Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Chwytaki i uchwyty magnetyczne - co to takiego? Gdzie znajdują zastosowanie?

artykuł zewnętrzny

Magnesy są nieocenioną pomocą w wielu obszarach życia. Przydają się zwłaszcza w przemyśle, medycynie i różnego rodzaju produkcji. Ich właściwości znane są od wieków. Na szczególną uwagę zasługują tu chwytaki magnetyczne, stosowane szczególnie w zakładach przemysłowych, halach magazynowych i warsztatach. Poznajmy je lepiej!

Chwytaki i uchwyty magnetyczne - co to takiego? Gdzie znajdują zastosowanie?
Chwytaki i uchwyty magnetyczne - co to takiego? Gdzie znajdują zastosowanie?
Magnes.com

Chwytaki magnetyczne - jak działają?

Chwytaki magnetyczne tworzą dwa magnesy - stabilny i ruchomy. Oba oddziałują na siebie, dzięki czemu mogą przyciągać przedmioty. Są to magnesy neodymowe, nieduże, ale wytwarzają bardzo silne pole magnetyczne. Te włącza się i rozłącza przy użyciu specjalnej dźwigni. To sprawia, że bez problemu przyciągają bardzo ciężkie ferromagnetyki. Co istotne, żeby chwytaki działały, nie potrzeba żadnych wewnętrznych lub zewnętrznych źródeł zasilania. Chwytaki są stosunkowo lekkie i łatwe w obsłudze, więc nie dziwi, że wykorzystywane są coraz powszechniej w przeróżnych dziedzinach.

Jakie jest zastosowanie chwytaków?

Ich głównym zadaniem - jak już wspomnieliśmy - jest transport, przenoszenie oraz podnoszenie ferromagnetyków. Do najbardziej popularnych należą takie materiały jak kobalt, żelazo, nikiel i niektóre ich stopy. Wszystkie one charakteryzują się silnymi właściwościami magnetycznymi. Nieprzypadkowo więc używa się ich zwłaszcza do chwytania i podnoszenia elementów stalowych.

Jednymi z popularniejszych są chwytaki magnetyczne do blach, które służą też do przenoszenia innych elementów, jak płyty, rury, pręty czy szyby. Wykorzystywane powszechnie w fabrykach, stoczniach, a nawet w dokach portowych. Zresztą, niezbędne są wszędzie tam, gdzie potrzeba częstego transportu ciężkich przedmiotów. Ułatwiają więc pracę w różnych magazynach, warsztatach, składach, hurtowniach, złomowiskach itp.

Różne rozmiary do różnych zastosowań

Jak się jednak okazuje, chwytaki magnetyczne nie są tylko w dużych rozmiarach, czego przykładem uchwyty magnetyczne z rączką, które stanowią wyposażenie każdego skupu surowców wtórnych. Służą do testowania metali kolorowych puszek itp. Są lekkie, poręczne, niezawodne. Stosuje się w nich, tak jak w większych modelach magnesy neodymowe. Ergonomiczna, drewniana rączka ułatwia pracę. Dostępne są modele z rączką i bez niej, większe i mniejsze uchwyty. Za sprawą wodoszczelnej obudowy ze stali kwasoodpornej magnesy są odporne na uszkodzenia mechaniczne (na przykład uderzenia), jak i kontakt z chemikaliami.

Chwytaki i uchwyty magnetyczne z rączką to niezwykle przydatne urządzenia, które przydają się do większych i mniejszych prac. Zawsze warto je mieć pod ręką!

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Chwytaki i uchwyty magnetyczne - co to takiego? Gdzie znajdują zastosowanie?