Dobrostan zdaniem młodych. Finał konkursu YOUNG DESIGN 2022 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego
30 września w Warszawie miała miejsce gala finałowa konkursu YOUNG DESIGN 2022 będącego ważnym wydarzeniem w kalendarzu polskich artystów zajmujących się projektowaniem użytkowym. W tym roku laureatem konkursu został Mateusz Żurek, student wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Gala finałowa w roku Łukasiewicza
Motywem przewodnim XV edycji była idea dobrostanu. W ten sposób organizator, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, nawiązał do osoby patrona 2022 roku — Ignacego Łukasiewicza. Jak podkreślono również w czasie gali finałowej, Łukasiewicz był nie tylko wynalazcą lampy naftowej, ale również przedsiębiorcą, farmaceutą i założycielem pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej. Jego polityczna działalność na rzecz niepodległości Rzeczpospolitej zapewniła mu trwałe miejsce pośród zasłużonych dla Polski działaczy rewolucjonistycznych, na co szczególny nacisk kładą Patroni Honorowi YOUNG DESIGN 2022: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Edukacji i Nauki.
Zwycięska „Przyczepa Socjalna — dobrostan na budowie” Mateusza Żurka
Laureatem tegorocznej edycji konkursu i gwiazdą gali został Mateusz Żurek, autor projektu odpowiadającego na potrzeby sektora budowlanego. Jego „Przyczepa Socjalna — dobrostan na budowie” skupia się na umieszczeniu na niewielkiej przestrzeni przyczepy wszystkich udogodnień, które są niezbędne dla pracowników budów. Żurek z własnego doświadczenia zna branżę od podstaw, a jego projekt został doceniony za wyjątkowo trafne adresowanie potrzeb odbiorców, a przy tym estetyczny i nowoczesny design.

W czasie gali Jury postanowiło przyznać również sześć dodatkowych nagród. Do grona laureatów zaproszono Jakuba Garstkiewicza za projekt „Molles" (Nagroda Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.), Paulinę Woźny autorkę projektu „Noeza. Mebel hybrydowy dedykowany mikroprzestrzeni" (Nagroda Prezesa Polskiej Fundacji Narodowej), Małgorzatę Kostacińską za projekt „Sensoria" (Nagroda Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A), Alicję Hajduk autorkę projektu „Well.be" (Nagroda Totalizatora Sportowego Sp. z o.o. oraz nagroda rzeczowa Ministerstwa Edukacji i Nauki) i Adama Friedricha za projekt „Przestrzeń osobista" (Nagroda Prezesa Operator ARP Sp. z o.o.). Wszyscy laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości 20 i 10 tysięcy złotych, ufundowane przez Partnerów.
Jury podkreśliło wyjątkowo wyrównany poziom tegorocznej edycji i kreatywność młodych autorów w interpretowaniu idei dobrostanu rozumianej jako wysoka jakość życia, którą pomagają tworzyć przedmioty życia codziennego. Bez wątpienia zachęta organizatora, Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, do zastanowienia nad współczesnym rozumieniem podnoszenia komfortu spotkała się z wielkim zainteresowaniem młodych i zaowocowała wieloma godnymi uwagi projektami. Wszystkie finałowe prace można oglądać na wystawie w siedzibie Instytutu do końca października.

O konkursie YOUNG DESIGN 2022
Konkurs YOUNG DESIGN 2022 w Instytucje Wzornictwa Przemysłowego organizowany jest już 15 raz z rzędu. Wydarzenie kierowane jest do studentów i absolwentów kierunków artystycznych: architektury, malarstwa, grafiki, sztuki i wzornictwa. Celem organizatorów jest wyłanianie młodych talentów i pomoc w stawianiu pierwszych kroków na ścieżce zawodowej, poprzez zorganizowanie możliwości bezpośredniego spotkania z osobistościami polskiego biznesu, kultury i sztuki.
Partnerem Strategicznym tegorocznej edycji zostało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), a Partnerami Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.,Fundacja ARP S.A., Polska Fundacja Narodowa,Totalizator Sportowy Sp. zo.o. oraz Operator ARP Sp. z o.o. Patronat Honorowy nad Konkursem objęli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Sieć Badawcza Łukasiewicz oraz Centrum Nauki Kopernik. Patronami medialnymi zostali Program 3 Polskiego Radia, Rzeczpospolita, TVP Kultura, Newspoint, Łódź, Design Festival, MAGAZIF, White MAD, Design Book, Architektura i Biznes, Formy xyz, Sztuka Architektury oraz Sztuka Wnętrza.
- Więcej o:
Czy odkurzacz piorący jest wart swojej ceny?
Jak wybrać idealną zmywarkę do swojego domu?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
ARCHICAD 27 w pigułce. Co warto wiedzieć przed aktualizacją?
Komfortowe ciepło, ekologia i energooszczędność dla każdego domu
Jakie rozwiązanie będzie idealne dla nowoczesnego domu? Panele na rąbek, a może blachodachówka płaska?
Definicja stylu i ogromna szansa na energooszczędność – dach dwupołaciowy
Wybór dachówki. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?