Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co posadzić w tunelu foliowym?

sponsorowany

Wielu z nas lubi dokładnie wiedzieć, co trafia na ich talerze. Kontrola nad tym nie jest łatwa w obecnych czasach powszechnego stosowania sztucznych nawozów wspomagających wzrost roślin czy środków ich ochrony, a także hodowli gatunków genetycznie modyfikowanych, którą nie każdy skłonny jest zaakceptować.

Co posadzić w tunelu foliowym?
Co posadzić w tunelu foliowym?
Jan Shop

Najlepszym sposobem, by taką kontrolę zachować, jest własna uprawa. Wymaga to nieco zachodu, ale w ostatecznym rozrachunku można na tym zaoszczędzić sporo pieniędzy, a żywność, którą sami wyhodujemy, mamy pod nadzorem na każdym etapie produkcji – od ziarna po talerz. Oczywiście, nie każdy może i chce być wielkim plantatorem, ale posiadając przydomowy ogród albo ogródek działkowy, może sobie przy niewielkim nakładzie pracy pozwolić przez większą część roku na prywatną uprawę pod tunelem foliowym, która dostarczy mu do domu zawsze świeżych i zdrowych warzyw, owoców lub ziół, a także pozwoli hodować rośliny ozdobne z innych stref klimatycznych. Nieco większa uprawa, choćby na użytek bazarowego handlu, może też szybko przynieść chętnym pewne finansowe korzyści.

Przyspieszyć plony

Tunel foliowy pozwala uprawiać niemal wszelkiego rodzaju rośliny na ich wczesnym etapie rozwoju, a na pewno większość gatunków warzyw przeznaczonych do hodowli pod osłoną. Tunele foliowe przydatne są zwłaszcza do uprawiania roślin o dużych wymaganiach, a także warzyw zaplanowanych na wczesne zbiory – hodowla tunelowa może przyspieszyć plony o kilka tygodni. Tym, co najbardziej ogranicza uprawy, są chłody wczesną wiosną i późną jesienią, a także większe wahania temperatur między nocą i dniem. Temperatura w tunelu jest wówczas o kilka stopni wyższa niż poza nim. Odpowiedni dobór hodowanych gatunków pozwala jednak nawet wtedy korzystać z zalet własnej plantacji. Z czasem zaś, w miarę upływu pór roku, pogoda się oczywiście poprawia, a temperatury stabilizują.

Co można uprawiać pod folią?

Od przedwiośnia, nawet od lutego, można sadzić np. rzodkiewkę, sałatę, wczesne odmiany kapusty, kalarepę, kalafior, cebulę, por, seler, marchew, karczoch, szpinak czy bób. Wytworzony w tunelu foliowym mikroklimat pozwala zachować ciepło i wilgoć, można więc spróbować wyhodować w tunelu wcześniej niż w naturze pewne gatunki roślin ciepłolubnych, np. pomidory, papryki, ogórki, bakłażany albo melony. Również wcześniej można obsiać tunelową uprawę sadzonkami niektórych ozdobnych roślin jednorocznych. Już w lutym można wysiać np. heliotrop peruwiański, begonię, werbenę, lobelię, petunię, lewkonię, lwią paszczę, cynię, niecierpek, ostróżkę, kocankę ogrodową albo żeniszek meksykański. W tym samym czasie można już także hodować w tunelu ogrodowym zioła takie, jak majeranek, bazylia, rozmaryn czy szałwia.

Planowanie uprawy

Dzięki tunelom wyposażonym w możliwość bocznego wietrzenia, można dostosować warunki uprawy do różnych pór roku na zewnątrz – zawsze utrzymując właściwą dla danych upraw temperaturę. Cykl produkcji da się wówczas powtarzać kilka razy na sezon. Uprawę trzeba zaplanować – robi się to podobnie jak w gruntowym warzywniaku, dbając o odpowiedni rozstaw i odległości między rzędami. Zwłaszcza w przypadku warzyw istotną rolę odgrywa sąsiedztwo i następstwo sadzonek; planując układ grządek, trzeba być świadomym, jak poszczególne gatunki roślin na siebie oddziałują, szczególnie w uprawie ekologicznej – wpływ ten może być negatywny. Zjawisko wzajemnego wpływania na siebie roślin, zarówno korzystnego, jak szkodliwego, nazywamy allelopatią. Pomidory na przykład „nie lubią” sąsiedztwa ogórków ani ziemniaków, za to dobrze wpływa na nie sąsiadująca uprawa pietruszki albo sałaty. Należy też mieć wciąż na uwadze, że warunki odpowiednie dla roślin, które wysialiśmy, mogą być korzystne także dla chwastów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Co posadzić w tunelu foliowym?