Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania – poradnik IKEA

AZ

Inteligentny dom to nowy trend, który jest coraz popularniejszy w naszych domach. Zapraszamy nowoczesną technologię do swoich czterech ścian z nadzieją, że uda nam się ją okiełznać i zapewnić sobie wyższy komfort życia. Od czego warto zacząć? Oczywiście od oświetlenia – zintegrowane systemy lamp i żarówek odmienią codzienność twoją i twojej rodziny. Dowiedz się, jaki system inteligentnego domu oferuje IKEA.

Inteligentne oświetlenie
Inteligentne oświetlenie
IKEA

Czemu oświetlenie jest takie ważne?

Każdy, dla kogo istotna jest zarówno estetyka, jak i funkcjonalność mieszkania, powinien zwrócić szczególną uwagę na kwestię oświetlenia. Wpływa ono znacząco na klimat wystroju i jego ostateczny wygląd – nawet najbardziej przytulne mieszkanie będzie wyglądać niezachęcająco w kiepsko dobranym oświetleniu. Nie będzie też należycie spełniać swoich funkcji, bo dobre światło jest bardzo ważne przy wielu czynnościach – musimy mieć dobrą widoczność np. w kuchni podczas gotowania, przy czytaniu, pisaniu i rysowaniu, wykonywaniu makijażu czy majsterkowaniu.

Oprócz tego oświetlenie wpływa na samopoczucie domowników. Przygaszone sprzyja wyciszeniu, a bardzo mocne – pobudza. Znaczenie ma nie tylko natężenie światła, lecz również jego barwa. Neutralne światło nieźle zastępuje to dzienne. Im cieplejsze (bardziej żółte), tym większe jego właściwości relaksujące. Chłodna barwa światła będzie zaś idealna do pracy lub nauki, bo sprzyja skupieniu i pobudzeniu.

Czym jest inteligentne oświetlenie?

Inteligentne oświetlenie od IKEA to system lamp, żarówek i paneli, które mogą łączyć się ze sobą lub z zewnętrznym urządzeniem sterującym (bramką). W przypadku inteligentnego oświetlenia IKEA mogą to być grupy źródeł światła podłączone do bramki TRÅDFRI lub bezprzewodowe żarówki. Można nimi sterować za pomocą smartfona z aplikacją IKEA Home Smart lub przy użyciu pilota. Mogą być również sterowane głosowo – system IKEA Home Smart współpracuje z Alexą Amazonu, Asystentem Google i Apple HomeHit.

Dodatkowym akcesorium jest czujnik ruchu, który przyda się nie tylko w przypadku wolnostojącego domu (oświetli ci po zmroku taras lub drogę do samochodu, a jednocześnie zwróci twoją uwagę, gdy ktoś niepowołany będzie się kręcić pod budynkiem), lecz także w mieszkaniu, np. na korytarzu. Czujnik ruchu nie tylko praktyczny i sprzyja oszczędzaniu energii, dzięki niemu bowiem nie musisz się obawiać, że zapomnisz zgasić światło np. w hallu, schowku czy piwnicy.

Czujniki oświetlenia w mieszkaniu
Czujniki oświetlenia w mieszkaniu
IKEA

Czego potrzebujemy do stworzenia systemu inteligentnego oświetlenia?

Żeby założyć w swoim domu system inteligentnego oświetlenia, będziesz potrzebować przede wszystkim inteligentnych źródeł światła. Mogą to być żarówki, lampy, listwy, panele ledowe, oświetlenie regałowe i inne. Oprócz tego przydadzą się urządzenia kontrolujące bezprzewodowe połączenia, takie jak bramka, do której możesz podłączyć kilka źródeł światła, aby kontrolować je jednocześnie. Na większej powierzchni może się też przydać wzmacniacz sygnału, pozwalający zwiększyć zasięg inteligentnego urządzenia do 10 metrów (i mogący jednocześnie służyć za ładowarkę – np. do telefonu).

Ostatnim niezbędnym elementem jest aplikacja (np. IKEA Home Smart) dzięki której podłączysz się do bramki i za jej pomocą będziesz dowolnie sterować domowym oświetleniem.

Zalety inteligentnego oświetlenia

Dzięki inteligentnemu oświetleniu zyskujesz komfort, bo nie musisz wstawać z łóżka przy włączaniu i wyłączaniu światła. Ale to nie wszystko. Z dowolnego miejsca w domu możesz sterować oświetleniem, włączając je i wyłączając oraz decydując się na konkretną moc, a nawet barwę. Dobieraj je w zależności od tego, czy potrzebujesz się skupić na pracy lub nauce (wówczas polecane jest światło jasne, o neutralnej lub chłodnej barwie), czy raczej wyciszyć i odprężyć (wtedy lepiej sprawdzi się światło przygaszone i ciepłe).

Nie można zapomnieć również o fakcie, że ledowe panele i listwy oraz ozdobne żarówki prezentują się bardzo nowocześnie i designersko. To sprawia, że ich zastosowanie w połączeniu z IKEA Home Smart nada twoim wnętrzom elegancji.

