Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak ocieplić domek letniskowy?

artykuł zewnętrzny

Montaż domku letniskowego jest związany z ważną decyzją — inwestować w termoizolację czy nie? Czy warto postawić na ocieplenie domku letniskowego, mimo że zazwyczaj jest zamieszkiwany jedynie w ciepłych miesiącach? Jakie zalety ma to rozwiązanie i czym ocieplić domek letniskowy?

Jak ocieplić domek letniskowy?
Jak ocieplić domek letniskowy?
Drewnolandia

Ocieplanie domku letniskowego — czy warto?

Wiele osób, chcąc postawić na swojej działce domek wypoczynkowy, zastanawia się nad jego ociepleniem. Właściciele tego typu konstrukcji często uznają tę kwestię za mniej istotną, ponieważ domki letniskowe, jak sama ich nazwa wskazuje, zamieszkiwane są przede wszystkim podczas ciepłych miesięcy w roku. Trzeba jednak zaznaczyć, że w fachowym określeniem na „ocieplenie” konstrukcji jest „izolacja termiczna”. Może okazać się przydatna nie tylko jesienią czy zimą, lecz także wiosną i latem.

Ocieplenie domku letniskowego pozwala uniknąć szybkich spadków temperatury wewnątrz konstrukcji, nawet gdy na zewnątrz jest bardzo zimno. To z kolei powoduje zmniejszenie rachunków za ogrzewanie. Warto jednak zauważyć, że również latem można docenić odpowiednio wykonaną izolację termiczną. Dzięki niej domek letniskowy nie nagrzeje się szybko, a co za tym idzie, w najcieplejsze dni osoby spędzające czas na działce będą mogły odpocząć w nim od wysokich temperatur.

Ocieplenie domku letniskowego warto wykonać również ze względu na to, że jeśli zostanie ono zrobione z odpowiednich materiałów, wewnątrz budynku nie będzie gromadzić się wilgoć, stanowiąca przyczynę gnicia desek oraz powstawania na nich pleśni. W związku z tym zadbanie o odpowiednią izolację termiczną to podstawa komfortu osób wypoczywających w domku letniskowym. Ponadto ocieplenie może sprawić, że dana konstrukcja na dłużej pozostanie nie tylko estetyczna, lecz także użyteczna.

Czym ocieplić domek letniskowy z drewna?

Jednymi z najchętniej wybieranych materiałów termoizolacyjnych są wełna mineralna, skalna oraz drzewna. Do ich zalet zalicza się przede wszystkim to, że pozwalają konstrukcji „oddychać”. Dzięki temu między elementami ścian, podłogi czy sufitu nie gromadzi się wilgoć, która, tak jak zostało już wspomniane, może w krótkim czasie doprowadzić do gnicia desek, a co za tym idzie, negatywnie wpłynąć na komfort osób przebywających w domku letniskowym i spowodować szybsze zniszczenie konstrukcji.

Jeśli ocieplenie domku letniskowego ma być wykonane przy wykorzystaniu jednego z dostępnych rodzajów wełny, należy również pamiętać o zakupie i wyłożeniu konstrukcji folią wiatroizolacyjną. Pomoże ona w zabezpieczeniu samego materiału termoizolacyjnego przed negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Ponadto dobrze zainwestować także w folię paroizolacyjną, chroniącą wełnę przed wilgocią, która może do niej dotrzeć z wnętrza domku.

Warto też zaznaczyć, że obecnie nie tylko wełna może być wykorzystana do ocieplania domków letniskowych. Część osób stawia również na odpowiednie granulaty, np. celulozowy, który, podobnie jak wełna, pozwala na odprowadzenie wilgoci, chroniąc przy tym konstrukcję przed nadmiernym nagrzewaniem się latem i utratą ciepła zimą. Zastanawiając się, czym ocieplić domek letniskowy, trzeba jednak pamiętać, aby nie wykonywać izolacji termicznej ze styropianu. W przeciwieństwie do wcześniej przedstawionych materiałów ten powoduje gromadzenie się wilgoci między ścianami konstrukcji, przez co deski w krótkim czasie zaczynają gnić.

Jak ocieplić domek letniskowy?

Ocieplanie domku letniskowego za pomocą wełny polega na wkładaniu jej fragmentów między kantówki stanowiące szkielet danej konstrukcji. Warto pamiętać o ułożeniu wcześniej wspomnianych folii — paroizolacyjnej od wewnątrz oraz wiatroizolacyjnej po zewnętrznej stronie wełny. Trzeba również mieć na uwadze, że ocieplenie domku wypoczynkowego nie powinno polegać jedynie na wyłożeniu odpowiednim materiałem ścian konstrukcji. Ważne jest także, aby wełna znalazła się na podłodze oraz dachu stawianego obiektu, ponieważ tylko to może pomóc w pełnej ochronie przed zimnem czy wilgocią.

Z kolei, jeśli planujemy wykonać izolację termiczną za pomocą granulatu, trzeba zrobić otwory w ścianach, a następnie, przy użyciu odpowiedniego sprzętu wdmuchać granulat w wybrane elementy konstrukcji. Należy zaznaczyć, że tego rodzaju ocieplenie nigdy nie jest wykonywane ręcznie. Co więcej, granulat może być użyty również do łatwego docieplenia wcześniej postawionego domku letniskowego. Ten sposób trzeba docenić przede wszystkim za to, że materiał termoizolacyjny może być bez problemu wprowadzony nawet w trudno dostępne miejsca w domku wypoczynkowym.

Myśląc o tym, jak ocieplić domek letniskowy, trzeba pamiętać o wyborze odpowiednich drzwi oraz okien, które również będą pełnić funkcję termoizolacyjną. Nierzadko firmy oferujące drewniane konstrukcje wypoczynkowe montują w nich okna PCV oraz ocieplane drzwi, zapewniając w ten sposób osobom spędzającym wakacje na działce pożądany komfort.

Ocieplanie domku letniskowego — komu zlecić?

Wykonanie ocieplenia domku letniskowego warto zlecić wykwalifikowanej ekipie, która w krótkim czasie ułoży wybrany materiał na ścianach, podłodze, a także suficie. Warto pamiętać o tym, że część przedsiębiorstw oferuje tę usługę wraz z montażem zamówionej konstrukcji. W związku z tym dobrze zapytać o możliwość wykonania ocieplenia domku letniskowego na etapie omawiania szczegółów dotyczących jego postawienia oraz ustalić cenę tej usługi z producentem danego domku.

Fachowcy mogą zająć się również montażem okien PCV oraz ocieplanych drzwi. Zlecając termoizolację specjalistom, mamy pewność, że prace zostaną wykonane w taki sposób, aby zapewnić wszystkim osobom przebywającym w domku komfort. Co więcej, jeśli termoizolację wykonają te same osoby, które są odpowiedzialne za montaż domku, można również zmniejszyć prawdopodobieństwo popełnienia błędów. Cały proces będzie też krótszy niż samodzielnie ocieplenie domku letniskowego. Ponadto, jeżeli postawisz na metodę wykorzystującą granulat, do wykonania prawidłowego ocieplenia potrzebna byłaby również odpowiednia maszyna.

Ociepleniem domku letniskowego zazwyczaj może zająć się ekipa odpowiedzialna za jego montaż, dlatego warto o to zadbać już na etapie stawiania danej konstrukcji.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak ocieplić domek letniskowy?