Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wybudować dom na podmokłej działce

artykuł zewnętrzny

Wybudowanie domu na malowniczo położonej działce jest marzeniem niejednego inwestora. Wielu z nich znajduje idealny kawałek ziemi, w atrakcyjnej lokalizacji i do tego w przystępnej cenie, ale z czasem okazuje się, że jest to teren podmokły i pojawia się rozczarowanie. Na szczęście sytuacja nie jest tak zła, jak na początku może się wydawać. Budowa domu na podmokłym terenie jest możliwa, ale wymaga specjalnego projektu domu i wykonania systemu odwodnienia.

Jak wybudować dom na podmokłej działce
Jak wybudować dom na podmokłej działce
MG Projekt

Budowa domu na podmokłej działce

Odpowiadając na pytanie, czy można się wybudować podmokłej działce, odpowiedź brzmi, że jak najbardziej można. Trzeba tylko mieć świadomość, że należy dostosować technologię budowy do terenu. Często grząskie działki są sprzedawane po okazyjnych cenach i na pierwszy rzut oka nie widać, że "coś z działką jest nie tak". Jednak zwracając uwagę na kilka aspektów, można samemu zauważyć, że teren jest podmokły. Jeśli w pobliżu nie widać żadnego innego domu, może to oznaczać, że ziemia ma jakiś "defekt". Obecność dzikich wierzb i olch może być dodatkową wskazówką, ponieważ te drzewa lubią nawodnione gleby. Jeśli mimo to, działka się podoba i chcemy się podjąć budowy w tym miejscu, to warto jest zasięgnąć opinii geotechnika, który zbada poziom nawodnienia gleby. W oparciu o wyniki można rozpocząć planowanie inwestycji.

Projekt domu na podmokłą działkę

Jak już zostało ustalone, na podmokłym terenie jest możliwe wybudowanie domu, ale niestety nie każdy projekt będzie można zrealizować. Powinno się zrezygnować z budowy domu z piwnicą. Alternatywą powinno być dodatkowe pomieszczenie gospodarcze albo projekt domu z poddaszem, które można zagospodarować. Jeśli chodzi o konstrukcję budynku, należy połączyć solidność z lekkością. Fundamenty powinny być doskonale zabezpieczone izolacją, wcześniej poszerzone i pogłębione. Rozsądnie będzie też użyć betonu, który szybciej się wiąże, a ściany fundamentowe można dodatkowo ocieplić styrodurem, który nie nasiąka. Ławy fundamentowe zaleca się ochronić lepikiem. Zastosowanie tych wszystkich środków pozwoli zabezpieczyć dom przed skutkami wilgoci. Odpowiednio przygotowane pod takie warunki projekty domów można znaleźć na stronie www.mgprojekt.com.pl

Metody osuszania gruntu

Istnieją dwa sposoby na osuszenie terenu przeznaczonego pod budowę. Pierwszy z nich dotyczy problemu wysokiego poziomu wód gruntowych i w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie drenażu opaskowego. Wykonuje się go wtedy, gdy wilgotne podłoże znajduje się w pobliżu fundamentów. Taki system składa się z rur drenarskich PCW, studzienki rewizyjnej, płyty drenarskiej i geowłókniny. To wszystko rozprowadza się w formie rurociągu z filtrami.

Drugi sposób na osuszenie ma miejsce wtedy, kiedy duża ilość wody gromadzi się na powierzchni. W tym przypadku najlepiej jest wykonać system odwodnień liniowych. To nic innego jak korytka z rusztem, które ustawia się na powierzchni parceli. Korytka są wstawiane do ziemi, a następnie przykryte rusztem. Projektując system odwodnień liniowych, należy mieć na względzie spadek terenu.

Sposoby na zabezpieczenie budynku przed działaniem wody

Wiadomo, że budowę domu rozpoczyna się od fundamentów i na tym etapie należy pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu budynku. Kluczowa jest tutaj prawidłowo wykonana hydroizolacja. W przeciwnym razie fundamenty będą chłonęły wodę jak gąbka, a to może skutkować tragicznymi konsekwencjami, nie tylko dla samego budynku, ale także dla zdrowia mieszkańców. Zabezpieczenie fundamentów i wykonanie izolacji poziomej ma istotne znaczenie, ponieważ pełni ono funkcję ochronną i sprawia, że ściany nie chłoną wody. Nie wolno zapominać o tym, że łączenia między ławą a fundamentem i fundamentem a ścianą nie mogą być trwałe. Budynek, po jakimś czasie, osiada i jeśli wspomniane łączenia będą "sztywne" to ściany zaczną pękać.

Jeśli ktoś, mimo wszystko, zdecyduje się na budowę domu na podmokłej działce i bardzo chce mieć piwnicę to koniecznie musi wykonać izolacje pionową. Brak takiego zabezpieczenia, albo zrobione nieprawidłowo, sprawi, że do piwnicy zacznie wdzierać się woda. Przed wykonaniem izolacji pionowej, ściany trzeba starannie przygotować, a następnie, wytworzyć elastyczną powłokę. Do tego celu należy użyć wodoszczelnego tynku, który wyrówna i uszczelni powierzchnię, a także masy bitumicznej o półpłynnej konsystencji. Co ważne, zanim w ogóle zacznie się cały proces, trzeba osuszyć fundamenty i ściany.

Podsumowując, jeśli komuś przyjdzie budowa domu na podmokłej działce, to dzisiaj istnieją takie technologie, które tego nie wykluczają. Jednak trzeba się liczyć z kosztami i tym, że całość inwestycji może znacząco przesunąć się w czasie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wybudować dom na podmokłej działce