Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Firany gotowe czy szyte na wymiar - jakie wybrać przy standardowych wymiarach oknach?

artykuł zewnętrzny

Jeśli masz w domu standardowe wymiary okien, możesz uważać się za szczęściarza. Bez trudu kupisz pasujące na nie firanki i nawet się zbytnio nie natrudzisz. Zobacz, czy w takiej sytuacji warto zamawiać firany na wymiar.

Firany gotowe czy szyte na wymiar - jakie wybrać przy standardowych wymiarach oknach?
Firany gotowe czy szyte na wymiar - jakie wybrać przy standardowych wymiarach oknach?
Alena

Standardowe wymiary okien – gdzie najczęściej występują

Standardowy wymiar okna to dziś pojęcie bardzo względne. Teoretycznie takie okna mają wymiary 1165 x 1135 lub 1465x1435 mm. Okno pojedyncze oczywiście jest węższe i ma 865 mm szerokości. Okna o tych wymiarach najłatwiej znaleźć w dawniej budowanych blokach spółdzielczych lub kilkunastoletnich budynkach wielorodzinnych sprzedawanych przez deweloperów. Z roku na rok procentowy udział okien o standardowych wymiarach na rynku okien ogółem maleje. Dziś każdy deweloper może zamówić w fabryce okna o dowolnych rozmiarach i liczyć na atrakcyjną cenę w związku z hurtowym zapotrzebowaniem. Tym samym coraz trudniej określić bez mierzenia, czy mamy do czynienia z oknem o standardowych rozmiarach. Różnica może wynosić zaledwie kilka centymetrów, ale dla długości i szerokości firanek będzie bardzo znacząca. Dlatego nie należy z góry zakładać, że każde okno w bloku jest typowe, ale przed udaniem się na zakupy dokładnie je zmierzyć.

Firany na okna o standardowych rozmiarach – kiedy kupić gotowe?

Gotowe firanki mają wiele zalet i jeśli nie masz pomysłu na aranżację okna, zacznij właśnie od firan gotowych. Są stosunkowo łatwo dostępne, można kupić je nie tylko w sklepach z tekstyliami stacjonarnie i online np. w https://alena-firany.pl, ale też np. w marketach lub dyskontach. Są uszyte na konkretny wymiar i na pewno będą pasowały do okien typowych. Są modne – firany gotowe szyje się w topowych wzorach i kolorach, bo takie najłatwiej sprzedać. Jeśli nie wiesz, co piszczy w modowej trawie, firanki gotowe są dokładnie tym, czego potrzebujesz. Zanim kupisz, zwróć uwagę na sposób ich mocowania, nie w każdym domu sprawdzą się firany na przelotkach.

Ostatnią, ale wcale nie mniej ważną zaletą firan gotowych jest ich cena – zdecydowanie niższa od ceny firan zamawianych na wymiar.

Gotowe firany to dobra opcja dla osób, które dopiero szukają swojego stylu lub lubią częste zmiany aranżacji wnętrz, chętnie eksperymentują pod wpływem impulsu.

Firany na wymiar na okna o typowych rozmiarach

Skoro firanki gotowe są tanie, modne i łatwo dostępne, to czy warto zamawiać firany na wymiar na okna o typowych rozmiarach? Wbrew pozorom tak. Przemawia za tym bardzo duża możliwość wyboru wzorów, kolorów i tkanin, której nie zapewniają gotowe firanki.

Jeśli urządzamy mieszkanie w barwach, które niekoniecznie są na topie, a do tego nie jesteśmy fanami bieli i szukamy kolorowych firan, raczej na pewno trzeba będzie je zamówić. Podobnie rzecz będzie się miała, jeśli potrzebujemy firanek z określonym wzorem, wykończonych falbaną, gipiurą lub lamówką, z konkretnym sposobem mocowania (haczyki, żabki, flexy, przelotki), albo firan marszczonych w konkretnym stopniu. To niuanse, które mogą sprawić, że nie uda nam się dostać wymarzonych firanek w wersji gotowej.

Firany szyte na wymiar są od gotowych nieco droższe i oczywiście nie są dostępne od ręki. Czasem trzeba poczekać na ich uszycie nawet dwa tygodnie. Czy warto? Zdecydowanie tak, bo dzięki temu zyskujemy dekorację okna dokładnie dopasowaną do stylu i kolorystyki wnętrza, a nasze poczucie estetyki jest w pełni zaspokojone.

    Więcej o:

Skomentuj:

Firany gotowe czy szyte na wymiar - jakie wybrać przy standardowych wymiarach oknach?