Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

DOM Z DREWNA – INWESTYCJA, KTÓRA SIĘ O(D)PŁACI

sponsorowany

Drewno to jedyny odnawialny materiał budowlany, jaki posiadamy, a możliwość jego wielokrotnego użycia przyczynia się do przeciwdziałania efektowi cieplarnianemu. Nie ma materiału o podobnie wysokiej wytrzymałości w stosunku do masy. Przy prawidłowym użytkowaniu ma ono również znakomitą trwałość. Pomaga utrzymać w pomieszczeniach zdrowy klimat, regulując wilgotność i temperaturę, ma dobre właściwości akustyczne i izolacyjne. Nic dziwnego, że właśnie w drewnie kraje wysoko rozwinięte upatrują budulca przyszłości.

DOM Z DREWNA – INWESTYCJA, KTÓRA SIĘ O(D)PŁACI
DOM Z DREWNA – INWESTYCJA, KTÓRA SIĘ O(D)PŁACI
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

BĘDZIE LEKKI, ALE WYTRZYMAŁY

Jednym z wielu powodów, dla których drewno, pomimo ogromnych postępów w inżynierii, jest nadal tak chętnie używane, jest jego wysoka wytrzymałość przy niewielkiej wadze. Pamiętajmy, że konstrukcja szkieletowa jest strukturą przestrzenną i choć sama ściana może wydawać się wiotka, to po obustronnym obiciu płytami i w połączeniu z pozostałymi elementami budynku daje sztywną i odporną na obciążenia całość. Wybór materiałów okładzinowych jest coraz szerszy – do dyspozycji mamy nie tylko znane od dawna płyty gipsowo-kartonowe, ale i nowocześniejsze, takie jak np. magnezowe czy wykonane z włóknocementu. Pozwalają one na uzyskanie różnorodnych form architektonicznych, a po ich zastosowaniu ściana nie tylko uzyska dobrą wytrzymałość konstrukcyjną i stanie się znacznie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale też umożliwi nam zawieszenie na niej ciężkich mebli.

BĘDZIE TRWAŁY

Właściwie zaprojektowana konstrukcja i poprawna realizacja, z zastosowaniem suchego, certyfikowanego drewna w klasie zgodnej z założeniami projektowymi da twojemu domowi życie nie krótsze niż analogicznego, murowanego domu. Tak więc podstawą jest wybór nie najtańszego, a dobrego projektanta i nie najtańszego, a rzetelnego wykonawcy, który będzie stosował właściwie przygotowane drewno.

O swój dom musisz oczywiście odpowiednio dbać, zabezpieczając przed szkodnikami za pomocą środków ochronnych oraz impregnując preparatami osłaniającymi przed wodą, wilgocią i promieniowaniem UV – najlepiej takimi bez konserwantów i biocydów (związków do zwalczania szkodliwych organizmów,głównie w rolnictwie i leśnictwie), wykonanymi na bazie naturalnych olejów roślinnych i wosków. Będzie wtedy służył przez długie pokolenia.

BĘDZIE PIĘKNY

Wiele spośród najbardziej zapierających dech w piersiach projektów architektonicznych to budynki drewniane. Mając do wyboru ponad 5000 różnych gatunków drewna, można wyselekcjonować zarówno takie, które będą odpowiadały wymaganiom konstrukcyjnym czy projektowym, jak i te, które można zastosować jako wykończenie naszego domu. Drewno można pomalować na dowolny kolor, można je woskować i lakierować, łączyć z innymi materiałami.Niewiele materiałów może je przewyższyć, jeśli chodzi o podatność na obróbkę. Można w nim rzeźbić, można je giąć i kleić – jest tak wszechstronne i zachwycające estetycznie, że efekty obróbki mogą być miłym zaskoczeniem.

Dom z drewna
Dom z drewna
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

BĘDZIE SŁUŻYŁ TWOJEMU ZDROWIU

Drewno jest wykorzystywane jako materiał budowlany od tysiącleci, jednak jego biofilne zalety są badane od niedawna. Terminu biofilia po raz pierwszy użył w 1964 roku Erich Fromm dla opisania psychologicznego przyciągania do wszystkiego, co żywe i pełne energii. W latach 80. XX wieku spopularyzował go biolog Edward O. Wilson, który pokazywał, w jaki sposób urbanizacja prowadzi do oderwania się od natury. Projektowanie biofilne jest coraz częściej stosowane na terenach zabudowanych, aby poprawić samopoczucie mieszkańców poprzez wykorzystanie elementów naturalnych, takich jak widoki przyrody, naturalne światło, obecność roślin, wody czy odsłoniętego drewna. Również naukowcy zgadzają się, że drewno jest nie tylko wdzięczne wizualnie, ale także może także wpływać na zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców wykonanego z niego budynku. To zasługa dobrego obiegu powietrza, właściwej wilgotności (dzięki właściwościom regulującym drewno łagodzi zmiany wilgotności w pomieszczeniu, a średnia roczna wilgotność domów drewnianych jest o 8-10 procent niższa niż w budynkach betonowych), a także działania olejków eterycznych wydzielanych przez drewno sosnowe, jodłowe, świerkowe czy modrzewiowe. Żywica drzew iglastych działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, ułatwia też oddychanie. Gdy światło odbija się od powierzchni drewnianej, mózg wytwarza więcej melatoniny niż w przypadku światła bezpośredniego bądź odbijającego się od białego sufitu. Poziom jonów ujemnych, często nazywanych witaminami powietrza, jest w domach drewnianych kilkadziesiąt do kilkuset razy wyższy niż w domach betonowych, a to prowadzi do wzmocnienia układu immunologicznego i wydłużenia żywotności komórek.

