Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy dachówka ceramiczna na elewacji to nowy trend architektoniczny?

sponsorowany

Rola zewnętrznej powierzchni ściany budynku, powszechnie nazywanej elewacją, obok dachu jest nie do przecenienia. Stąd też dbałość o interesujący design, odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych spełniających należyte standardy i właściwe wykonanie okładziny powinny stać się jednym z priorytetów podczas budowy domu.

Dachówka DOMINO NUANCE w kolorze łupka angobowana
Dachówka DOMINO NUANCE w kolorze łupka angobowana
Creaton

Znaczenie elewacji 

Główną funkcją elewacji jest zapewnienie warstwy ochronnej budynku. Jako pierwsza wierzchnia otulina, podobnie jak dach, jest najbardziej narażona na działanie czynników atmosferycznych, takich jak słońce, wiatr, deszcz czy śnieg. Zadaniem materiału, który pojawi się na zewnętrznej ścianie, jest też izolacja akustyczna, a przede wszystkim cieplna. Odpowiednie materiały utrzymują właściwą temperaturę panującą we wnętrzu domu, a przy okazji dbają o prawidłową wentylację ścian. W ten sposób zabezpieczają przed rozwojem pleśni oraz grzybów i sprzyjają tworzeniu się w domu dobrego mikroklimatu. Oczekujemy od nich również, aby się łatwo nie brudziły oraz nie sprawiały problemów w czyszczeniu. 

Nie bez znaczenia są też walory estetyczne elewacji. Zewnętrzna okładzina akcentuje styl domu i w dużej mierze pozwala przewidzieć, jaki rodzaj aranżacji pojawi się w jego wnętrzu. Dopasowana do formy budynku i poszczególnych elementów wykończeniowych powoduje, że cała stylistyka budynku jest spójna i sprawia wrażenie precyzyjnie zaplanowanej. W poszukiwaniu elewacji atrakcyjnej wizualnie pomocne są interesująco prezentujące się materiały czy technologie wykończeniowe. Wykorzystać możemy powszechnie znane tynki czy klasyczny siding, eleganckie i naturalne okładziny z cegły, kamienia oraz drewna. Nawet imitujące różne formy, nowoczesne kompozytowe płyty lub modernistyczny w swoim wyglądzie beton.

Dachówka DOMINO NUANCE w kolorze lupka angobowana
Dachówka DOMINO NUANCE w kolorze lupka angobowana
Creaton

Elewacja – trwała i… kreatywna

Projektujący domy architekci przywiązują ogromną uwagę do ich zewnętrznej estetyki. Stąd często materiał na elewację dobierany jest w taki sposób, by pod względem koloru i struktury harmonizował z całym budynkiem. Jednak w naturę architekta, oprócz dbałości o spójność kompozycji, jest też wpisane dążenie do poszukiwania nowatorskiej formy i ogólnej plastyki budynków. To często wyraża się zastosowaniem zapomnianych rozwiązań i wykorzystywaniem powszechnie znanych materiałów w zupełnie odmienny, a zarazem ciekawszy sposób. Jednym z przykładów takich rozwiązań są modne obecnie pomysły wykańczania elewacji za pomocą dachówki.

Dachówka na ścianach to trend? Jeśli tak, to nie nowy, bo rozpoczął się już dawno – jakieś 20 lat temu, gdy słynne MVRDV realizowało projekt jednolitych materiałowo domów Ypenburg. A szerzej patrząc, taka jednolitość materiałowa jest faktycznie dość często stosowana we współczesnej architekturze. Tradycyjny tynk na ścianach to materiał mało odporny i raczej kiepsko się starzejący. Na pewno stosowanie na ścianach trwalszych i estetycznych materiałów, również tych, które standardowo są stosowane do pokryć dachów ma w tym wypadku sens i praktyczny, i estetyczny.

