pojawili się Mateusz Kozica z koncepcją modernizacji blokowiska w Wieluniu oraz Maciej Balcerowski i Bartosz Girka z projektem „Podniebne podwórko”. Ich przegląd zwycięskich prac wzbudził sporo emocji.Więcej o tych projektach przeczytasz TUTAJ.

Zapytaliśmy Mateusza Kozicę skąd zainteresowanie konkursem oraz czy wszystkie osiedla z blokami są złe.

Stare blokowiska to temat dość drażliwy, sam doskonale znam problematykę tego rodzaju zabudowy. Chciałem zaproponować rozwiązanie dla małych miast z niewielkimi blokami, które wyglądają brzydko i wszyscy najchętniej chcieliby się ich pozbyć – odpowiedział laureat konkursu. – Uważam, że złym trendem jest tworzenie zamkniętych osiedli czy też budowanie ich na obrzeżach miast, bez przygotowanej infrastruktury komunikacyjnej, szkół i przedszkoli. Ale są też na rynku dobre realizacje osiedli, jak choćby to w Warszawie wykonane przez pracownię JEMS Architekci.

Uczestnicy wykładu mieli możliwość zapoznania się z najciekawszymi projektami konkursu Cembrit BOLD w ramach wystawy pokonkursowej, która zlokalizowana była niedaleko FORUM areny DESIGN.

więcej o konkursie przeczytasz TUTAJ.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czy da się „odblokować” miasto? Arena DESIGN o barakach, młodych architektach i konkursie Cembrit BOLD