Jaki basen do ogrodu? Rozmiary basenów stelażowych i przydatne wskazówki
Chociaż w naszej strefie klimatycznej sezon na kąpiele pod gołym niebem dobiegł końca, to już teraz warto przygotować się na lato 2022. W sklepach znajdziesz baseny stelażowe, rozporowe i dmuchane w różnych rozmiarach. Zastanawiasz się, jaki basen do ogrodu wybrać? Przygotowaliśmy garść praktycznych wskazówek.

Rodzaje rozkładanych basenów ogrodowych
Zasadniczo wyróżnić można 4 rodzaje rozkładanych basenów ogrodowych:
● baseny dmuchane,
● baseny rozporowe,
● baseny dmuchane typu jacuzzi,
● baseny stelażowe.
Baseny dmuchane przeznaczone są dla najmłodszych dzieci. Do wyboru pozostają różne kształty, kolory i rozmiary. Z reguły są one płytkie, za to szybko się je nadmuchuje i napełnia. Minusem jest zwiększona podatność na uszkodzenia mechaniczne i zanieczyszczenie wody.
Baseny rozporowe polecane są starszym dzieciom. Miękka konstrukcja utrzymywana jest przez wodę, która rozpiera boczne ścianki. Do wyboru pozostają różne rozmiary. Minusem jest konieczność napuszczenia wody do pełna dla nabrania prawidłowego kształtu oraz obowiązek składania po sezonie.
Baseny stelażowe to opcja dla najbardziej wymagających użytkowników, w tym osób dorosłych. Posiadają one specjalny stelaż, który utrzymuje stabilnie ścianki w pionie. Baseny stelażowe mogą osiągać imponujące rozmiary i stanowią rozwiązanie wielosezonowe. Minusy to stosunkowo wysoka cena i dość czasochłonny montaż.
Jakie są rozmiary basenów stelażowych?
Baseny stelażowe, dzięki stabilnej i wytrzymałej konstrukcji, mogą być bardzo duże i wysokie. Największy basen prostokątny na stelażu w asortymencie sklepu Dollo mierzy niemal… 10 metrów długości! To tyle, co tradycyjny, ziemny basen ogrodowy. Najpopularniejsze są modele okrągłe o średnicy ok. 3-4 metry oraz zbiorniki prostokątne o długości ok. 4 metrów. Na to, jaki basen do ogrodu wybrać, wpływają indywidualne potrzeby domowników, posiadany budżet oraz dostępne miejsce w ogrodzie. Jeżeli w basenie pływać będą tylko dzieci, możesz kupić mniejszy i płytszy zbiornik. Z kolei duży i głęboki basen stelażowy od Dollo.pl zapewni wodną rozrywkę, a nawet swobodne pływanie kilku osobom dorosłym. Pamiętaj, by odpowiednio przygotować podłoże pod basen ogrodowy. Nierówna, niedokładnie oczyszczona powierzchnia grozi nie tylko dyskomfortem kąpieli, ale również uszkodzeniem basenu.

Czym, oprócz rozmiarów, różnią się baseny stelażowe
Przede wszystkim zastosowanymi materiałami i technologiami, designem (zgadza się - niebieskie wykończenie to dzisiaj nie jedyna, dostępna opcja) oraz ilością i rodzajem akcesoriów w zestawie. Stelaż powinien być metalowy i zabezpieczony przed korozją, a materiał, który go otula, wykonany z mocnego, trójwarstwowego PVC. Dzięki temu, zbiornik posłuży Twojej rodzinie przez wiele słonecznych sezonów. Warto zwrócić uwagę na akcesoria basenowe dołączane przez producenta. Wśród nich znajdują się te niezbędne i opcjonalne. Trudno wyobrazić sobie całosezonową eksploatację głębokiego basenu stelażowego bez pompy filtrującej z wkładem, dozownika z chemią basenową, siatki do wyławiania nieczystości czy pokrywy ochronnej. Na pewno przydają się także: drabinka, mata ochronna pod basen, termometr basenowy i komplet łatek naprawczych. Jeśli przywiązujesz dużą wagę do estetyki ogrodu, ale nie zamierzasz zabudowywać basenu, możesz wybrać zbiornik o bardziej wyrafinowanym designie, np. z wykończeniem imitującym cegłę, rattan czy drewno.

Czy marka basenu ogrodowego ma znaczenie?
Basen stelażowy powinien służyć przez wiele sezonów, dlatego warto zainwestować w solidny i wytrzymały produkt sprawdzonego producenta. W segmencie basenów stelażowych dominują dwie firmy: Bestway i Intex. Obie oferują rozwiązania wysokiej jakości w atrakcyjnych cenach.
- Więcej o:
Najczęstsze przypadki, których nie obejmuje ubezpieczenie mieszkania
Okna pionowe FAKRO INNOVIEW
Czy drzwi mogą być niewidoczne?
Czy dachówka ceramiczna na elewacji to nowy trend architektoniczny?
Poznaj materace SENPO i odkryj wygodę na nowo
Nieruchomości w Hiszpanii - sprawdzona inwestycja
Wielki format we wnętrzach komercyjnych
OknoPlus – od 25 lat dbamy o ciepło, ciszę i komfort klientów