Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak dobrze oświetlić zabytkowe budynki?

sponsorowany

Prawdziwe perły architektury przyciągają nie tylko za dnia, ale też w nocy. Aby jednak po zapadnięciu zmroku można było podziwiać ich piękno, niezbędne jest odpowiednio zaprojektowane oświetlenie, które nie tylko podkreśli i wydobędzie efektowne zabudowania, ale też nie nadszarpnie nadmiernie budżetu instytucji sprawującej kuratelę nad danym obiektem.

Jak dobrze oświetlić zabytkowe budynki?
Jak dobrze oświetlić zabytkowe budynki?
GDAQ.PL Multimedia

Jakie zatem powinno być oświetlenie zabytków? Na co trzeba zwracać szczególną uwagę, by uzyskać efekt estetyczny wizualnie i w pełni funkcjonalny?

Oświetlenie zabytków w mieście – jakie powinno być?

Oświetlenie zewnętrzne zabytków spełnia równocześnie kilka kluczowych ról. Przede wszystkim służy podkreśleniu zalet obiektów, które warto wyeksponować w przestrzeni miejskiej. Mogą to być ciekawe kamienice, mosty, kościoły, elementy fortyfikacji. Odpowiednio podświetlone stanowią ciekawą atrakcję również w nocy, co wpływa na zwiększenie zainteresowania danym miejscem oraz wzrost ruchu turystycznego. Widać to świetnie na przykładzie Starego Miast w Krakowie lub zamku na Hradczanach w Pradze, gdzie odwiedzający pojawiają się o każdej porze dnia i nocy.

Właściwie dopasowane oświetlenie wydobywa szczególnie wartościowe detale budynku, podkreśla walory i wpływa korzystnie na jego odbiór, tworząc spektakularną grę świateł i cieni na elewacji.

Z drugiej strony tworzenie systemu oświetleniowego dla zabytków nie dotyczy wyłącznie pojedynczych elementów lub nawet budynków. Musi być kompleksowo przemyślane i uwzględniać całościowy układ urbanistyczny oraz specyfikę konkretnej przestrzeni miejskiej.

Jak przebiega proces oświetlania zabytków?

Podczas planowania rozwiązań oświetleniowych zewnętrznych trzeba uwzględniać równocześnie specyfikę danego budynku, a także jego powiązania z otoczeniem.

Jak przebiega proces planowania oświetlenia? Stanowi to wyzwanie dla projektantów, którzy odpowiednio rozplanowują punkty świetlne na elewacji oraz w otoczeniu budynku. W drugiej kolejności dobiera się kąty świecenia lamp oraz temperaturę barwową, która w olbrzymim stopniu wpływa na całościowy odbiór danej bryły. Ważny jest też dobór właściwych produktów oświetleniowych, bezpiecznych i dopasowanych do stylistyki budynku.

Jakie lampy wykorzystuje się najczęściej?

W przypadku oświetlenia zabytkowych budynku stawia się na rozmaite typy produktów oświetleniowych zewnętrznych, jak te dostępne na stronie Azzardo.com.pl.

Każda oprawa zewnętrzna musi wyróżniać się odpowiednią trwałością i odpornością na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, w tym opady deszczu, zmiany temperatur i promieniowanie UV. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa stosuje się wyłącznie produkty o wysokim współczynniku IP.

Dodatkowo, lampy, służące do oświetlania zabytków, muszą wpisywać się w restrykcyjne wymogi konserwatorskie. Powinny być dyskretne i w jak najmniejszym stopniu naruszać zabytkową tkankę architektoniczną.

Z tych też względów chętnie wykorzystuje się lampy montowane w powierzchni gruntu, które subtelnie podświetlają budynek od dołu. Oprócz nich niezbędne są reflektory, pozwalające na precyzyjne ukierunkowanie strumieni światła. Montuje się je na elewacji podświetlanego budynku, na specjalnie wznoszonych, zewnętrznych konstrukcjach, lub na budynkach, znajdujących się w pobliżu.

Nowoczesne technologie a oświetlenie zabytków

Oświetlenie zabytków musi nie tylko dawać spektakularne efekty, ale też być jak najbardziej energooszczędne. Dlatego coraz chętniej podczas projektowania systemów oświetleniowych zewnętrznych dla architektury stawia się na nowoczesne źródła światła LED.

Takie produkty znacząco zmniejszają zużycie energii elektrycznej, są bardziej żywotne niż tradycyjne rozwiązania, a przy tym dają znacznie szerszy wachlarz możliwości. Zaawansowane technologicznie źródła światła LED pozwalają bowiem na zmianę natężenia, temperatury barwowej a nawet koloru światła w zależności od potrzeb.

Nowoczesne oświetlenie zabytkowych budynków

Projektowanie oświetlenia dla zabytków wymaga skoncentrowania się nie tylko na konkretnym budynku, ale również na jego otoczeniu. Dopiero wówczas można uzyskać spektakularne efekty, które zachwycą odbiorców i sprawią, że również wieczorową porą architektura będzie cieszyć oko zainteresowanych nią osób.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak dobrze oświetlić zabytkowe budynki?