Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kompleksowe projektowanie domu i ogrodu – nowoczesne trendy

sponsorowany

Piękny dom to wizytówka jego użytkowników. Równie ważna jest jednak cała przestrzeń wokół budynku. Wpływa na odbiór architektury, uzupełnia ją i niejednokrotnie staje się jej istotną dekoracją.

Kompleksowe projektowanie domu i ogrodu – nowoczesne trendy
Kompleksowe projektowanie domu i ogrodu – nowoczesne trendy
GDAQ.PL Multimedia

Warto zatem stawiać na rozwiązania kompleksowe, w których nie projektuje się jedynie domu, a dba o całą przestrzeń wokół niego, by uzyskać optymalny pod wszystkimi względami efekt.

Myślenie całościowe – jak zaprojektować piękny dom i ogród?

Coraz więcej osób dostrzega, jak ważne jest myślenie kompleksowe podczas projektowania domu oraz otaczającego go terenu. Żaden z wymienionych elementów nie jest bowiem zawieszony w próżni i wpływa na odbiór pozostałych detali, tworząc całościowe wrażenie oraz wpływając na funkcjonalność przestrzeni.

Nawet najciekawsza bowiem bryła budynku może zostać niefortunnie przysłonięta lub wręcz oszpecona przez niewłaściwie zaplanowany ogród, ze zbyt wysokim roślinami, nasadzonymi zbyt blisko elewacji. Z drugiej strony architektura powinna komponować się z otaczającą ją naturą, by tworzyć dla niej ciekawe ramy, a także budować przytulne i wygodne miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Okazuje się zatem, że architekt kubaturowy oraz architekt krajobrazu powinni ściśle współpracować dla stworzenia idealnej przestrzeni, dopasowanej do uwarunkowań terenowych oraz indywidualnych oczekiwań użytkowników.

Dlaczego projektowanie kompleksowe jest tak ważne?

Spójność całego projektu przekłada się na późniejszy komfort użytkowania domu i ogrodu. Jest to bowiem rozwiązanie tworzone nie tylko z myślą o dniu dzisiejszym, ale raczej o znacznie dłuższej perspektywie.

Jak zatem zaaranżować przestrzeń, by jak najlepiej spełniała powierzone jej zadania? Przede wszystkim trzeba zadbać o spójność funkcjonalną. Budynek powinien być usytuowany tak, by w pełni wykorzystać potencjał danego terenu, choćby pod względem oświetlenia naturalnym światłem poszczególnych pomieszczeń. Z drugiej strony architektura powinna tworzyć możliwość na zaaranżowanie tarasu lub innych elementów do celów rekreacyjnych w przydomowym terenie.

Kolejną kwestią są względy czysto estetyczne. Wnętrze domu ma jak najbardziej otwierać się na panoramę ogrodową o wysokich walorach dekoracyjnych. Ogród stanowi naturalne uzupełnienie i przedłużenie budynku również w przypadku stylistyki. Dopiero bowiem wspólnie tworzą przestrzeń, która daje szansę na wygodny dostęp i przyjemną eksploatację

O co należy dbać – bryła, forma, kolor

Gdy projektuje się kompleksowo zabudowania i kształtuje teren albo tworzy się aranżację ogrodową, dopasowaną do już istniejących budynków, trzeba zadbać o wiele kwestii.

Zaczyna się oczywiście od rozplanowania wszystkich elementów, które mają się znaleźć na posesji. Dotyczy to nie tylko samego domu, ale również garażu, zabudowań gospodarczych, a także małej architektury ogrodowej, na przykład w przestrzeni do rekreacji.

Następnie szuka się odpowiednich rozwiązań, które najlepiej wpiszą się w specyfikę danego terenu. Zabudowania oraz typ ogrodu powinny bowiem harmonijnie wpisywać się w całe otoczenie, podobnie jak wszelkie wyposażenie. Dotyczy to zarówno formy poszczególnych elementów, jak i ich kolorystyki.

Wybór barw do użycia na elewacji budynku i w ogrodzie wynika bowiem z charakteru miejsca, wytycznych planu zagospodarowania terenu, historii lub obyczajów danej przestrzeni. Niekiedy trzeba nawet uwzględniać kwestie konserwatorskie, zwłaszcza gdy aranżuje się teren w zabytkowym układzie urbanistycznym.

Kolorystyka i forma często podlegają też zmiennym trendom stylistycznych. Obecnie dominującą tendencją są rozwiązania minimalistyczne i monochromatyczne, chętnie wykorzystujące naturalne surowce, w tym drewno lub kamień. Tak projektuje się elewacje budynków, tarasy i altany. Do nich dobiera się odpowiednie meble, jak choćby te dostępne na stronie Bazkar.pl, oraz roślinność, by uzyskać rozwiązanie praktyczne i estetyczne równocześnie.

Dom i ogród – przyjemne miejsce do życia

Perfekcyjnie zaplanowany dom i teren wokół niego tworzą idealne miejsce do życia. Pozwalają na wykonywanie wszelkich niezbędnych zadań, a także rozkoszowanie się błogim relaksem w przyjemnych okolicznościach przyrody.

Warto zatem otworzyć umysł i myśleć szerzej, a nie tylko ograniczać się do czterech ścian domu. Dzięki temu tworzy się przestrzeń, wygodną i piękną, w której aż chce się spędzać jak najwięcej czasu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kompleksowe projektowanie domu i ogrodu – nowoczesne trendy