twierdzi architekt Robert Skitek z pracowni RS+ architekci, autor projektu „Dom w Bieruniu”.
Projekt Kluj ARCHITEKCI
Projekt Kluj ARCHITEKCI
www.klujarchitekci.pl
Projekt Kluj ARCHITEKCI
Projekt Kluj ARCHITEKCI
www.klujarchitekci.pl

Dachówka zamontowana pionowo

Dachówkę na ścianach pionowych architekci wykorzystują najchętniej w przypadku domów o nowoczesnej stylistyce, charakteryzujących się prostą formą, bez balkonów i wykuszy o opływowych kształtach i ozdobnych elementów dekoracyjnych. Zazwyczaj jest ona przedłużeniem spadzistego dachu, pozbawionego okapu. Ze względu na walory estetyczne i spójność wizualną budynku, używa się dachówki o tym samym kolorze, kształcie, formie i rodzaju co na dachu. Połączenie to powoduje, że bryła budynku wysuwa się na pierwszy plan, a geometryczna forma ulega optycznemu uwypukleniu. Podkreśla też bardzo obecnie modny horyzontalny wizerunek elewacji. 

Tak ulokowana dachówka sprawia też, że dom, nawet jeśli nie charakteryzuje się oryginalną konstrukcją, nabiera indywidulanego charakteru i wyróżnia się spośród otaczających go budynków. Z drugiej strony – głównie za sprawą kolorystycznego i stylistycznego współgrania z dachem – jest na tyle nieinwazyjna, że obiekt doskonale wkomponuje się zarówno w miejskie, jak i naturalne oraz tradycyjne otoczenie. Widoczne jest to w realizacji „Dom nad stawem”, którą tak wspominają architektki Anna Kulińska i Agnieszka Mogielnicka z biura LINE ARCHITEKCI:

Inwestycja została zaprojektowana na malowniczo położonej działce wchodzącej w skład dużego gospodarstwa rolnego na Warmii i Mazurach. W projekcie składającym się z dwóch brył, w jednej z nich, pełniącej funkcje gospodarcze dach i ściany zaprojektowano w jednolitym materiale wykończeniowym – czarnej dachówce. Ze względu na lokalizację i funkcję budynku zależało nam na trwałych rozwiązaniach wykończeniowych i ciemnej kolorystyce.

wspominają architektki Anna Kulińska i Agnieszka Mogielnicka z biura LINE ARCHITEKCI.
Dachówka DOMINO - NUANCE w kolorze łupka angobowana
Dachówka DOMINO - NUANCE w kolorze łupka angobowana
Creaton

Rozwiązania bez ograniczeń

Co ciekawe, w zasadzie nie ma ograniczeń związanych z rodzajem dachówki ceramicznej stosowanej na ścianach domu. Jednak ze względu na wypukłą formę popularnych dachówek, w tym wypadku najczęściej zaleca się użycie dachówki płaskiej, która dzięki swojej ascetycznej formie nie deformuje kształtu ściany, nie nadaje jej objętości i bardzo dobrze do niej przylega. Z kolei jej minimalistyczny kształt doskonale wpisuje się w wizerunek nowoczesnego budynku. Ten nieszablonowy design podkreślany jest też przez kolorystykę dachówki. Szarości, grafity i antracyty to dominujące barwy.

Zastosowanie tej samej dachówki zarówno na dachu, jak i na elewacji ma dodatkowe zalety. Dzięki wykorzystaniu tzw. dachówki mansardowej (zwana również dachówką kątową) możemy pozbyć się rynny. Ukrywanie tych elementów jest obecnie modnym trendem w projektowaniu, ale niestety jest to rozwiązanie kosztowne i trudne dla wykonawcy. My zawsze staramy się sięgać do rozwiązań prostych, dlatego na budynku hotelu butikowego o nazwie hotHel pozbyliśmy się całkowicie rynny, nawet tej ukrytej.

