Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Detalfest - pierwszy ogólnopolski festiwal detalu architektonicznego

red

W dniach 5-8 października, równolegle z Łódź Design Festiwal, odbędzie się w Łodzi #detalfest - pierwszy ogólnopolski festiwal detalu architektonicznego.

#detalfest - Święto Detalu Architektonicznego w Łodzi
#detalfest - Święto Detalu Architektonicznego w Łodzi
mat.prasowe

Cztery festiwalowe dni wypełnią warsztaty, prelekcje „detalistów” z całej Polski (blogerów, badaczy, dziennikarzy), a także inne atrakcje, wśród których nie zabraknie wystaw, gry miejskiej, a nawet festiwalowego piwa.

Za pomysłem stoi Maria Nowakowska, związana z markami „Łódzki Detal” oraz „Tu jest detal – budynki z bliska”, poświęconymi promocji dziedzictwa architektonicznego z perspektywy szczegółu.

– W przygotowywaniu festiwalu towarzyszyło mi kilka pytań, na które szukałam odpowiedzi – mówi Nowakowska. – Zastanawiałam się, co o historii miasta potrafią powiedzieć jego detale? Czy istnieje granica, od której prefabrykat zamienia się w sztukę? Czy ornament to naprawdę zbrodnia, a jeśli tak – czy ktoś z nas jest wolny od recydywy? Chciałabym, byśmy dzięki tej imprezie popatrzyli na detal z nowej perspektywy, jako na nośnik sensów, element gry architektonicznej. Ornament może, ale nie musi oznaczać aniołka z gipsu zamontowanego na elewacji „żeby było ładnie”. Na innym poziomie #detalfest jest wezwaniem do uważności; ma pokazać, że kiedy zwolnimy i zaczniemy się przyglądać naszemu naturalnemu otoczeniu – czyli architekturze – dostrzeżemy w niej wiele piękna i zagadek do rozwiązania. Zależało mi też, by umożliwić uczestnikom zmysłowy kontakt z tematem – stąd warsztaty pozwalające dotknąć ornamentu, stworzyć go z dostarczonych materiałów własnymi rękami, ową „myślącą dłonią”, o której pisze Pallasmaa.

Festiwal składa się z trzech komponentów. Pierwszym z nich są prelekcje zaproszonych gości z całej Polski, które odbędą się w nietypowym miejscu – odrestaurowanej przez łódzką Izbę Architektów krańcówce tramwajowej w Parku Staromiejskim. Na festiwalu będzie można posłuchać o detalach modernistycznej Gdyni (Muzeum Miasta Gdyni), ornamentach warszawskiej Pragi (Fundacja Hereditas, wydawca „Spotkań z zabytkami”, kaflach Wrocławia (old kafel story), a także o wystroju najbardziej imponujących klatek schodowych kamienic z terenu całego kraju (Klatkowiec). Nie zabraknie gości prezentujących detale Radomia (Katalog Zabytkowej Architektury Radomia), Włocławka (Paulina Szczurek) i Szczecina (Cuda na fasadach). Warto wspomnieć o prezentacji Literołapa, który zajmuje się detalem typograficznym i jego rekonstrukcją. Łódź odwiedzi także toruński oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami (Anna Zglińska), by opowiedzieć o detalu wykonywanym w drewnie. Również łódzki detal doczeka się swojej prezentacji. Podczas #detalfestu przewidziano też spotkania autorskie – zaproszenie przyjął m.in. Sebastian Frąckiewicz, autor książki „Żeby było ładnie” o polskim street-arcie i muralach.

Warsztaty w ramach #detalfestu

Drugim elementem są warsztaty, adresowane głównie do osób dorosłych. W grafiku znalazły się dwa warsztaty sztukatorskie pod egidą Vik-Budu, warsztat sgraffito prowadzony przez Aleksandrę Papiernik ze Skarbów Sztuki oraz warsztaty kaligraficzne z Nibme, czyli Aleksandrą Ćwikowską, podczas których będzie można wykaligrafować własny adres w oplocie inspirowanych architekturą ornamentów. Będzie też można popracować w glinie podczas warsztatów ceramicznych prowadzonych w Przychodni Ceramicznej w Art Inkubatorze. Dla dzieci przygotowano warsztat frotażu z elementami grafiki.

Foto-spacer, detalowy lunch, gra miejska, festiwalowe piwo i inne atrakcje

#detalfest domyka część „ludyczna”, skupiona na popularyzacji tematyki detalu. Złożą się na nią rozmaite atrakcje, od detalowego lunchu, przez wystawy i foto-spacer, aż po grę miejską. Detalowy lunch organizowany przez Akademię Sztukaterii w Podwórku Hilarego pozwoli przyjrzeć się bliżej samej istocie detalu. Questing detali ulicy Piotrkowskiej pozwoli przyjrzeć się z niecodziennej perspektywy „królowej łódzkich ulic”. Foto-spacer z Radosławem Redmanem Stępniem z Urban Explorers Łódź przybliży uczestnikom zdobienia łódzkich klatek schodowych. Nie zabraknie również festiwalowego piwa, nad którym pracuje Piwoteka Narodowa. W ramach festiwalu odbędą się również trzy wystawy – Tytusa Brzozowskiego z projektem „Miastonauci”, Martyny Winnickiej o sztuce i kiczu polskich podwórek oraz projektu Forest Forever, pokazującym mikroświaty zamknięte w szklanych bryłach. Festiwal otworzy oficjalnie spacer składający się z szeregu zainscenizowanych architektonicznych atrakcji.

Zachęcamy do obejrzenia katalogu prezentującego miejsca i atrakcje związane z pierwszym ogólnopolskim festiwalem detalu architektonicznego #detalfest w Łodzi (5-8.X) - znajdziecie go pod tym adresem: https://issuu.com/zenithaleye/docs/katalog_detalfest_ost.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Skomentuj:

Detalfest - pierwszy ogólnopolski festiwal detalu architektonicznego