Dachówka czy blachodachówka na wymiar - które rozwiązanie jest lepsze?
Dachówki i blachodachówki należą do najpopularniejszych w Polsce materiałów na pokrycie dachu. O wyborze jednego z nich decyduje wiele względów, m.in. projekt budowlany, cena produktów i robocizny, rodzaj budynku i jego przeznaczenie, a na końcu – kwestia gustu. Jeśli chodzi o wybór pomiędzy blachodachówką na wymiar a dachówką, warto przeanalizować dodatkowe informacje i podjąć decyzję opartą na racjonalnych faktach, a nie przeczuciach. Kiedy lepiej postawić na blachodachówkę na wymiar?

Czy ceny dachówki i blachodachówki na wymiar bardzo się różnią?
Dachówki ceramiczne i nowoczesne dachówki betonowe to produkty z reguły droższe i wiążące się z większymi wydatkami na robociznę. Wynika to z kilku prostych przyczyn: cięższe dachówki wymagają specjalnego wzmocnienia więźby dachowej w budynku, a układanie pojedynczych dachówek wymaga większego nakładu czasu. Pod tym względem wygrywają blachodachówki, ponieważ jako lekki materiał idealnie nadają się zarówno na dachy nowych budynków, jak i remontowanych, mających nadwerężoną upływem czasu konstrukcją więźby. Blachodachówka na wymiar ma formę arkusza wyciętego fabrycznie pod indywidualny projekt, więc do prac można przystąpić od razu, a sam montaż jest dość prosty i szybki, np. jednorazowo można pokryć 9 m2 dachu (model SZAFIR firmy Blachy Pruszyński).

Czy kształt i wielkość dachu wpływa na rodzaj pokrycia?
Rodzaj pokrycia jest określany w projekcie budowlanym, więc od zapoznania się z tym dokumentem powinien zacząć budujący. Stopień skomplikowania, wielkość i kąt nachylenia dachu mają duże znaczenie dla wyboru pokrycia. Po pierwsze, każdy model dachówki i blachodachówki ma w swoim opisie „minimalny kąt nachylenia” – również pod tym względem blachodachówka jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem niż dachówka, ponieważ może (w zależności od modelu i rodzaju) być zastosowana na dach o niewielkim nachyleniu, zaledwie kilku stopni. Stopień skomplikowania dachu oznacza, m.in. ilość połaci i załamań, okien, wykuszy, lukarn. Ich obecność wymaga dodatkowych obróbek, akcesoriów i czasu. W przypadku takiego dachu lepiej sprawdzą się pokrycia małoformatowe, jak na przykład dachówki lub blachodachówki modułowe. Blachodachówka na wymiar finansowo najlepiej sprawdzi się na dużym lub małym dachu jedno lub dwupołaciowym pozbawionym dodatkowych elementów lub z ich małą ilością (np. na projekcie w stylu „nowoczesnej stodoły”).

Trwałość i szczelność – który materiał jest lepszy?
Blachodachówka w arkuszu położona na dachu ma znacznie mniej punktów łączenia, co potencjalnie zmniejsza ryzyko utraty szczelności pokrycia, jeśli wykonane zostało zgodnie ze sztuką dekarską. Dachy pokryte dachówką wymagają bardziej precyzyjnego przygotowania podłoża, aby nie dopuścić do zamoknięcia poddasza, szczególnie podczas obfitych opadów deszczu i śniegu. Pod względem trwałości, dachówki uważane są za najbardziej odporne na upływ czasu. Z kolei żywotność blachodachówek uzależniona jest od doboru powłoki ochronnej, która poprawia odporność stali na rdzę, uszkodzenia mechaniczne i fotostarzenie od kilkunastu do kilkudziesięciu lat, o ile pokrycie zostało właściwie wykonane i było regularnie serwisowane. Dla przykładu, na blachodachówki z powłoką poliuretanową firma Blachy Pruszyński oferuje do 50 lat gwarancji.
Ogromna różnorodność stylistyczna blachodachówek oraz zastosowanie wysokojakościowych powłok ochronnych pozwala temu rodzajowi pokrycia śmiało konkurować z dachówkami. Sprawdzonym rozwiązaniem jest konsultacja z doświadczonym dekarzem, który obejrzy projekt domu, przeanalizuje czynniki oddziałujące na dach na konkretnej działce, pozna oczekiwania i budżet inwestora, i na tej podstawie zaproponuje najbardziej adekwatne produkty, za które może ręczyć. Ostateczna decyzja inwestora będzie znacznie łatwiejsza!
- Więcej o:
Unowocześnij swój dom stylowymi elementami na elewacji
Glassprof - nowa marka na rynku szkła
Dachówka czy blachodachówka na wymiar - które rozwiązanie jest lepsze?
Przemysłowe nawilżacze powietrza - jak pracują i jakie są ich największe zalety?
Jak wybrać lampę wiszącą w zależności od rodzaju pomieszczenia?
Jaki typ drabiny będzie odpowiedni do wykonywanych przez ciebie prac?
Wynajem kawalerki w Krakowie
Kolekcja Point Of View: stoły drewniane marki TON