Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lost in Paris. Dom dla 4 osób i 1200 paproci

red C

Lost in Paris to nietypowy dom we francuskiej stolicy, w którym mieszka czteroosobowa rodzina i... 1200 paproci.

Lost in Paris House, proj. R&Sie
Lost in Paris House, proj. R&Sie
http://www.new-territories.com

Od zewnątrz, trudno go dostrzec. Zarówno ściany, jak i dach porasta w sumie 1200 paproci. Bardziej od tradycyjnego domu przypomina raczej leśną wyspę umieszczoną między paryskimi kamienicami.

Budynek został zaprojektowany przez pracownię R&Sie. Jak się okazuje nietypowa forma domu, była problemem, ale nie z powodu technologii, ale przez sąsiadów. Według francuskiego prawa zgodę na budowę musi wyrazić 66% mieszkańców sąsiednich budynków. Nietypowa forma nowego domu przez część sąsiadów, została uznana za zbyt dziwną i początkowo nie chcieli oni wyrazić swojej zgody. Dziś, zamiast betonowej ściany ze swoich okien mają widok na zielony ogród.

Zielone ściany zazwyczaj projektowane są z wykorzystaniem specjalnych paneli, w których w minimalnej ilości podłoża umieszczane są rośliny i za pomocą specjalnego systemu rurek zasilane wodą i substancjami odżywczymi. Paryska realizacja jest jednak inna i wykorzystuje system dmuchanych 300 szklanych baniek, w których znajduje się płynna pożywka i bakterie produkujące niezbędne dla roślin substancje odżywcze. Poza funkcją praktyczną szklane naczynia stanowią tez rodzaj ornamentu i pełnią rolę dekoracyjną. Woda, którą podlewane są rośliny, to gromadzona podczas deszczu woda opadowa.

W przeciwieństwie do większości zielonych elewacji, w domu Lost in Paris stelaż podtrzymujący zieleń został odsunięty od właściwej betonowej elewacji, dzięki czemu powstał rodzaj wewnętrznego obejścia. Ściany konstrukcyjne zostały wykonane z betonu, wykończonego od zewnątrz cienką warstwą plastiku zabezpieczającego go przed uszkodzeniami i wpływem środowiska.

Dom przez cały rok pozostaje zielony, zmieniając się jedynie nieznacznie razem z porami roku. To na pewno jeden z ciekawszych i bardziej charakterystycznych projektów domów jednorodzinnych jakie zostały zrealizowane w ostatnich latach. Czy mieszkanie z 1200 paprociami to dobry pomysł?

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Lost in Paris. Dom dla 4 osób i 1200 paproci