Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Efektowne oświetlenie elewacji biura

sponsorowany

Budynki biurowe spełniają nie tylko funkcje typowo użytkowe, zapewniając miejsce do codziennej pracy. Coraz częściej architektura tego typu stanowi również ważny punkt w budowaniu prestiżu firmy oraz w tworzeniu spójnej identyfikacji wizualnej. Ważną rolę odgrywa w tym odpowiednio zaprojektowane oświetlenie zewnętrzne.

Efektowne oświetlenie elewacji biura
Efektowne oświetlenie elewacji biura
GDAQ.PL Multimedia

Jakie rozwiązania najchętniej wykorzystują architekci oraz do czego oświetlenie stosują nowoczesne firmy?

Dlaczego iluminacja budynków biurowych jest ważna?

Oświetlenie spełnia niezmiernie ważną rolę w przypadku architektury, nie tylko we wnętrzach budynków.

Przy pomocy produktów oświetleniowych, umieszczonych na elewacji, eksponuje się styl i charakter zabudowy, a niejednokrotnie również podkreśla walory biznesowe konkretnej przestrzeni. Dzięki dobremu oświetleniu budynek potrafi wiele zyskać w oczach przypadkowych przechodniów, przyciągając ich uwagę oraz budując profesjonalny wizerunek firmy.

Co daje podświetlenie elewacji biura? Przede wszystkim służy ono do zaznaczania głównych walorów estetycznych architektury. Równocześnie bywa także elementem czysto biznesowym, niejednokrotnie wpisanym w spójną identyfikację wizualną przedsiębiorstwa.

Jak oświetla się budynki – metody oświetlania biur

Projekt iluminacji budynku warto opracować już na etapie wznoszenia budowli lub przeprowadzania głównych prac remontowych. Istnieją dwie podstawowe ścieżki oświetlania zabudowań firmowych.

W przypadku wielkogabarytowych konstrukcji chętnie wykorzystuje się oświetlenie zalewowe, dzięki któremu kompleksowo oświetla się całą elewację. Pozwala to efektownie podkreślić charakter zabudowań oraz wydobyć je z otoczenia.

Innym rozwiązaniem jest oświetlenie punktowe, zaznaczające wyłącznie wybrane, szczególnie ciekawe detale architektoniczne. Ta metoda świetnie sprawdza się w przypadku firm mieszczących się w zabytkowych budynkach o mocno dekoracyjnym charakterze.

Zasady oświetlania budynków firmowych

Gdy tworzy się projekt oświetlenia elewacji firmy, trzeba kierować się kilkoma zasadami. Oczywiście liczy się ogólny odbiór podświetlanej budowli. Należy jednak zadbać również o względy typowo biznesowe.

Podstawą staje się zatem precyzyjne oświetlenie nazwy i logo firmy, a także innych elementów stanowiących jej znaki rozpoznawcze. Muszą się one wyróżniać z tła oraz być jak najbardziej czytelne dla przechodniów oraz gości, odwiedzających siedzibę przedsiębiorstwa.

Jak powinno się budować oświetlenie budynku? Przede wszystkim liczy się natężenie światła. Należy nie tylko kierować się względami typowo estetycznymi lub ewentualnymi oszczędnościami. Równie ważne jest uwzględnienie specyfiki całej przestrzeni wokół budynku. Jeśli bowiem w pobliżu pozostałe zabudowania są wręcz zalane światłem, to oświetlenie elewacji firmy musi być nieco mocniejsze. Analogicznie, gdy w bliskim otoczeniu nie ma mocnych źródeł światła, można wykorzystać nieco słabsze produkty oświetleniowe.

Zazwyczaj do oświetlenia budynków firmowych stosuje się światło białe. Warto dobrze wykorzystać jego temperaturę barwową. Światło ciepło białe sprawia, że budynek wygląda na bardziej plastyczny i miękki, co sprawdza się przy zabytkowych, dekoracyjnych fasadach. Światło zimno białe wyostrza natomiast zarys budynku oraz podkreśla detale, co bywa chętnie stosowane przy nowoczesnych, minimalistycznych bryłach.

Jakie lampy montuje się na elewacji budynku?

Lampy na elewację to przede wszystkim produkty trwałe, o wysokim współczynniku IP, jak choćby te dostępne na stronie Lampy.it. Można postawić na oprawy dyskretne, podkreślające tylko piękno samej architektury. W tej roli świetnie sprawdzają się punktowe lampy, jak reflektory i naświetlacze z opcją regulowania kąta świecenia. Dzięki nim optymalnie dopasowuje się oświetlenie do potrzeb konkretnego budynku.

Niekiedy lampy na elewacji są uwzględniane już w pierwotnym projekcie architektonicznym. W ten sposób tworzy się spójną wizualnie i dopracowaną formę, w której oprawy oświetleniowe (reflektory lub kinkiety) stają się istotnym elementem dekoracyjnym.

Oświetlenie elewacji budynków – nowoczesne rozwiązania dla firm

Dbanie o oświetlenie siedziby firmy powoli przestaje być czymś niezwykłym. Wiele osób widzi w tym sposób na budowanie renomy swojego biznesu oraz rozpoznawalności marki. Dzięki temu zyskują wszyscy – przedsiębiorcy, klienci, a także sama architektura, która przyciąga wzrok i zachwyca nie tylko w ciągu dnia, ale też nocą.

    Więcej o:

Skomentuj:

Efektowne oświetlenie elewacji biura