Domy z prefabrykatów. Wady, zalety i co warto o nich wiedzieć?

artykuł zewnętrzny

Domy z prefabrykatów to budynki wznoszone z gotowych elementów. Mogą być użytkowane sezonowo lub przez cały rok, a ich postawienie jest szybsze niż tradycyjne murowanie. Ta technologia ma jednak swoje ograniczenia. Sprawdź, jakie wady i zalety mają domy budowane z gotowych elementów.

Domy z prefabrykatów. Wady, zalety i co warto o nich wiedzieć?
Domy z prefabrykatów. Wady, zalety i co warto o nich wiedzieć?
Budogram

Dom z prefabrykatów zamówisz w dowolnej wersji. Na rynku działają firmy, które zajmują się postawieniem samego szkieletu lub wykańczają budynek „pod klucz”.

Na czym polega technologia budowania gotowych domów z prefabrykatów?

Gotowy dom powstaje z połączenia kilku dużych elementów konstrukcyjnych. Prefabrykaty są produkowane w halach produkcyjnych pod wymiar i na specjalne zamówienie inwestora. W zależności od wybranej technologii elementy struktury mogą być drewniane lub betonowe. Każdy komponent jest poddawany testom i kontroli technicznej. Nie ma więc obaw, że prefabrykat, który do ciebie dotrze, będzie złej jakości lub niedbale wykonany.

Firma przywozi gotowe ściany, stropy i części kondygnacji na miejsce budowy i tam je składa. Taki dom może być użytkowany przez cały rok i nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby pełnił funkcję tradycyjnego budynku mieszkalnego. Wykorzystując technologię gotowych elementów, możesz też zbudować domek letniskowy lub pomieszczenie gospodarcze. Więcej informacji na temat nowoczesnych technologii budowania domów i trendów architektonicznych znajdziesz w internecie, np. w serwisie Budogram.

Zalety domów z prefabrykatów

Decydując się na technologię domów z gotowych elementów, skracasz czas trwania budowy. Wzniesienie budynku z prefabrykatów trwa kilka tygodni i eliminuje obowiązek wykonywania prac mokrych (np. wylewek i zapraw). Nie ma problemu z przechowywaniem materiałów budowlanych, a sama konstrukcja jest trwała i solidna. Dzięki temu, że na działce nie będą składowane stemple, pustaki, deski i inne materiały potrzebne przy tradycyjnej budowie, plac budowy nie jest zagracony i nie trzeba zabezpieczać go przed wandalami i złodziejami. Prace konstrukcyjne są czyste, a więc nie musisz wynajmować kontenera na odpady. 

Dom z prefabrykatów dobrze trzyma ciepło. Nie ma ograniczeń dotyczących kształtu ani powierzchni. Korzystając z tej technologii, wybudujesz niską parterówkę lub dom z poddaszem do adaptacji. 

Wyprodukowaniem i złożeniem konstrukcji zajmują się profesjonaliści, którzy dają gwarancję na swoje usługi. W przypadku ewentualnych usterek i niespodziewanych awarii możesz liczyć na bezpłatną naprawę. Budowa domu z prefabrykatów nie zależy od warunków atmosferycznych czy stopnia wilgotności powietrza. 

Wady domów z gotowych elementów

Mimo wielu udogodnień technologia wznoszenia domów z prefabrykatów ma też swoje wady. Jednym z głównych ograniczeń jest wymóg łatwej dostępności do placu budowy. Poszczególne elementy są dowożone ciężarówkami i przenoszone dźwigami na plac budowy. Samochody muszą mieć wygodny i szeroki dojazd do posesji oraz miejsca postojowe. Jeżeli dojazd do działki jest nieutwardzony i niestabilny, firma może odmówić realizacji zlecenia.

Budowa domów z prefabrykatów jest jeszcze rzadkością w naszym kraju, dlatego koszty z nią związane przewyższają te ponoszone na budowę metodą tradycyjną. Podczas wznoszenia domu o takiej samej powierzchni różnica może sięgnąć nawet kilkunastu procent. Większość firm wymaga też opłacenia inwestycji z góry. Oznacza to, że pieniądze na budowę trzeba zgromadzić przed rozpoczęciem prac.

Jest niewielu wykonawców, którzy zajmują się stawianiem budynków z gotowych elementów. Ze względu na to, że jest to jeden z nowszych sposobów budowania, warto szukać wykonawców, którzy mają doświadczenie w tej technologii i są polecani przez poprzednich klientów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Domy z prefabrykatów. Wady, zalety i co warto o nich wiedzieć?