Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak ocieplić poddasze? Czym ocieplić poddasze? Podpowiadamy!

sponsorowany

RW-CEE-20190226 PHO 003
RW-CEE-20190226 PHO 003
Rockwool

Jak ocieplić poddasze?

Podczas termomodernizacji należy pamiętać o właściwym ociepleniu poddasza, to newralgiczne miejsce każdego domu, które może być odpowiedzialne za duże straty ciepła. Jeśli mieszkamy w starszym domu, warto sprawdzić czy strop jest ocieplony w wystarczającym stopniu i ewentualnie zastanowić się nad jego dociepleniem. Jeśli poddasze chcemy zaadoptować pod przestrzeń użytkową, należy zadbać o właściwe ocieplenie połaci dachowej.

Termomodernizacja poddasza najczęściej dotyczy budynków budowanych na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku. Takie budynki są energochłonne i generują wysokie koszty ogrzewania. Przygotowując się do termomodernizacji takiego budynku, należy zwrócić uwagę m.in. na kondygnację poddasza – zwłaszcza, jeżeli chcemy je zaadaptować na pomieszczenia użytkowe.

Najważniejszy jest początek, czyli jak prawidłowo ocieplić poddasze

Zanim przystąpimy do termomodernizacji, musimy zapoznać się ze stanem faktycznym naszego poddasza. Jeżeli mamy do czynienia ze starym budownictwem, należy dokładnie przyjrzeć się więźbie dachowej. Na tym etapie konieczna będzie opinia konstruktora lub inżyniera budowlanego w kwestii oceny technicznej więźby. Fachowiec musi ocenić stan oraz wytrzymałość stropu i więźby, a także sprawdzić, czy wysokość strychu jest wystarczająca do ułożenia wełny skalnej i posadzki. Może się okazać, że w niektórych miejscach więźba dachowa będzie spękana, zagrzybiona lub przegnita – w takich sytuacjach konieczna będzie wymiana krokwi. Należy uwzględnić także przeróbki w instalacji wodno-kanalizacyjnej (jeśli na strychu biegną odpowietrzenia pionków kanalizacyjnych) oraz wykonanie dodatkowych kanałów wentylacyjnych (jeżeli planujemy zrobić aneks kuchenny lub łazienkę). Zatem jeśli jesteś właścicielem starszego domostwa, zanim zadasz pytanie jak ocieplić strych, najpierw poproś eksperta o weryfikację kondycji w jakiej znajduje się cała konstrukcja.

Jak ocieplić poddasze nieużytkowe?

20210121 RW-CEE PHO 541
20210121 RW-CEE PHO 541
Rockwool

Poddasze nieużytkowe to przestrzeń pod dachem skośnym, która nie jest wykorzystywana do celów mieszkalnych i nie jest ogrzewana. Jeśli nie jest ona wydzielona od ogrzewanej przestrzeni budynku wystarczającą izolacją z wełny skalnej, wówczas może być odpowiedzialna za straty ciepła rzędu 15-30 proc. Jeśli mieszkamy w starszym domu, warto sprawdzić, czy strop jest ocieplony w wystarczającym stopniu i ewentualnie zastanowić się nad termomodernizacją.

Jeśli przegroda dachowa nie została zaizolowana termicznie, materiał ociepleniowy trzeba ułożyć na stropie oddzielającym poddasze od znajdujących się niżej pomieszczeń ogrzewanych. Jeśli poddasza nie chcemy zaadoptować pod przestrzeń użytkową, do izolacji istniejącego stropu możemy wykorzystać granulat skalny np. GRANROCK SUPER. Jest on wykorzystywany do wypełniania przestrzeni poziomych na poddaszach nieużytkowych i stropodachach wentylowanych. Dzięki zastosowaniu odpowiednich dysz wtryskowych, materiał dociera we wszelkie możliwe szczeliny wypełniając je w całości. Dlatego nadaje się on do trudnodostępnych miejsc, w których maty lub płyty nie mogą być wykorzystywane.

Czym ocieplić poddasze?

20210121 RW-CEE PHO 544
20210121 RW-CEE PHO 544
Rockwool

Inwestorzy pytają często czym ocieplić poddasze, co na izolacje poddasza wybrać,  jakie są różnice między wełną skalną a pianką poliuretanową. Chcą poznać opinie na temat tych dwóch metod ocieplenia. Rzeczywiście alternatywą dla granulatu skalnego mogą być natryskowe pianki poliuretanowe, które są wykorzystywane w ocieplaniu poddaszy czy połaci dachowych. Aplikowanie pianki poliuretanowej wymaga jednak dużego nakładu pracy i wysokiej staranności – pianka pęcznieje dynamicznie w kontakcie z docelowym materiałem. Dlatego nie mamy decydującego wpływu na ostateczną strukturę pianki ani na jej grubość, w dodatku po aplikacji zgodnie z normą należy odczekać 28 dni, przez ten czas pianka może emitować szkodliwe opary. Należy wspomnieć, ze pianka ma najniższą dopuszczalną klasę reakcji na ogień E w przeciwieństwie do granulatu skalnego, który ma najwyższą, co oznacza że jest niepalny i chroni konstrukcję drewnianą przed działaniem ognia.

Aplikowanie pianki poliuretanowej wymaga jednak dużego nakładu pracy i wysokiej staranności – pianka pęcznieje dynamicznie w kontakcie z docelowym materiałem. Dlatego nie mamy decydującego wpływu na ostateczną strukturę pianki ani na jej grubość, w dodatku po aplikacji zgodnie z normą należy odczekać 28 dni, przez ten czas pianka może emitować szkodliwe opary. Należy wspomnieć, ze pianka ma najniższą dopuszczalną klasę reakcji na ogień E w przeciwieństwie do granulatu skalnego, który ma najwyższą, co oznacza że jest niepalny i chroni konstrukcję drewnianą przed działaniem ognia.

 Przekrój stropu drewnianego na poddaszu nieużytkowym – izolacja granulatem skalnym, 1) Dachówka, 2) Kontrłaty, 3) Wiązar prefabrykowany, 4) Granulat Skalny, 5) Folia paroizolacyjna, 6) Łaty, 7) Stelaż na płytach g-k.

 Jaką wełną ocieplić poddasze?

Jeśli poddasze chcemy zaadoptować pod przestrzeń użytkową, do izolacji starego stropu wykorzystajmy płyty ze skalnej wełny mineralnej układane w dwóch warstwach np. TOPROCK SUPER lub SEPERROCK. Elastyczną wełną łatwo jest wypełnić wszystkie zakamarki poddasza. Skalną wełnę mineralną da się ułożyć ściśle tak, że nie powstaną między innymi szczeliny powodujące później ucieczkę ciepła. Znacznie trudniej będzie to osiągnąć przy wykorzystaniu sztywniejszych materiałów typu styropian, polistyren ekstrudowany czy panki poliuretanowej. Ważna zaletą skalnej wełny mineralnej jest wysoka gęstość – przekłada się to na możliwie niski współczynnik przewodzenia ciepła oraz wysoką izolację akustyczną.

Aby stworzyć na stropie konstrukcję podłogi strychu, najpierw powinniśmy przygotować ruszt złożony z drewnianych legarów, między którymi ułożymy skalną wełnę mineralną – od góry przymocowane zostaną deski lub płyty drewnopochodne, tworzące podłogę. Docelowa grubość warstwy termoizolacyjnej na stropie nieużytkowym zależy od parametrów wełny skalnej, zgodnie ze standardem ROCKWOOL – powinna ona wynosić 35 cm. Taka grubość zapewnia wysoki komfort termiczny na poddaszu oraz spełnienie wymagań stawianych w warunkach technicznych budynkom na 2021 rok.

20190916 RW-CEE PHO 247
20190916 RW-CEE PHO 247
Rockwool

Rozwiązaniem kompleksowym, ale kosztownym jest audyt energetyczny. Jest to badanie, które ma wskazać, skąd biorą się straty ciepła w naszym domu i dlaczego płacimy wysokie rachunki za jego ogrzewanie. Audytor może sprawdzić, czy okna połaciowe są szczelne bądź czy konieczna będzie ich wymiana. Zadecyduje, czy przegroda dachowa wymaga dodatkowego docieplania – jeśli tak, poda grubość i materiał termoizolacyjny. W audycie energetycznym znajduje się także informacja o szacowanych nakładach inwestycyjnych na przedsięwzięcie termomodernizacyjne oraz oszczędnościach z tytułu niższych kosztów ogrzewania.

 Jak ocieplić poddasze wełną skalną?

Docieplenie wykończonego poddasza jest dużym przedsięwzięciem wymagającym rozmontowania okładziny skosów i zabudowy ścianek kolankowych. Jest to konieczne, ponieważ należy się dostać do materiału termoizolacyjnego w konstrukcji dachu. W niedostatecznie zaizolowanych dachach izolacja jest tylko między krokwiami. Jeśli jej stan techniczny pozostawia wiele do życzenia, należy wymienić ją na wełnę skalną.

