Detalfest - pierwszy ogólnopolski festiwal detalu architektonicznego
W dniach 5-8 października, równolegle z Łódź Design Festiwal, odbędzie się w Łodzi #detalfest - pierwszy ogólnopolski festiwal detalu architektonicznego.







Cztery festiwalowe dni wypełnią warsztaty, prelekcje „detalistów” z całej Polski (blogerów, badaczy, dziennikarzy), a także inne atrakcje, wśród których nie zabraknie wystaw, gry miejskiej, a nawet festiwalowego piwa.
Za pomysłem stoi Maria Nowakowska, związana z markami „Łódzki Detal” oraz „Tu jest detal – budynki z bliska”, poświęconymi promocji dziedzictwa architektonicznego z perspektywy szczegółu.
– W przygotowywaniu festiwalu towarzyszyło mi kilka pytań, na które szukałam odpowiedzi – mówi Nowakowska. – Zastanawiałam się, co o historii miasta potrafią powiedzieć jego detale? Czy istnieje granica, od której prefabrykat zamienia się w sztukę? Czy ornament to naprawdę zbrodnia, a jeśli tak – czy ktoś z nas jest wolny od recydywy? Chciałabym, byśmy dzięki tej imprezie popatrzyli na detal z nowej perspektywy, jako na nośnik sensów, element gry architektonicznej. Ornament może, ale nie musi oznaczać aniołka z gipsu zamontowanego na elewacji „żeby było ładnie”. Na innym poziomie #detalfest jest wezwaniem do uważności; ma pokazać, że kiedy zwolnimy i zaczniemy się przyglądać naszemu naturalnemu otoczeniu – czyli architekturze – dostrzeżemy w niej wiele piękna i zagadek do rozwiązania. Zależało mi też, by umożliwić uczestnikom zmysłowy kontakt z tematem – stąd warsztaty pozwalające dotknąć ornamentu, stworzyć go z dostarczonych materiałów własnymi rękami, ową „myślącą dłonią”, o której pisze Pallasmaa.
Festiwal składa się z trzech komponentów. Pierwszym z nich są prelekcje zaproszonych gości z całej Polski, które odbędą się w nietypowym miejscu – odrestaurowanej przez łódzką Izbę Architektów krańcówce tramwajowej w Parku Staromiejskim. Na festiwalu będzie można posłuchać o detalach modernistycznej Gdyni (Muzeum Miasta Gdyni), ornamentach warszawskiej Pragi (Fundacja Hereditas, wydawca „Spotkań z zabytkami”, kaflach Wrocławia (old kafel story), a także o wystroju najbardziej imponujących klatek schodowych kamienic z terenu całego kraju (Klatkowiec). Nie zabraknie gości prezentujących detale Radomia (Katalog Zabytkowej Architektury Radomia), Włocławka (Paulina Szczurek) i Szczecina (Cuda na fasadach). Warto wspomnieć o prezentacji Literołapa, który zajmuje się detalem typograficznym i jego rekonstrukcją. Łódź odwiedzi także toruński oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami (Anna Zglińska), by opowiedzieć o detalu wykonywanym w drewnie. Również łódzki detal doczeka się swojej prezentacji. Podczas #detalfestu przewidziano też spotkania autorskie – zaproszenie przyjął m.in. Sebastian Frąckiewicz, autor książki „Żeby było ładnie” o polskim street-arcie i muralach.
Warsztaty w ramach #detalfestu
Drugim elementem są warsztaty, adresowane głównie do osób dorosłych. W grafiku znalazły się dwa warsztaty sztukatorskie pod egidą Vik-Budu, warsztat sgraffito prowadzony przez Aleksandrę Papiernik ze Skarbów Sztuki oraz warsztaty kaligraficzne z Nibme, czyli Aleksandrą Ćwikowską, podczas których będzie można wykaligrafować własny adres w oplocie inspirowanych architekturą ornamentów. Będzie też można popracować w glinie podczas warsztatów ceramicznych prowadzonych w Przychodni Ceramicznej w Art Inkubatorze. Dla dzieci przygotowano warsztat frotażu z elementami grafiki.
Foto-spacer, detalowy lunch, gra miejska, festiwalowe piwo i inne atrakcje
#detalfest domyka część „ludyczna”, skupiona na popularyzacji tematyki detalu. Złożą się na nią rozmaite atrakcje, od detalowego lunchu, przez wystawy i foto-spacer, aż po grę miejską. Detalowy lunch organizowany przez Akademię Sztukaterii w Podwórku Hilarego pozwoli przyjrzeć się bliżej samej istocie detalu. Questing detali ulicy Piotrkowskiej pozwoli przyjrzeć się z niecodziennej perspektywy „królowej łódzkich ulic”. Foto-spacer z Radosławem Redmanem Stępniem z Urban Explorers Łódź przybliży uczestnikom zdobienia łódzkich klatek schodowych. Nie zabraknie również festiwalowego piwa, nad którym pracuje Piwoteka Narodowa. W ramach festiwalu odbędą się również trzy wystawy – Tytusa Brzozowskiego z projektem „Miastonauci”, Martyny Winnickiej o sztuce i kiczu polskich podwórek oraz projektu Forest Forever, pokazującym mikroświaty zamknięte w szklanych bryłach. Festiwal otworzy oficjalnie spacer składający się z szeregu zainscenizowanych architektonicznych atrakcji.
Zachęcamy do obejrzenia katalogu prezentującego miejsca i atrakcje związane z pierwszym ogólnopolskim festiwalem detalu architektonicznego #detalfest w Łodzi (5-8.X) - znajdziecie go pod tym adresem: https://issuu.com/zenithaleye/docs/katalog_detalfest_ost.
- Więcej o:
- sztuka
W stronę architektury przyszłości. Koncepcje rozwoju miast [WYWIAD]
Polski start-up przygotowuje seryjną produkcję mikrodomów. Będą kosztować 100 tys. zł
Dom modelowy. Projekty osiedli z mieszkaniami na wynajem [WYNIKI KONKURSU]
Brutalizm zmieniony w grecką świątynię - Architektura w obliczu rewolucji
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce