Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Fotowoltaika - moda czy konieczność?

artykuł zewnętrzny

Ostatnie lata przyniosły w Polsce prawdziwy boom na instalacje fotowoltaiczne. Rozwój odnawialnych źródeł energii jest niewątpliwie odzwierciedleniem rosnącej świadomości społecznej. Moda na eko styl życia stała się popularnym trendem, ale fotowoltaika to dla Polaków przede wszystkim możliwość obniżenia kosztów.

Fotowoltaika - moda czy konieczność?
Fotowoltaika - moda czy konieczność?
Strefa Energii

Sama technologia także dynamicznie się rozwija. Panele fotowoltaiczne nie tylko są coraz tańsze i bardziej wydajne. Bez wątpienia estetyka także ma znaczenie! Nowoczesny design sprawia, że są elementem mało inwazyjnym, a wręcz nadają nieruchomości wygląd bardziej nowoczesnej i prestiżowej. Nic więc dziwnego, że w krajobrazie polskich miast i wsi, panele fotowoltaiczne pojawiają się coraz częściej.

Moda na eko

To, o czym środowiska ekologiczne mówią już od dłuższego czasu, dziś stało się tematem numer jeden w publicznej debacie na całym świecie. Zmiany klimatyczne i uświadomienie sobie ogromnej roli człowieka w procesie tych zmian, wymusza zmiany. Opinie publiczna coraz głośniej mówi o ekologii, wymuszając na rządzących podejmowanie odpowiedzialnych decyzji. Zarówno na szczeblu państwowym, jak i międzynarodowym. Rządy kolejnych krajów wprowadzają plany naprawy kondycji środowiska i strategię rozwoju na najbliższą przyszłość. Szacuje się, że za mniej więcej 30 lat dwie trzecie energii będzie pochodziło właśnie ze źródeł odnawialnych.

Głosy apelujące o przejście na ekologiczny styl życia pojawiają się ze wszystkich stron. Ludzie mediów, organizacje pozarządowe i przedstawiciele świata biznesu, coraz  śmielej zabierają głos, tym samym ułatwiając dostęp do merytorycznych dyskusji i informacji coraz szerszemu gronu. Opinia publiczna determinuje także zmiany w biznesie.

Śmiało można stwierdzić, że odpowiedzialny biznes to zielony biznes. Coraz bardziej świadomi konsumenci śledzą działania firmy również w kontekście śladu węglowego. Jeżeli dana firma nie wywiązuje się z założeń ONZ i Unii Europejskiej, prędzej czy później dorobi się negatywnej opinii. W XXI wieku koncepcja zrównoważonego rozwoju definiuje biznes i przekłada się bezpośrednio na wizerunek i popularność danej firmy. A tym samym - na zyski.

Fotowoltaika jako konieczność

Ale panele fotowoltaiczne to nie tylko moda. To przede wszystkim konieczność. Moda to jedno, ale równie ważne są kwestie ekonomiczne i prawne. Ekonomia to dla wielu osób najważniejszy argument przemawiający za instalacją fotowoltaiki. Nie powinno to dziwić. Aspekt finansowy jest bardzo istotny, szczególnie w niepewnych czasach.Koszty życia, w tym i prądu, rosną z roku na rok. W dobie kryzysu wywołanego przez pandemię, widać to jeszcze bardziej, między innymi po kwotach rachunku za energię. Ceny prądu stale idą w górę i nic nie zapowiada tego, aby miało się to zmienić. Prędzej doczekamy się kolejnej podwyżki opłat za energię niż obniżki.

Nie mamy wpływu na rosnące ceny, ale z rachunkami za prąd można sobie łatwo poradzić. Tutaj doskonałym rozwiązaniem jest niezależność  energetyczna i własna minielektrownia. Panele fotowoltaiczne pozwalają na uzależnienie się od cen operatorów i obniżenie kosztów rachunków nawet o 90% w skali roku. Choć koszt inwestycji może wydawać się na początku spory, to jednak warto zwrócić uwagę, że inwestycja już od pierwszego dnia na siebie zarabia i może nam sie zwrócić nawet w ciągu 5 lat! Dodatkowo jest to system praktycznie bezawaryjny, więc nie ryzykujemy ogromnych kosztów konserwacji i naprawy. 

Tutaj warto także zwrócić uwagę na kwestię zobowiązań prawnych. Jako kraj unijny, jesteśmy zobowiązani do zmian w zakresie gospodarki energetycznej i sprostania założeniom unijnym. Chociaż nasza krajowa gospodarka energetyczna oparta jest na węglu, podlegamy pod politykę całej Europy i jesteśmy zobligowani do wdrażania polityki rozwoju OZE w naszym kraju. Warto mieć na względzie, że nie podporządkowanie się tendencjom reszty krajów członkowskich, może skutkować dodatkowym kosztem - wykluczenia energetycznego. 

Przyszłość OZE
Przyszłość OZE
Strefa Energii

Przyszłość OZE

Polityka Unii w kwestii OZE niesie za sobą wiele plusów. Bez wątpienia największym z nich są dotacje do fotowoltaiki. Jako inwestorzy w OZE, mamy możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej czy programów dotacyjnych. Efekty już widać. Zainteresowanie programami „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze” znacznie przekroczyło początkowe prognozy ekspertów. Wielu Polaków skorzystało z możliwość uzyskania dodatkowych pieniędzy, a fora na temat fotowoltaiki zapełniają się pytaniami na temat kolejnych edycji programów. Pokazuje to doskonale, że fotowoltaika jest opłacalną i pewną inwestycją dla coraz większego grona zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych.  

Jeżeli zdecydujemy się na inwestowanie w fotowoltaikę,  ważne jest, aby przed rozpoczęciem inwestycji dokładnie przyjrzeć się firmom działającym na rynku fotowoltaicznym. Poprawny montaż przełoży się nie tylko na wydajność, ale i bezawaryjność całego  systemu. Przy wyborze instalatora warto także zwrócić uwagę na opiekę poinstalacyjną i długość czasu gwarancji. Jednym z liderów rynku fotowoltaicznego jest firma Strefa Energii. Eksperci firmy już na pierwszym, bezpłatnym spotkaniu oferują profesjonalną wizualizację domu z panelami fotowoltaicznymi. Następnie, oprócz montażu paneli fotowoltaicznych otrzymujemy także pomoc w wypełnieniu wszystkich formalności, a także wieloletnią gwarancję i opiekę poinstalacyjną. W kwestii inwestycji, jak zwykle - warto więc zaufać specjalistom!

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Fotowoltaika - moda czy konieczność?