Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

27 ha zieleni. Nowy park w Krakowie

red C

W miastach zazwyczaj nie powstają nowe tereny zielone. Gęsta zabudowa sprawia, że ciężko znaleźć niezagospodarowany teren. Jeśli już się to uda, to wysokie koszty gruntów sprawiają, że jest on praktycznie niedostępny dla władz miasta. Kraków potwierdził jednak właśnie, że nie ma rzeczy niemożliwych i przekazał informację o tym, że na Zakrzówku powstanie nowy park.

24.08.2004 KRAKOW , ZDJECIA Z LOTU PTAKA ZDJECIA LOTNICZE , ZAKRZOWEK , FOT. KRZYSZTOF KAROLCZYK / AGENCJA GAZETA PLYTA KRAKOW NR 441
Zakrzówek
KRZYSZTOF KAROLCZYK

W Zakrzówku znajduje się piękny zalew otoczony dziką przyrodą. Kupiony przez firmę deweloperską miał się jednak stać terenem nowego osiedla mieszkaniowego, w którym wysokie bloki miały otoczyć teren zalewu.

Władze miasta uchwaliły jednak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym, teren został przeznaczony pod tereny zielone i rekreacyjne, co wykluczyło budowę osiedla w oparciu o warunki zabudowy. Do szczęśliwego końca potrzebna była jednak dobra wola po obydwu stronach - właściciela i miasta. Plan planem, ale teren ciągle pozostawał własnością prywatną i był ogrodzony. Szukanie kompromisu zajęło ponad rok - teren został właśnie kupiony przez miasto i nic już nie stoi na przeszkodzie by zamienić go w miejski park otwarty dla mieszkańców.

Przykład Zakrzówka doskonale pokazuje rolę miejskiego planowania, które pozwala rozwijać się miastu we właściwym kierunku. Tymczasem w Polsce planem zagospodarowania objętych jest jedynie ok. 30% powierzchni. Na pozostałych terenach decyzje o budowie wydawane są na podstawie Decyzji o warunkach zabudowy, która w teorii zakłada nawiązanie do sąsiedniej zabudowy, w praktyce powoduje chaotyczne rozlewanie się terenów zurbanizowanych, pozwala zabudowywać strategiczne i cenne tereny, a w konsekwencji prowadzi do problemów komunikacyjnych, braku przestrzeni wspólnej czy miejsc na szkoły czy inne obiekty użyteczności publicznej.

Przyjęty odpowiednio wcześnie plan pozwala na wyznaczenie kierunków rozwoju i ochronić szczególnie cenne fragmenty zanim pojawi się presja ze strony firm developerskich.

Władze Krakowa rozpisały konkurs na projekt nowego parku. O jego ostatecznym kształcie w konsultacjach zadecydują mieszkańcy. Trzymamy kciuki za realizację planów, a innym miastom życzymy równie dużo wytrwałości w dążeniu do celów i dostrzeżenia, że miasto, to nie tylko tereny zabudowane, ale także miejsca dla mieszkańców, jak parki i ogólnodostępne tereny zielone.

Więcej szczegółów dotyczących zakupu Zakrzówka na stronie Krakow.wyborcza.pl.

    Więcej o:

Skomentuj:

27 ha zieleni. Nowy park w Krakowie