Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Fotowoltaika – jak działa i czy się opłaca?

artykuł zewnętrzny

Fotowoltaika to ekologiczna alternatywa dla każdego, kto chce zaoszczędzić na rachunkach za prąd, być eko i korzystać z odnawialnego źródła energii. Panele fotowoltaiczne produkują tanią i ekologiczną energię ze słońca, a także zapewniają niezależność energetyczną na lata. Dzięki instalacji fotowoltaicznej nasze faktury za prąd będą niskie, a podwyżki cen energii nie będą nas dotyczyć Jak działa fotowoltaika i jakie są jej główne zalety? Czy warto zainwestować w panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika – jak działa i czy się opłaca?
Fotowoltaika – jak działa i czy się opłaca?
Columbus Energy

Fotowoltaika - jak to działa 

Fotowoltaika to proces wytwarzania prądu z promieniowania słonecznego. Panele fotowoltaiczne to ekologiczne, tanie i ekonomiczne źródło energii. Pozyskiwanie prądu z instalacji fotowoltaicznej odbywa się etapami. Podstawowym elementem fotowoltaiki są ogniwa fotowoltaiczne. Gdy promienie słoneczne padają na ogniwa zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, które polega na przekształceniu energii słonecznej w prąd stały. Prąd stały z paneli fotowoltaicznych wędruje do inwertera, który zamienia go w prąd przemienny - ten, który zasila wszystkie urządzenia domowe. Prąd wyprodukowany z fotowoltaiki zużywany jest na bieżące potrzeby domu, a jego nadwyżki, których nie wykorzystamy natychmiast trafiają do sieci, gdzie są magazynowane. Dzięki bilansowaniu nadwyżka prądu z instalacji fotowoltaicznej może zostać odebrana przez prosumenta nocą, lub w miesiącach zimowych, kiedy produkcja jest niższa. Wprowadzając prąd do sieci, każdy prosument otrzymuje opust, który może odebrać z sieci: 0,8 kWh za każdą wyprodukowaną 1kWh energii (w przypadku instalacji poniżej 10 KW) oraz 0.7 kWh za każdą wyprodukowaną 1kWh energii (w przypadku instalacji do 50 KW). 

Fotowoltaika - zalety 

Panele fotowoltaiczne zapewniają ich właścicielowi szereg korzyści, zarówno materialnych, jak i ekologicznych.  Fotowoltaika to przede wszystkim oszczędność, niezależność, bezpieczeństwo energetyczne i pewna inwestycja. Panele fotowoltaiczne to brak podwyżek cen prądu, niskie rachunki i pewność korzystania ze zrównoważonego i czystego źródła energii. Fotowoltaika nie emituje zanieczyszczeń a panele fotowoltaiczne można poddać recyklingowi. Dodatkowo panele fotowoltaiczne zapewniają niezależność od podwyżek cen prądu na co najmniej 25 lat i podnoszą wartość nieruchomości. 

Główne zalety paneli fotowoltaicznych:

  • energia ze słońca to odnawialne źródło energii,
  • fotowoltaika nie zanieczyszcza środowiska, 
  • panele fotowoltaiczne są trwałe i wytrzymałe, 
  • fotowoltaika to niezależność od podwyżek cen prądu, 
  • energia ze słońca jest darmowa, 
  • energia ze słońca jest ogólnodostępna,
  • fotowoltaika obniża rachunki za prąd do minimum, 
  • instalacja fotowoltaiczna jest cicha i nie wymaga obsługi. 

Panele fotowoltaiczne - czy to się opłaca?

Biorąc pod uwagę wciąż rosnące ceny prądu i wzrastające zapotrzebowanie energetyczne fotowoltaika to opłacalna inwestycja. Panele fotowoltaiczne i dostępna na rynku technologia są efektowne i ich wydajność pozostaje na wysokim poziomie przez wiele lat. Dodatkowo powszechne i dostępne dla prosumentów dotacje skracają czas zwrotu z inwestycji w panele fotowoltaiczne. Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca? Tak, ponieważ fotowoltaika to oszczędność, niezależność i inwestycja zabezpieczająca na lata. 

Skomentuj:

Fotowoltaika – jak działa i czy się opłaca?