Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dlaczego należy osuszać zawilgocone mury budynku?

artykuł zewnętrzny

W starszych budynkach często zachodzi problem zawilgocenia murów. Wynika to głównie z coraz gorszego stanu technicznego budynku, bądź braku wykonania hydroizolacji fundamentów. W nowych budynkach przyczyną może być nieodpowiednio wykonana izolacja bądź zastosowanie złej zaprawy murarskiej lub betonu. Zbierająca się z tych powodów wilgoć w murach budynku może znacząco zagrażać jego trwałości, czemu należy bezwzględnie zapobiegać, np. poprzez osuszanie fundamentów metodą cięcia. Jakie jeszcze są skutki wilgoci w murach? Jak można sobie z nią radzić?

Dlaczego należy osuszać zawilgocone mury budynku?
Dlaczego należy osuszać zawilgocone mury budynku?
PRINZ Polska

Skutki zawilgocenia murów

Do najczęściej występujących skutków występowania nadmiernej ilości wody w murach budynku zalicza się:

·        znaczny spadek termicznej izolacji,

·        powstawanie grzybów pleśniowych,

·        odpadanie i kruszenie się tynków,

·        unoszenie się zapachu stęchlizny w budynku.

Jak widać, zawilgocony budynek to problem nie tylko z perspektywy jego trwałości. Bez wątpienia skutki zawilgoconych murów dotykają również ludzi, którzy użytkują dany budynek. Powstały w budynku grzyb pleśniowy może wywołać problemy związane z drogami oddechowymi, a nawet alergię. Ponadto sam zapach grzyba czy stęchlizny znacząco obniża odczuwany komfort. Dlatego też warto przeprowadzić osuszanie fundamentów jeszcze zanim wystąpią niepożądane skutki zawilgocenia. Dlaczego to podcinanie fundamentów jest jednym z najlepszych rozwiązań tego problemu?

Rzecz w tym, iż niemal zawsze przyczyną zbierania się wilgoci w ścianach budynku jest kapilarne podciąganie wody gruntowej. Czasami tylko przyczyną mogą też być docierające do murów opady atmosferyczne. Bezwzględnie należy więc osuszyć ściany budynku, co najczęściej wykonuje się za pomocą skutecznej metody podcinania fundamentów.

Skutki zawilgocenia murów
Skutki zawilgocenia murów
PRINZ Polska

Na czym polega podcinanie fundamentów?

Zawilgocone ściany budynku można osuszyć za pomocą podcięcia fundamentów i wykonania dodatkowej hydroizolacji. Dzięki temu wilgoć nie będzie już podciągała do góry, a z biegiem czasu ściany samoczynnie się osuszą. Metoda osuszania fundamentów jest praktykowana przez ekspertów od wielu lat.

Specjaliści na początku ustalają, czy w obrębie potencjalnego przecięcia murów nie przebiegają żadne przewody bądź rury. Następnie wykonują podcięcie murów i przygotowują szczelinę pod wykonanie izolacji. W przygotowaną szczelinę wkładają odpowiednią płytę wodoszczelną, a następnie wbijają kliny ze sztucznego tworzywa. Na końcu szczelinę zamykają zaprawą, która powinna być odporna na alkaliczne związki soli. Jest to ważne, aby nie powstawały tzw. minerały pęczniejące, co mogłoby spowodować uszkodzenia w powłokach malarskich, tynku lub nawet murze.

Jak długo trwa i ile kosztuje osuszanie fundamentów?

Podcinanie fundamentów jest stosunkowo szybką i tanią czynnością. Wykonując osuszanie fundamentów w domu jednorodzinnym, średni czas pracy profesjonalnej firmy wynosi około 3 dni roboczych. Natomiast koszt usługi uzależniony jest jedynie od izolowanej powierzchni muru. Warto dodać, że profesjonalne firmy budowlane oferują nawet 30-letnią gwarancję na prawidłowo wykonaną usługę osuszania fundamentów metodą podcinania.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dlaczego należy osuszać zawilgocone mury budynku?