Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?

Rednetdom

Kupując mieszkanie w stanie surowym, trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami na jego wykończenie. Przyszłym mieszkańcom dużo radości sprawia wybieranie płytek, paneli i farb, a później także mebli i akcesoriów ozdobnych. Niestety wszystko ma swoją cenę. Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?
Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?
Rednetdom

Materiały budowlane to tylko wierzchołek góry lodowej

Inwestorzy, którzy próbują oszacować budżet niezbędny do wykończenia mieszkania, często biorą pod uwagę tylko koszty materiałów budowlanych. To dobry kierunek, jeśli wykończeniem wnętrz zajmie się bliski znajomy lub ktoś z rodziny, kto wykona robociznę w ramach przyjacielskich relacji. W praktyce, planując wykończenie mieszkania pod klucz, należy wziąć jeszcze pod uwagę między innymi realne koszty remontu, którym zajmie się profesjonalna ekipa budowlana.

Usługi firm wykończeniowych

Trudno jednoznacznie określić, jakie fundusze należy zgromadzić na wykończenie mieszkania, ponieważ na finalną kwotę składa się wiele zmiennych. Wszystko zależy od miasta, konkurencji, prestiżu firmy budowlanej, trudności prac do wykonania, powierzchni mieszkania, a także wymagań inwestora.

Standardowo przyjmuje się, że średni koszt robocizny za metr kwadratowy wynosi od 1 tys. zł w wersji ekonomicznej. Za wykończenie mieszkania pod klucz we wnętrzach o podniesionym standardzie trzeba zapłacić od 2 tys. zł za metr kwadratowy. Wymienione kwoty są bardzo rozbieżne i uzależnione od kwestii wymienionych wyżej.

ogólny koszt wykończenia mieszkania
ogólny koszt wykończenia mieszkania
Rednetdom

Co składa się na ogólny koszt wykończenia mieszkania?

Przygotowując budżet na wykończenie mieszkania pod klucz, należy wziąć pod uwagę aktualny stan wnętrz. Nieruchomość zakupiona od dewelopera ma już przyłącza w kuchni i łazience, ściany i sufit przygotowane są do nałożenia farby, wstawiono również okna i drzwi zewnętrzne.

Trzeba zatem policzyć koszty materiałów budowlanych, urządzeń sanitarnych, mebli i niezbędnych sprzętów AGD oraz RTV. Po wstępnych rozmowach z firmą budowlaną do rachunku należy doliczyć koszty robocizny, a także uwzględnić pewien margines błędu. Co w przypadku, gdy prace budowlane zostaną wykonane niepoprawnie i trzeba zatrudnić kolejnego fachowca? Ostateczny rozrachunek warto powiększyć o kolejne 15% powstałej kwoty, by zabezpieczyć się finansowo „na wszelki wypadek”.

Różnice w cenie

Elementarnym błędem jest szacowanie kosztów na podstawie materiałów dostępnych w Internecie. Naocznie trudno stwierdzić ich jakość, co może pogłębiać zakładane koszty. Różnica cen między poszczególnymi rodzajami farb czy paneli może sięgać nawet kilkudziesięciu złotych.

Wykończenie mieszkania pod klucz wymaga również kosztów, które trudno przeliczyć na pieniądze. Chcąc samodzielnie zająć się wszystkim, poświęca się mnóstwo czasu i energii. Zakupy w markecie budowlanym i noszenie ciężkich przedmiotów to ogromny wysiłek nawet dla kogoś, kto odznacza się dobrą kondycją. Czasem lepiej zaoszczędzić na własnym zdrowiu i zlecić prace remontowe sprawdzonej ekipie, która zajmie się wszystkim, łącznie z zakupem materiałów.

Partnerem materiału jest redNet Dom.

    Więcej o:

Skomentuj:

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz?