Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Fotowoltaika do domu jednorodzinnego

artykuł zewnętrzny

Sprawnie dobrany system fotowoltaiczny dla domu może generować darmową energię przez nawet ponad 25 lat. Inwestycja w fotowoltaikę do domu zwraca się średnio w 6 – 9 lat. To najważniejsze aspekty finansowe, które sprawiają, że panele słoneczne są tak chętnie wybierane. Oprócz tego trzeba jednak zwrócić uwagę także na inne aspekty.

Fotowoltaika do domu jednorodzinnego
Fotowoltaika do domu jednorodzinnego
Cocncept Energy

Co daje instalacja fotowoltaiczna dla domu?

Panele solarne są najczystszym ze wszystkich źródeł energii odnawialnej. Nie wymagają jakichkolwiek prac eksploatacyjnych i zachowują bardzo długi okres wysokiej wydajności pracy. Energia elektryczna powstająca w krzemowych półprzewodnikach paneli wytwarzana jest poprzez zachodzące zjawisko fotowoltaiczne, a prąd generowany w ten sposób jest w 100% darmowy.

Zdecydowanie się na instalację fotowoltaiczną dla domu może być strzałem w dziesiątki, jeśli chodzi o długoterminowe planowanie rodzinnego budżetu. Coraz wyższe koszty energii elektrycznej, zwłaszcza w standardowej taryfie mieszkaniowej dla osób fizycznych, drenują portfele Polaków od ładnych paru lat. Co jakiś czas pojawiają się kolejne podwyżki i nowe opłaty (np. opłata mocowa – 2021 r.). Fotowoltaika pozwala uciec od kolejnych wyższych rachunków za prąd lub zminimalizować ich koszty w zależności od tego, na jak dużą instalację się zdecydujemy.

W praktyce fotowoltaika dla domu oferuje nie tylko polepszenie finansów, ale bezpieczeństwo. Jest się znacznie mniej zależnym od zakładu energetycznego. Jeśli warunki konstrukcyjne domu nie stanowią inaczej, w każdym momencie można zdecydować o rozbudowie lub modernizacji systemu fotowoltaicznego. Więcej o darmowej, zielonej energii z fotowoltaiki przeczytasz w tym miejscu – https://www.conceptenergy.pl/oferta/dla-domu.

Gdzie i jak zamontować panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne mogą być instalowane na dachu lub na gruncie. W pierwszym wariancie możliwy jest montaż zarówno na dachach skośnych, lekko skośnych, jak i płaskich. W przypadku stropodachów użytkowych można zastosować rozwiązania podobne do tych używanych w celu montażu fotowoltaiki na gruncie. Wówczas wykorzystuje się stelaże konstrukcyjne, które zapewniają panelom stabilne osadzenie o odpowiednim kącie pochylenia i dobrze dobranym kierunku (najlepiej południowym). Oznacza to, że dziś praktycznie każdy, kto ma dom, jest w stanie wyposażyć go w nowoczesny system fotowoltaiczny.

Jaką moc instalacji fotowoltaicznej wybrać?

Jeżeli chcemy zainwestować w mikroinstalację fotowoltaiczną do domu, konieczne jest na początku zrobienie kilku analiz. Warto rozpocząć od sprawdzenia faktur za prąd z ostatnich miesięcy. Wielkość instalacji fotowoltaicznej, rozumianą jako jej łączną moc w kW, trzeba oszacować na podstawie średniego rocznego zapotrzebowania energetycznego.

Średnie zużycie prądu w gospodarstwie domowym zamieszkiwanym przez trzy lub cztery osoby wynosi nieco ponad 3000 kWh / rok. Z jednego 1000 Wp mocy paneli fotowoltaicznych w polskich warunkach możemy uzyskać ok. 850 – 900 kW. Oczywiście bardzo wiele zależy od rodzaju paneli, ich technologii (polikrystaliczne, monokrystaliczne, amorficzne) i gwarancji na stopień uzysku.

Przy wyborze mocy instalacji fotowoltaicznej dla domu nie trzeba kierować się całkowitym zapotrzebowaniem rocznym. Wszystko zależy od strategii, którą indywidualnie obierzemy. Większa instalacja fotowoltaiczna przyniesie więcej oszczędności, ale wymaga wyższego kapitału inwestycyjnego. Tymczasem instalacja o mniejszej mocy nie pozwoli nam na całkowitą niezależność energetyczną, ale bardziej dostępna pod względem finansowym.

    Więcej o:

Skomentuj:

Fotowoltaika do domu jednorodzinnego