Jaki typ drabiny będzie odpowiedni do wykonywanych przez ciebie prac?
Wykonując działalność gospodarczą z zakresu remontów i budowy powinieneś wyposażyć się w odpowiednie narzędzia. Do grona tego zaliczają się bezpieczne, certyfikowane drabiny. Warto znać ich różne typy i dobrać adekwatny do codziennie wykonywanych obowiązków, w czym pomocny będzie poniższy poradnik.

Drabiny do użytku wewnątrz
Praca wewnątrz budynku wiąże się z ograniczeniem ilości miejsca, często odbywa się w ciasnych pomieszczeniach, na schodach, albo dotyczy napraw i konserwacji sufitów, montażu oświetlenia, instalacji elektrycznej, sanitarnej itd. Nie da się tych prac wykonać bez odpowiedniej drabiny albo podestu. Musisz pamiętać, że sprzęt taki często będzie przestawiany, więc powinien być przede wszystkim lekki i poręczny.
Powinieneś więc zdecydować się na:
- Drabiny jednostronne - można je składać i rozkładać, często wyposażone są w regulowaną wysokość nóg i podest, na którym można bezpiecznie stanąć. Są kompaktowe w czasie transportu i stabilne podczas pracy.
- Drabiny dwustronne - ich zaletą jest możliwość stanięcia na nich okrakiem. Można na nie wejść z obu stron, co zdecydowanie poprawia ergonomię pracy. Po złożeniu zajmują niewiele miejsca i łatwo je przechować. Idealne do prac malarskich.
- Drabiny przegubowe - to doskonałe rozwiązanie do pracy we wnętrzu domu. Można z nich korzystać jak z drabiny przystawnej, dwustronnej albo rozłożyć do postaci podestu roboczego. W tej ostatniej formie zapewniają niezrównaną stabilność i bezpieczeństwo. To świetne rozwiązanie dla tynkarzy, malarzy i tapeciarzy, a także murarzy.
- Drabiny dla elektryków - jest to specjalny typ drabin nieprzewodzących prądu elektrycznego. Dzięki specjalnej powłoce pozwalają na pracę przy instalacjach pod napięciem do 1000 V oraz bez napięcia w pobliżu sieci pod napięciem do 36 kV. To obowiązkowy wybór, jeśli na co dzień zajmujesz się montażem instalacji elektrycznych.
Drabiny do prac poza budynkiem
Jeśli większość Twoich obowiązków wykonywanych jest na zewnątrz, powinieneś postawić przede wszystkim na drabiny aluminiowe. Dzięki konstrukcji z profili są wytrzymałe, a jednocześnie odporne na wilgoć. Ponadto są niezrównanie lekkie w porównaniu do np. drabin drewnianych. Do wyboru masz:
- Drabiny przystawne - klasyczny typ sprzętu, który należy oprzeć o ścianę albo inną stałą powierzchnię. To niestety spore ograniczenie - możliwość swobodnego ustawienia drabin w każdym miejscu przydałaby się wtedy, kiedy to najmniej spodziewane. Drabiny przystawne są jednak tańsze od innych modeli. Zwróć uwagę na to, czy egzemplarz, który masz na oku został wyposażony w stabilne stopki, które uchronią drabinę przed niekontrolowanym przemieszczaniem.
- Drabiny wysuwane - ich niewątpliwą zaletą jest możliwość regulacji wysokości. Docenisz też fakt, że po rozłączeniu poszczególnych segmentów uzyskasz dwie albo trzy pełnoprawne drabiny przystawne.
- Drabiny uniwersalne - ich konstrukcja pozwala na użytkowanie ich jako drabiny dwustronnej, przystawnej albo wysuwanej. Doskonale sprawdzi się więc zarówno we wnętrzu, jak i na podwórku.
- Więcej o:
Czy odkurzacz piorący jest wart swojej ceny?
Jak wybrać idealną zmywarkę do swojego domu?
Czy warto ogrzewać dom pompą ciepła?
ARCHICAD 27 w pigułce. Co warto wiedzieć przed aktualizacją?
Komfortowe ciepło, ekologia i energooszczędność dla każdego domu
Jakie rozwiązanie będzie idealne dla nowoczesnego domu? Panele na rąbek, a może blachodachówka płaska?
Definicja stylu i ogromna szansa na energooszczędność – dach dwupołaciowy
Wybór dachówki. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pokrycia dachowego?