Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wybrać idealne lustro do łazienki?

artykuł zewnętrzny

Lustro to nieodzowny element aranżacji każdego wnętrza. O czym trzeba pamiętać, wybierając lustro do łazienki? Zastanów się nad kilkoma kwestiami: jaka wielkość sprawdzi się najlepiej? Jaki kształt będzie pasował do pomieszczenia? Czy lepsza będzie sama tafla, czy może lustro w ramie? Przeczytaj, jak kupić lustro idealne i nie popełnić błędu.

Jak wybrać idealne lustro do łazienki?
Jak wybrać idealne lustro do łazienki?
arttor.pl

Lustra łazienkowe: małe czy duże?

Najważniejszym kryterium, którym warto się kierować, jest rozmiar tafli. Jeszcze kilkanaście lat temu projektanci przekonywali, aby wielkość lustra dopasowywać do szerokości umywalki. Takie podejście to już przeżytek. Według współczesnych designerów im większe, tym lepiej. Szerokość umywalki to minimum, dzięki któremu korzystanie z tej strefy będzie wygodne i funkcjonalne. Lustro korespondujące z wielkością szafki umywalkowej, a nawet ciągnące się na całej ścianie – to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Duża tafla optycznie powiększy przestrzeń. Niewielkie pomieszczenie będzie wydawało się większe, wypełnione światłem. Jeśli wnętrze jest wyjątkowo nieustawne, ma liczne wnęki i załamania, pomyśl o zamówieniu lustra na wymiar. Dzięki temu uda Ci się wykorzystać każdy wolny centymetr.

Pamiętaj o kilku zasadach związanych z montażem lustra, dzięki którym strefa z umywalką będzie funkcjonalna. Góra krawędź powinna znajdować się min. 10 cm pod źródłem światła, dolna – w podobnym oddaleniu umywalki. Kinkiet nie będzie Cię oślepiał, odbijając się w lustrze, poza tym unikniesz nieustannego wycierania tafli z kropelek wody. Marzy Ci się lustro w innym miejscu i na całej ścianie, od podłogi do sufitu? Będzie łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, jeśli tylko uwzględnisz przynajmniej kilkunastocentymetrowy odstęp od podłogi.

Prostokątne czy okrągłe lustro do łazienki?

Kolejny istotny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę, to kształt lustra do łazienki. Z uwagi na kwestie aranżacyjne, m.in. układ pomieszczenia, stref oraz kształt mebli, popularniejsze są lutra kwadratowe i prostokątne – montowane w pionie lub poziomie. Świetnie wykorzystują dostępną przestrzeń, poza tym bez problemu można wkomponować je we wnętrze. Coraz modniejsze stają tafle okrągłe, które przełamują dominację ostrych kątów i wprowadzają łagodność do aranżacji. W łazienkach nowoczesnych, minimalistycznych i loftowych sprawdzą się także detale o kształcie sześciokąta.

Lustra łazienkowe: z ramą czy bez?

To, czy lepsze są lustra łazienkowe z ramą, czy może sama tafla, zależy przede wszystkim od stylu wnętrza. Lustro bez ramy to uniwersalny wariant, który sprawdzi się w wielu odmiennych konwencjach, np. nowoczesnej czy minimalistycznej, ale też klasycznej, skandynawskiej lub retro. Lustro w ramie już nieco trudniej dopasować do stylu, ponieważ każdy z nich ma inne wymagania. Obramowanie metalowe to dobre uzupełnienie łazienki loftowej. Rama drewniana doskonale wpisze się w konwencję skandynawską i eko. Bogato zdobione i połyskliwe ramki to z kolei must have bogatych łazienek w stylu glamour.

Z pytaniem „z ramą czy bez” wiąże się kolejne. Czy lepsze będzie lustro wiszące do łazienki, czy może model mocowany na płytkach? To ściśle wiąże się ze sposobem montażu. Lustra bez ramy przykleja się zazwyczaj do ściany –  jest to najbezpieczniejsze i daje najlepsze rezultaty wizualne. Z kolei warianty z ramą przeważnie wiesza się na ścianie. Ostatnio bardzo popularne są obramowane, okrągłe modele wiszące na pasku.

Lustra łazienkowe
Lustra łazienkowe
arttor.pl

Dobrze dobrane lustro łazienkowe może diametralnie odmienić wnętrze. Sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się przestronniejsze, a aranżacja nabierze stylu. Warto poświęcić parę chwil na jego dopasowanie, aby osiągnąć efekt „wow”.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wybrać idealne lustro do łazienki?