mówi autor projektu architekt Piotr Kluj z KLUJ ARCHITEKCI Sp. z o.o.
Dachówka DOMINO - NUANCE w kolorze łupka angobowana
Dachówka DOMINO - NUANCE w kolorze łupka angobowana
Creaton

Miłośnicy ceramiki oferowanej przez producentów pokryć dachowych docenią też jej wymiar praktyczny. Bowiem – podobnie jak na dachu – pojedyncze dachówki można wymieniać w dowolnej chwili i potrzebnym zakresie, a całkowity koszt wykonania takiej elewacji jest zdecydowanie niższy od obłożenia jej dobrej jakości cegłą lub płytką klinkierową.

Zalety nie do przecenienia

Nowoczesne dachówki zakładkowe, dzięki wysokim zamkom górnym i bocznym, tworzą okładzinę szczelnie chroniącą elewację przed przemakaniem i korozją. Różnorodność kształtów i powłok nadających powierzchni gładkość faktury sprawiają, że architekci doceniają możliwość ozdabiania nimi także zewnętrznej strony ściany. Jednymi z najczęściej wykorzystywanych w tym celu pokryć są ceramiczne dachówki płaskie marki CREATON. Modele takie jak DOMINO coraz częściej obecne są na współczesnych elewacjach. 

O ich popularności decyduje nie tylko atrakcyjny wygląd korelujący z nowoczesną architekturą, szeroka oferta obfitująca w dachówki dostępne w różnych formatach i o bogatej palecie kolorystycznej o dowolnych odcieniach, ale także bardzo dobre parametry techniczne. Wyprodukowane z wyselekcjonowanej gliny wzbogaconej o składniki uszlachetniające, są trwałe, wytrzymałe, bardzo szczelne i odporne na czynniki zewnętrzne. Choć na ściany zewnętrzne najczęściej układa się dachówkę płaską, to równie trwałym rozwiązaniem, dającym jednocześnie zaskakujący efekt wizualny, będzie zastosowanie dachówki o falistej formie. Klasyczna holenderka płaska FUTURA dzięki ponadczasowej stylistyce oraz możliwości zamontowania jej na powierzchniach o kącie nachylenia wynoszącym od 7° do 90°, doskonale sprawdzi się zarówno na dachach, jak i elewacjach współczesnych budynków.

Dachówka DOMINO - NUANCE w kolorze łupka angobowana
Dachówka DOMINO - NUANCE w kolorze łupka angobowana
Creaton

Zaletą tego rozwiązania jest osiągnięcie w pełni oddychającej elewacji. Najczęściej stosowane tutaj ocieplenie ścian wełną mineralną, membrana wstępnego krycia (stanowiąca skuteczną ochronę budynku przed wiatrem) oraz dachówka na odpowiedniej podkonstrukcji, (dzięki której powstaje przestrzeń wentylacyjna) to materiały umożliwiające swobodne przenikanie wilgoci z wnętrza budynku na zewnątrz. Dzięki temu budynek w pełni oddycha – zwiększa się komfort zdrowego oraz bezpiecznego użytkowania. Montaż dachówki przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku połaci dachowej, z taką różnicą, że wszystkie dachówki z uwagi na pionowy układ, są mocowane mechanicznie. W ten sposób uzyskujemy zadowalający efekt jednolitej bryły budynku, który cieszy się coraz większym uznaniem inwestorów.

mówi Jacek Maj, doradca techniczny CREATON Polska.

Dachówki ceramiczne w formie okładziny elewacyjnej stwarzają dodatkowe możliwości w zakresie nowoczesnego projektowania architektonicznego. To nowy wymiar estetyki, który sprawia, że współczesne budynki prezentują się modnie i elegancko. 

Dachówka DOMINO - NUANCE szara angobowana
Dachówka DOMINO - NUANCE szara angobowana
Creaton
    Więcej o:

Skomentuj:

Czy dachówka ceramiczna na elewacji to nowy trend architektoniczny?