Inteligentne mieszkanie
Inteligentne mieszkanie
IKEA

Rodzaje inteligentnego oświetlenia

Jakie wyróżniamy rodzaje inteligentnego oświetlenia?

  • zintegrowane oświetlenie – pozwala oświetlić wnętrze szafek i regałów, przyda się też w garderobie lub jako podświetlenie twojego ulubionego obrazu albo zdjęcia na ścianie. Może mieć formę lampki bądź listwy z czujnikiem ruchu i możliwością zdalnego sterowania;
  • bezprzewodowe panele i drzwiczki – panele LED o różnych wymiarach i kształtach możesz dowolnie ze sobą konfigurować i umieścić na ścianie lub suficie. Nadadzą wnętrzu nieco futurystyczny wygląd, a jednocześnie rozświetlą przyjemnym i przytulnym światłem;
  • zestawy smart lighting – gotowe zestawy zawierają w sobie inteligentną żarówkę (lub kilka) ze ściemniaczem lub pilotem zdalnego sterowania.

Dobieranie oświetlenia – podstawowe zasady

Dobierając oświetlenie do poszczególnych pomieszczeń, pamiętaj, aby zaplanować liczbę źródeł światła w zależności od potrzeb – twoich i reszty domowników. Istnieją jednak również pewne uniwersalne zasady przy projektowaniu oświetlenia:

  • światło w kuchni – samo górne światło w kuchni to zdecydowanie za mało. Każdy z odrębnych obszarów roboczych powinien mieć własne źródło światła. Bardzo ważne jest doświetlenie blatu roboczego – tu świetnie sprawdzają się listwy ledowe. Przydatne jest również oświetlenie kuchenki (często załatwiają to okapy z zintegrowanymi lampkami). Jeśli w kuchni będzie się mieścić również jadalnia (lub nawet jedynie niewielki kącik jadalniany), to nad nim również warto umieścić wiszącą lampę, tak aby dobrze oświetlić stół, przy którym będziecie spożywać posiłki;
  • światło w pokoju dziecięcym – należy je dobrać do wieku dziecka. W przypadku niemowlaka lub wczesnego przedszkolaka, oprócz jasnego światła górnego przyda się źródło światła nad komodą do przebierania i przewijania dziecka. Nieodzowna będzie też ciepła i subtelna lampka nocna, która przegoni wszelkie strachy;
  • światło w pokoju ucznia – u starszych dzieci ważne jest, aby nie zapomnieć o naprawdę dobrej lampce na biurko – uczniowie spędzają sporo czasu nad książkami i zeszytami. Lampka powinna mieć mocne i raczej chłodne, sprzyjające koncentracji światło. Ważne jest też regulowane ramię, które pozwoli dopasować ułożenie lampki do własnych potrzeb. Oprócz tego przyda się lampka przy łóżku – ta może mieć już nieco cieplejsze światło o mniejszej mocy (chyba, że dziecko często czyta w łóżku przed snem – wówczas najlepsze rozwiązanie to żarówka z możliwością regulowania światła);
  • światło w salonie – projektując oświetlenie pokoju dziennego, weź pod uwagę nie tylko praktyczne oświetlenie sufitowe, lecz również oświetlenie ozdobne. Sprawi ono, że najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w domu będzie wyglądać efektownie i nowocześnie. Jeśli w salonie stanie stół i krzesła, to tam również potrzebne będzie źródło światła. Podobnie w przypadku kącika do czytania – obok fotela i regału na książki powinna stanąć lampa podłogowa lub stolik i lampka stołowa;
  • światło w sypialni – już na etapie projektowania mieszkania warto zaplanować światło w sypialni, tak aby można było je włączyć i wyłączyć zarówno wchodząc do pomieszczenia, jak i leżąc w łóżku. Wygodniejszym rozwiązaniem będzie oczywiście inteligentne oświetlenie bezprzewodowe. W sypialni koniecznie powinno się mieć źródła światła przy łóżku (w sypialni dwuosobowej – dwa odrębne). Przyda się również osobne oświetlenie szafy lub części garderobianej.
Sterowanie inteligentnym oświetleniem
Sterowanie inteligentnym oświetleniem
IKEA

Inteligentne oświetlenie do domu – czy warto?

Inteligentne oświetlenie pięknie wygląda i daje mnóstwo wygody. Dzięki żarówkom ledowym jest bezpieczne nawet w przypadku dzieci (nie nagrzewa się jak tradycyjne żarówki) oraz ekonomiczne i ekologiczne (zużywa znacznie mniej energii, a do tego ma o wiele dłuższą żywotność).

Zapewnia również bezpieczeństwo twojego domu – nie tylko dzięki czujnikom ruchu, ale i możliwości zdalnego włączenia światła w mieszkaniu nawet z drugiego końca świata, która sprawia, że zmniejsza się ryzyko włamania w trakcie swojej dłuższej nieobecności.

Skomentuj:

Inteligentne oświetlenie domu i mieszkania – poradnik IKEA