Jaki narożnik do salonu wybrać? Praktyczny poradnik

sponsorowany

Narożnik to jeden z najczęściej spotykanych mebli wypoczynkowych w polskich salonach. Jest efektowny, funkcjonalny i wygodny, a jeśli został wyposażony w funkcję spania, służy także jako dodatkowe łóżko dla gości. Jaki narożnik do salonu wybrać, aby nie żałować swojego wyboru?

Narożnik
Narożnik
Fot.Pixabay

Przed zakupem trzeba przemyśleć swoje potrzeby i określić wymagania. Ważna jest wielkość salonu oraz ilość dostępnego miejsca na narożnik, a także kwestia, czy ma on służyć jedynie jako mebel wypoczynkowy, czy również jako łóżko do codziennego spania.

  1. Jak odróżnić narożnik lewy od prawego?
  2. Wymiary narożnika: L-kształtny czy U-kształtny? 
  3. Na jakie wymiary narożnika zwrócić uwagę? 
  4. Funkcja spania w narożnikach do salonu
  5. Jak dopasować wielkość narożnika do wielkości salonu
  6. Narożniki do salonu - w jakim stylu?
  7. Materiał obiciowy narożnika

Jak odróżnić narożnik lewy od prawego?

W ofertach producentów można znaleźć dwa typy narożników - lewy i prawy. Aby odróżnić je od siebie wystarczy stanąć przodem do narożnika i sprawdzić, po której stronie znajduje się jego wydłużona część, nazywana szezlongiem. Narożnik prawy będzie miał szezlong po prawej stronie, a narożnik lewy po lewej. W przypadku narożników U-kształtnych sposób rozróżnienia jest dokładnie taki sam, z tym że należy wziąć pod uwagę lokalizację dłuższego szezlonga.

Wymiary narożnika: L-kształtny czy U-kształtny? 

Oprócz podziału narożników na lewe i prawe, funkcjonuje również ich rozróżnienie ze względu na kształt. Można wybrać narożnik L-kształtny lub U-kształtny. Idealny narożnik ma wymiary dopasowane do wielkości salonu i potrzeb użytkowników, a jednocześnie jest na tyle uniwersalny, że zapewni wygodę również gościom. Wymiary narożników U-kształtnych są zwykle większe niż wymiary narożników L-kształtnych, dlatego te pierwsze pojawiają się zwykle w dużych i przestronnych salonach, natomiast te drugie w salonach mniejszych, np. w niewielkich mieszkaniach.

Na jakie wymiary narożnika zwrócić uwagę? 

Kupując narożnik trzeba pamiętać, że podstawową funkcją tego mebla jest zapewnienie komfortowego wypoczynku. Narożnik będzie służył nie tylko domownikom, ale również gościom, dlatego warto wybrać model uniwersalny. Nie można jednak zapomnieć o własnej wygodzie - osoby wysokie powinny więc postawić na modele z odpowiednio wysokim siedziskiem i oparciem. Wymiary narożników do salonu są bardzo różne, można więc swobodnie dopasować je do swoich potrzeb. Pod uwagę należy wziąć szerokość i głębokość siedziska, a także wymiary oparcia i podłokietników.

Funkcja spania w narożnikach do salonu 

Wiele narożników wyposażonych jest dodatkowo w funkcję spania, posiada więc ruchomą konstrukcję, po rozłożeniu której powstaje łóżko. Powierzchnia spania zależy od rozmiarów narożnika, często jednak jest równie duża, a czasami nawet większa niż w przypadku standardowych, dwuosobowych łóżek. Zatem jaki narożnik do codziennego spania wybrać? Najlepszy będzie taki, który zapewnia komfortową ilość miejsca do spania dla dwóch osób, a dodatkowo posiada pojemnik do chowania pościeli. W przypadku narożników używanych na co dzień do spania ważny jest niezawodny system rozkładania oraz waga poszczególnych elementów narożnika - powinna być jak najmniejsza, aby częste rozkładanie mebla nie sprawiało trudności.

Jak dopasować wielkość narożnika do wielkości salonu?

Wybór odpowiedniego rozmiaru narożnika nastręcza wiele trudności. Oprócz poszczególnych wymiarów mebla trzeba wziąć pod uwagę również jego ulokowanie w salonie. Narożnik nie zawsze musi stać pod ścianą, choć tam jest najczęściej ustawiany. Można go ustawić również w centralnym punkcie pomieszczenia - narożnik na środku salonu sprawdzi się jednak jedynie w przestronnym wnętrzu, w którym takie ustawienie nie pomniejszy optycznie pomieszczenia i nie przytłoczy go. Im większy jest salon, tym większy narożnik można wybrać, pamiętając jednocześnie o tym, aby mebel pozostawiał miejsce do swobodnego poruszania się w jego obrębie oraz nie zasłaniał ciągów komunikacyjnych w mieszkaniu, np. wyjścia na balkon.

Narożniki do salonu - w jakim stylu?

Wymiary i dodatkowe funkcje narożnika są bardzo ważne, jednak oprócz nich pod uwagę trzeba wziąć również design mebla. Powinien być on dopasowany do dominującego stylu aranżacyjnego. Jeśli wybór padnie na narożnik tapicerowany, ważny będzie nie tylko kolor tapicerki, ale również jej faktura i wykończenie. Wciąż modne pozostają narożniki skórzane, pasują one jednak jedynie do niewielu stylów aranżacyjnych i wyglądają dobrze głównie w dużych salonach.

Materiał obiciowy narożnika

Wygodne narożniki do salonu charakteryzują się nie tylko rozmiarami dopasowanymi do potrzeb domowników, ale również odpowiednim materiałem wykonania. Zastanawiając się, jaki materiał na narożnik wybrać, warto zwrócić uwagę na sposób czyszczenia i trwałość poszczególnych tkanin. Dobry materiał na narożnik wykazuje się odpornością na mechacenie i przetarcia. Można też go szybko i łatwo wyczyścić, bez konieczności użycia specjalistycznych detergentów. Jeśli wybór padnie na mebel ze skóry, trzeba pamiętać o jej regularnej konserwacji, która pozwoli utrzymać ten materiał w nienagannym stanie przez długi czas.

 

Skomentuj:

Jaki narożnik do salonu wybrać? Praktyczny poradnik