Czym ocieplić poddasze? Sprawdź skuteczność pianki PUR!

artykuł zewnętrzny

Poddasze to część budynku, która może być zagospodarowana w dwojaki sposób. Niektórzy przeznaczają je na strych, inni wykorzystują je do celów mieszkaniowych np. jako dodatkowy pokój lub sypialnia. Bez względu na to, czy będzie ono użytkowe, czy też nie, warto je zaizolować. Czym ocieplić poddasze? Dlaczego warto wybrać piankę poliuretanową? Jakie ma ona zalety?

Czym ocieplić poddasze? Sprawdź skuteczność pianki PUR!
Czym ocieplić poddasze? Sprawdź skuteczność pianki PUR!
Purios

Ocieplenie poddasza - czy to konieczne?

Niektórym osobom wydaje się, że poddasze nieużytkowe nie musi być ocieplone. Nic bardziej mylnego! Plusem takiego działania jest zatrzymanie wytworzonej energii cieplnej w pomieszczeniach, z których będziesz korzystał. Brak drogi ucieczki ciepłego powietrza zagwarantuje obniżenie rachunków za ogrzewanie. To jednak nie wszystko. Warstwa izolacji świetnie wygłuszy strop. Czym ocieplić poddasze, aby zyskać wymarzony efekt? Możesz w tym celu użyć styropianu, wełny mineralnej lub piany PUR. Ta ostania metoda w ostatnim czasie zyskuje popularność.

Poddasze przed pianowaniem
Poddasze przed pianowaniem
Purios

Ocieplenie poddasza pianą termoizolacyjną

Pianka poliuretanowa to materiał do termoizolacji otrzymywany ze zmieszania dwóch surowców: poliolu i izocyjanianu.. Jej aplikacja odbywa się metodą natryskową, przy użyciu specjalnej maszyny i pistoletu. Piana jest paroprzepuszczalna i stosunkowo lekka, nie obciąża konstrukcji dachu. Podczas aplikacji ulega stopniowemu pęcznieniu, dzięki temu doskonale wypełnia trudno dostępne miejsca. Powstaje w ten sposób trwała izolacja bez mostków termicznych.

Piana poliuretanowa oprócz właściwości termoizolacyjnych ma wiele zalet. Jeśli jesteś alergikiem, możesz oddychać spokojnie – ten materiał jest całkowicie bezpieczny. Piana poliuretanowa posiada wiele certyfikatów, w tym PZH.  

Zanim jednak zdecydujesz się na ocieplenie warstwy ochronnej na poddaszu, należy je odpowiednio przygotować. Przede wszystkim warto usunąć wszelkie przedmioty czy narzędzia, które mógłby przeszkadzać lub zostać uszkodzone podczas prac. Następnie powinieneś zabezpieczyć okna i drzwi. Piankę trudno usunąć z niektórych powierzchni.

Jeśli planujesz ocieplenie poddasza użytkowego to koniecznie użyj folii paroszczelnej. Zatrzyma ona parę wodną powstającą wewnątrz domu, dzięki czemu nie przedostanie się do wnętrza dachu. W ten sposób zabezpieczy warstwę izolacji jak i krokwie dachu.

Jeśli pianka do ocieplenia poddasza ma być pokryta płytami kartonowo-gipsowymi, musisz wcześniej zainstalować uchwyty do ich mocowania. Zapytaj o to jednak profesjonalistów, którzy będą wykonywać izolację poddasza. Być może zrobią to w ramach świadczonych usług.

Czym ocieplić poddasze ze stropem betonowym? W tym przypadku najlepiej sprawdzi się piana zamkniętokomórkowa, która ma większą wytrzymałość mechaniczną. Wystarczy jej stosunkowo mała warstwa . Drewniane poddasze najlepiej zabezpieczyć przed utratą ciepła pianą otwartokomórkową, która nie obciąży szkieletowej konstrukcji budynku. Weź również pod uwagę, że piana podczas natrysku wymaga odpowiednich warunków, takich jak temperatura powietrza czy wilgotność drewna. Możesz oczywiście zdecydować się na sztuczne suszenie powierzchni pod ocieplenie, jednak są to dodatkowe koszty. Znacznie prościej jest wykorzystać dobre warunki pogodowe.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czym ocieplić poddasze? Sprawdź skuteczność pianki PUR!