Wełna skalna jest produktem o niskim współczynniku przewodzenia ciepła (lambda), elastycznym i ściśle przylegającym do wszelkich narożników czy załamań. Ta cecha sprawia, że izolacja poddasza doskonale dopasuje się do przestrzeni pomiędzy elementami drewnianej więźby dachowej. Stary materiał możemy wymienić na nową izolację, złożoną z dwóch warstw mat i płyt ze skalnej wełny mineralnej. Alternatywnie w postaci wdmuchiwanej – poprzez montaż np. płyt gipsowych, wycięcie odpowiedniego otworu i wdmuchanie wełny w postaci granulatu skalnego.

Sposób ułożenia nowej izolacji powinniśmy uzależnić od tego, czy do wstępnego krycia dachu użyto membrany paroprzepuszczalnej, czy papy lub folii niskoparoprzepuszczalnej – która chroni warstwę izolacji z wełny skalnej przed przedostawaniem się wilgoci do przegrody w zimie, a w lecie pomaga ją osuszyć. W pierwszym przypadku izolację międzykrokwiową wciskamy między krokwie, do momentu ich styku z membraną. Jeśli na dachu mamy ułożoną papę lub folię niskoparoprzepuszczalnej – musimy zostawić wentylowaną szczelinę powietrzną między wełną a papą lub folią gr. 20-40 mm.

By zapewnić swobodny ruch powietrza przez przegrodę, wykonujemy wlot w okapie jak i wylot w kalenicy dachu.

Termoizolacja międzykrokwiowa stanowi pierwsza warstwę, drugą dodatkową powinno się wykonać pod krokwiami. Wykonuje się to przy wykorzystaniu profili nośnych skręcanych do krokwi, pod tak ruszt wkłada się wełnę mineralną w taki sposób – aby płyty tworzyły szczelną przegrodę, bez szpar. Takie wykonanie przyczyni się do wyeliminowania mostków cieplnych, jakie występują między nieocieplonymi krokwiami.

20210121 RW-CEE PHO 543
20210121 RW-CEE PHO 543
Rockwool

W zależności od panujących warunków wilgotnościowych w pomieszczeniu oraz typu wentylacji może być konieczne zastosowanie folii niskoparoizolacyjnej przed wykończenie sufitu na poddaszu płytami gipsowo-kartonowymi czy na przykład boazerią. Taka folia reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniach dzięki zmiennemu operowi dyfuzyjnemu, zapobiega gromadzeniu wilgoci w konstrukcji dachu oraz zapewnia skuteczność działania izolacji termicznej, zapewniając szczelność i eliminując niekontrolowane przepływy powietrza. Folię mocuje się do profili stalowych, wykorzystując taśmę dwustronnie klejącą – folię układamy z zachowaniem zakładów szerokości ok. 10 cm i dodatkowo sklejamy połączenia specjalną taśmą. Na końcu przystępujemy do wykończenia skosów i ścianek kolankowych.

Ocieplenie poddasza: wełna czy pianka – opinie eksperta

Pianka czy wełna? Ekspert, Piotr Pawlak z firmy ROCKWOOL, tłumaczy różnice między wełną skalną a piankami poliuretanowymi.

Czym różnią się dwa materiały ociepleniowe?

Podstawowo różnica to materiał, z którego wytwarzany jest granulat z wełny skalnej ROCKWOOL. To w 100 % naturalny materiał w postaci skały bazaltowej, która jest przetapiana do postaci lawy a następnie rozwłókniana i formowana w postaci płyt, rolek czy wełny do nadmuchu – granulatu.

Dzięki surowcowi, z którego wytwarzana jest wełna skalna ROCKWOOL, zgodnie z europejską klasyfikacją reakcji na ogień,  produkt oceniony jest jako izolacja niepalna w najwyższej klasie A1 (piany to materiały palne w klasie E i F).

Wełna skalna ROCKWOOL jest materiałem otwartym dyfuzyjnie, zapewniającym swobodną migrację pary wodnej, opór dyfuzyjny jest identyczny jak dla powietrza. Stosując izolacje w postaci wełny skalnej przegroda „oddycha”. Produkty ROCKWOOL są także zabezpieczone przed działaniem wody, włókna skalne są hydrofobizowane. Mają zadeklarowane w certyfikatach konkretne parametry, które potwierdzają odporność na długotrwałe działanie wody (28 dni) oraz krótkotrwałe (24h).

Wełna skalna, dzięki swojej włóknistej strukturze oraz gęstości, jest idealnym izolatorem dźwięków zapewniającym wysokie wartości izolacyjności akustycznej.

Powyższe wymienione właściwości granulatu z wełny skalnej nie występują w piankach natryskowych.

Który lepiej sprawdzi się jako termoizolacja poddasza nieużytkowego?