OSZCZĘDZISZ NA CZASIE, MATERIAŁACH I ŚRODKACH

Technologie drewniane wykorzystywane współcześnie w budownictwie są bardzo zaawansowane i umożliwiają postawienie budynku w stanie surowym nawet w ciągu kilkunastu dni – średnio budowa domu prefabrykowanego trwa od 5 do 10 razy krócej niż domu murowanego o podobnych wymiarach.Prefabrykaty, czyli przygotowane w fabryce gotowe elementy ścienne i stropowe z już zamontowaną stolarką, są dowożone na plac budowy i tam montowane. Możliwe jest też przygotowanie fabryczne całych modułów, co jeszcze bardziej skraca czas montażu.

Dodatkowym ekologicznym benefitem w przypadku przemysłowej prefabrykacji jest optymalizacja całego procesu produkcji i montażu, skutkująca ograniczeniem występowania odpadów, bo materiały są wykorzystywane prawie w 90 procentach.

Czy wybierzesz dom o konstrukcji szkieletowej, prefabrykowany czy też z bali, koszt jego budowy może być nawet o 40 procent niższy niż domu z cegły czy betonu.Co więcej, zewnętrzne ściany wypełnione izolacją są stosunkowo cienkie, a to przekłada się na zwiększoną powierzchnię do zagospodarowania. Dom z drewna może mieć nawet o 10 procent większą powierzchnię użytkową niż dom murowany o takich samych wymiarach.

OSZCZĘDZISZ NA EKSPLOATACJI

Domy drewniane znakomicie wpisują się w koncepcję energooszczędnego budownictwa, która w wielu europejskich krajach jest od dawna standardem. Prawidłowo wykonany dom z drewna ma zdecydowanie lepsze parametry termiczne, stąd pozwala na znaczne obniżenie kosztów jego eksploatacji w porównaniu z domem tradycyjnym. Właściwie wykonana i odpowiednio zaizolowana konstrukcja domu będzie powodować, że ciepło tylko w niewielkim stopniu ucieknie na zewnątrz. Dom szkieletowy, jeśli będzie zbudowany wystarczająco szczelnie i wyposażony w system wentylacji mechanicznej z rekuperacją, a także system ogrzewania wykorzystujący energię odnawialną, może nawet osiągnąć standard pasywny.

Drewno jest materiałem porowatym o małej przewodności cieplnej i słabym przewodnikiem ciepła. Porównując przewodzenie ciepła przez drewno z innymi materiałami, zobaczymy, że szkło przewodzi je 23 razy szybciej, marmur 90 razy szybciej, a stal aż 1650 razy szybciej. Oznacza to, że większa ilość wbudowanego drewna zapewnia mniejszy „wyciek” energii z budynku. Jeśli chcemy, aby ciepło lub chłód pozostały w naszym domu, a rachunki za ogrzewanie (lub chłodzenie) były niższe, drewno jest doskonałą alternatywą dla cegły, betonu czy kamienia. Jak pokazują badania, roczny koszt ogrzewania drewnianego domu może być nawet o 40% niższy w porównaniu z domem murowanym1).

BĘDZIESZ EKO

Jeśli nadal wahasz się, w jakiej konstrukcji dom wybrać, weź także pod uwagę pozytywny wpływ, jaki na zmiany klimatyczne ma wykorzystanie drewna w budownictwie. Szacuje się, że jedno drzewo pochłania w ciągu swojego życia średnio około 750 kg dwutlenku węgla, zaś wykorzystanie drewna jako surowca budowlanego sprawia, że węgiel pozostaje zmagazynowany w konstrukcji, a CO2 nie przedostaje się do atmosfery. Skutkuje ono też zmniejszeniem szkodliwych emisji związanych z produkcją i transportem stali oraz cementu. Decydując się na dom drewniany, będziesz ekologiczny, ale także postawisz na inwestycję, która się po prostu wszechstronnie opłaca.

1)Ewa Kotwica, Ekspertyza techniczna. Budownictwo drewniane w Polsce, str. 111.

mgr inż. Małgorzata Chrząstowska

 

Artykuł został przygotowany w ramach kampanii Ministerstwa Klimatu i Środowiska pn. „Dom z klimatem”.

Niniejszy materiał został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

 

.
.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Więcej informacji na temat nowoczesnych technologii bazujących na wykorzystaniu drewna w konstrukcji, znajdziesz również na stronie internetowej kampanii  www.domzklimatem.gov.pl.

Skomentuj:

DOM Z DREWNA – INWESTYCJA, KTÓRA SIĘ O(D)PŁACI