Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Do zobaczenia za rok w Zodiaku! Archiwydarzenia wokół pawilonu

red

Na rok przed otwarciem nowego Pawilonu Zodiak - siedziby warszawskiego pawilonu architektury - jego twórcy zaproszą publiczność do udziału w wydarzeniach poświęconych architekturze: akcji artystycznej w przestrzeni miejskiej, spacerze architektonicznym i warsztatach oraz spotkaniach z gospodarzami i kuratorami zagranicznych pawilonów architektury.

Wizualizacja pawilonu Zodiak
Wizualizacja pawilonu Zodiak
projekt: biuro architektoniczne Gowin Siuta

Cykl wydarzeń jest jednym z pierwszych działań inicjujących funkcjonowanie Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak, który mieścił się będzie w nowym Pawilonie Zodiak przy Pasażu Wiecha w Warszawie. Jesienny program „Do zobaczenia za rok w Zodiaku!” składa się z trzech uzupełniających się części stanowiących tym samym zapowiedź przyszłego programu WPA Zodiak. Są to działania eksperckie z udziałem gości z zagranicznych pawilonów architektury, edukacyjne warsztaty architektoniczne dla dzieci i rodziców oraz artystyczne interwencje w przestrzeni wokół Pawilonu.

Będziemy się zastanawiać nad własną rolą jako mieszkańców miast, nad możliwością projektowania i wpływania na przestrzeń, która nas otacza, porozmawiamy też o idei miasta wspólnego w kontekście jego rozwoju oraz o roli, jaką w tym procesie pełnią mieszkańcy, instytucje publiczne czy niezależne pawilony i centra architektury, na przykładzie Amsterdamu, Kopenhagi czy Budapesztu

— mówi o programie wydarzeń Marcin Mostafa, Pełnomocnik OW SARP
ds. programu WPA Zodiak.

Twórcy warszawskiego pawilonu architektury w centrum swoich przyszłych działań stawiają odbiorcę, dlatego wraz z rozpoczęciem pierwszych działań programowych uruchamiają również długofalowy proces rozwoju publiczności, który przełoży się na strategię funkcjonowania i programowania nowego, kulturotwórczego miejsca w Warszawie.

Idea warszawskiego pawilonu architektury Zodiak wywodzi się z potrzeby stworzenia miejsca będącego nie tylko centrum wiedzy, ale też otwartego na żywy dialog o architekturze i rozwoju miasta. Siedzibą, która połączy wszystkie te funkcje, stanie się modernizowany przez m. st. Warszawy Pawilon Zodiak, w którym oprócz Warszawskiego Pawilonu Architektury prowadzonego przez Oddział Warszawski SARP, będzie się mieściło się także Biuro Rozwoju Gospodarczego, jednostka miejska. Pawilon, w którym dawniej mieścił się bar Zodiak, to perła powojennego modernizmu. Przywrócenie świetności temu miejscu wpisuje się w program rewitalizacji całego zespołu Ściany Wschodniej. Mamy nadzieję, że Nowy Pawilon Zodiak wraz placem napełni życiem ten dotąd zaniedbany, ale szczególnie istotny fragment centrum Warszawy

— dodaje Maria Saloni-Sadowska, Prezes OW SARP.

Działania w ramach programu „Do zobaczenia za rok w Zodiaku!” odbywać się będą od 26 do 29października w samym centrum Warszawy. Wstęp wolny.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Program:

- Badanie performatywne Izy Rutkowskiej i studentów Szkoły Nauk Praktycznych
26 i 27 października, g. 16:00-19:00 oraz 28 października, g. 11:00-14:00
Pasaż Wiecha (róg ul. Chmielnej i Pasażu Wiecha)

- Spacer architektoniczny. Wspólnie po mieście: od Placu Defilad do Ściany
Wschodniej 27 października, g. 17:00-18:00, plac Defilad 1 (start: barStudio)

- Spotkanie z kuratorami i gospodarzami zagranicznych pawilonów architektury
27 października, g.19:00-20:30 OW SARP (ul. Foksal 2)

Więcej informacji na stronie SARP WARSZAWA.

Skomentuj:

Do zobaczenia za rok w Zodiaku! Archiwydarzenia wokół pawilonu