Najlepszym materiałem jest wełna skalna w postaci granulatu. Aplikacja granulatu na poddaszu nieużytkowym około 100m2 może potrwać 3-4 h, a na pewno zamknie się w ciągu jednego dnia roboczego (uzależniona jest od wydajności maszyny do nadmuchu). Granulat z wełny skalnej idealnie dociera do trudno dostępnych miejsc. GRANROCK SUPER jest materiałem sprężystym pracującym razem z dachem. Piana jest sztywna, co często doprowadza do spękania przy elementach konstrukcyjnych, które pracują razem z dachem. GRANROCK SUPER nie ma ograniczeń temperaturowych czy wilgotnościowych, może być aplikowany przez cały rok. Izolacje natryskowe w niskich temperaturach (minimum to +15 stopni C) wymagają dodatkowych czynności generujących koszty, czyli dogrzania pomieszczenia oraz utrzymania odpowiedniej wilgotności zapewniającej odpowiednią przyczepność i rozprężanie piany.

Poddasze nieużytkowe to miejsce, w którym często prowadzone są instalacje elektryczne, kanały wentylacyjne i mogą one być zakryte za pomocą granulatu z wełny skalnej GRANROCK SUPER. W przypadku awarii wystarczy rozgarnąć granulat, dokonać naprawy i następnie na nowo obsypać granulatem. W przypadku pian PIR/PUR po aplikacji materiał tworzy sztywną powłokę, którą w razie awarii instalacji należy wyciąć. Ponowna aplikacja piany wiąże się z koniecznością wykonania natrysku, czyli ponownym wezwaniem firmy wykonującej taką usługę.

Nadmuch granulatu GRANROCK SUPER nie wymaga wietrzenia po aplikacji. Z kolei aplikacja pian wymaga wietrzenia nawet do 28 dni.

Jaka jest paroprzepuszczalność obu materiałów?

GRANROCK SUPER jest materiałem otwartym dyfuzyjnie, zatem zapewni swobodny przepływ pary wodnej. Parametr ten potwierdzony jest w certyfikacie. Opór dyfuzyjny wynosi 1, co oznacza, że opór dyfuzyjny GRANROCK SUPER jest równy oporowi dyfuzyjnemu powietrza o takiej samej grubości, jak grubość izolacji.

20201118 RW-CEE PHO 463
20201118 RW-CEE PHO 463
Rockwool

Otwarta dyfuzyjnie przegroda zapewnia odpowiednią migracje pary wodnej w pomieszczeniu.

To bardzo ważna cecha materiału izolacyjnego, która może mieć wpływ na materiał konstrukcyjny dachu. Często dostarczane drewno na budowę przewidziane na więźbę dachową ma zbyt dużą wilgotność, zakrycie konstrukcji drewnianej materiałem o zbyt dużym oporze dyfuzyjnym np. Piana może doprowadzić do biokorozji.

Który materiał znosi lepiej próbę czasu?

Zgodnie z normami EN13162 :2012 a1:2015 oraz PN-EN 14064-1, według których certyfikowane są wyroby z wełny skalnej, deklarowane współczynnik przewodzenia ciepła Lambda oraz klasa reakcji na ogień są niezmienne w czasie przy założeniu, że produkt jest stosowany zgodnie z instrukcją / zaleceniami producenta.

EURIMA – europejskie stowarzyszenie producentów wełny mineralnej przeprowadziło badania, które potwierdziły, że w materiałach izolacyjnych z wełny skalnej mineralnej po upływie 55 lat współczynnik przewodzenia ciepła Lambda nie uległ zmianie / nie pogorszył się.

Co najpierw ocieplenie poddasza czy ścianki działowe?

Zdecydowanie ocieplenie poddasza, to przegroda zewnętrzna o dużej powierzchni, która ma duży wpływ na straty ciepła w budynku – co wpływa na przyszłe koszty ogrzewania. Prawidłowe ocieplenie poddasza, zwłaszcza skalną wełną mineralną ma dobre właściwości tłumiące dźwięk, wycisza ona wszystkie hałasy pochodzące z zewnątrz, na przykład odgłosy spadającego deszczu.

Koszt ocieplenia poddasza – jaki jest?

20190613 RW-CEE PHO 200
20190613 RW-CEE PHO 200
Rockwool

Koszt ocieplenia jest ściśle powiązany z materiałami i rozwiązaniami jaki wybierzemy. Różne możliwości wiążą się z różną ilością wykorzystanego materiału i nakładem pracy potrzebnym do jego położenia.

Koszt waha się miedzy 50 – 150 zł za m2 ocieplanej powierzchni.

Ocieplenie poddasza wiąże się jednak z oszczędnościami. Prawidłowo wykonane potrafi zmniejszyć koszty ogrzania domu nawet o 30%.

 

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak ocieplić poddasze? Czym ocieplić poddasze? Podpowiadamy!